Engelleri yıkan bakkal


1987 yılında geçirdiği iş kazası nedeniyle görme duyusunu kaybeden Hüseyin Ocak’a, kaynak ustalığı mesleğini bırakarak 25 yıl önce başladığı bakkal işletmeciliği nedeniyle plaket takdim edildi. Ocak’a, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında işletmesinde düzenlenen törenle bakkal işletmeciliğinde 25’inci yılını doldurması nedeniyle Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Yaşagör, plaketi takdim etmeden önce yaptığı konuşmada, Hüseyin Ocak’ın bakkal işletmeciliğini 25 yıldır Saraçhane semti Tekke Kapı Caddesi’nde sürdürdüğünü belirterek; “Dolayısıyla bakkallık mesleğini temsilcileri olarak kendisini 25 yıl anısına bir plaket ile onurlandırmak istedik. 25 yıldır müşterilerine güler yüzlü hizmet sunan Hüseyin Ocak ağabeyimizi kutluyorum. Daha nice 25 yıllar mesleğine devam etmesini diliyorum. Engelliler Haftası’nda toplumda bir farkındalık yarattığı için de kendisine ayrıca kutluyoruz. Kendisinin de devamlı her konuda destekçisi olduğumuzu ifade etmek isterim. Kendisi yıllar önce bir iş kazası sonucu gözlerini kaybetmiş ancak hayatta farkındalık yaratmak adına toplumda çalışmalarını sürdürüyor. 25 yıldır da bu mesleği sürdürüyor. Kendisine geçirmiş olduğu iş kazasından dolayı da geçmiş olsun diyoruz. Fakat hayat bu mücadele etmek zorundayız. Her ne olursa olsun mücadelemizi sürdürmek durumundayız” ifadelerine yer verdi.

“Engel niyette olmasın”
Yaşagör’ün açıklamalarının ardından konuşma yapan Ocak; “Hüseyin Ocak  "1987 yılında iş kazası geçirdim. Soğuk demircilik yapıyordum. İş kazası sonucu gözlerimi kaybettim. Körler okulunda eğitim alıp burada kendi iş yerimizde esnaflığa başladık ve o günden beri devam ediyorum. Hayat devam ediyor. Plaket için Oda Başkanımıza teşekkür ediyorum. Önemli olan kimseye yük olmadan geçinmekti ve ben de bunu başardım. Sağlığın bedeli yoktur ama buna da şükür. Aileme hiç kimseye muhtaç olmadan bakmaya devam ediyorum. Burada bana yardımcı olan bir oğlum iki çalışanım var. Para miktarını genelde onlar ya da alışkın müşterilerimiz söylüyorlar. Ben de para üzerini veriyorum. Tezgâhtaki ürünlerin hepsinin yerini biliyorum. Ürünleri bulabiliyorum. Burada günün 14 saatini geçiriyorum ve o kadar mesai harcayınca da yerle bütünleşiyorsunuz. Bence engel niyette ve akılda olmasın. Geriye kalan engeller iyi niyetli insanlarla aşılabiliyor” dedi.
Açıklamaların ardından Yaşagör, Ocak’a teşekkür plaketi takdim etti. Törenin ardından Ocak’ın bakkal işletmesine gelen bir müşteri alışveriş yaparken; Ocak, müşteriye para üstünü çevirdi. Ocak, alışverişin ardından fiş kesmeyi de ihmal etmedi. 


Tarih: 7.12.2017

Edirne Gündem Gazetesi
/