Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
GÜNEKAB’tan atık tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
GÜNEKAB’tan atık tepkisi 5.10.2021 - 18:58:21
Edirne İl Genel Meclisinin Ekim Ayı olağan toplantısına katılan Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB) Başkanı Erhan Engin, çevreye atılan çöplerin tüm canlılara zarar verdiğine dikkat çekerek Saros bölgesindeki tatil bölgelerinde çevre kirliliğine neden olan atıklardan yanında getirdikleri ile tepki gösterdi.GÜNEKAB’tan atık tepkisi

Edirne İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarının 2 bileşimi gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB) Başkanı Erhan Engin, çevreye atılan çöplerin canlılara zarar verdiğini belirterek yanında getirdiği atıklar ile tepki gösterdi.

                Kovid-19 ile birlikte çevreye atılan çöplerin daha fazla arttığına belirten Engin; "Saros Körfezi'ndeki tatil bölgelerinde yazın nüfus artıyor. Çöpler çevreye gelişigüzel atılıyor ve toplanmasıyla ilgili problemler yaşanıyor. Salgın döneminde çöp ve hijyen konusunda daha dikkatli olmalıyız” şeklinde konuştu.

Birlik bünyesinde Keşan, Enez, İpsala ilçeleriyle, Beğendik, Yenimuhacır, Esetçe, Yenikarpuzlu gibi beldelerin bulunduğunu aktaran Engin, en büyük sorunun Saros Körfezi’nde yaşanan çöp sıkıntısı olduğunu kaydetti.

Tatil bölgelerinde günübirlikçilerin ve piknikçilerin bıraktığı çöplerin çevre kirliliğine sebep olduğunu aktaran Engin, yanında getirdiği cam ve plastik atıklarla dolu poşeti kürsüye koyarak çevre kirliliğinin önüne geçilmesi konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu.  

GÜNEKAB Başkanı Engin, Son 100 yıl içerisinde değişen iklime, kirlenen çevreye tepkisiz kalmanın gelecek nesiller açısından arkamızdan çok da iyi konuşmamalarına sebep olacağını söyledi.  
                “plastik şişenin geri dönüşümü uzun nesiller boyunca mümkün değil”
GÜNEKAB Başkanı Engin,
denizler, nehirler ve çevreyi kirleten atıkların, çöplerin canlıların yaşamını da tehdit ettiğini belirtti.
                 Engin; "Bu atıkları buraya getirdim, bunlara aslında 'çöp' diye bakıyoruz. Bu atıklar insan ömründen daha fazla çevrede kalıyor. Geri dönüştürülebilen malzeme olarak bakıyoruz ancak bir plastik şişenin geri dönüşümü uzun nesiller boyunca mümkün değil. Ancak şunu yapabiliriz. Yeni plastiklerin üretilmemesi için eskileri kullanmak üzere tekrar üretebiliriz. Bunun için de katı atık arıtma tesisi devreye giriyor. Çevreye daha iyi bir ayak izi bırakmalıyız" dedi.  

“Cumartesi ve Pazar günleri çöp kamyonları tatil yapıyor”

GÜNEKAB Başkanı Engin, çöp kamyonlarının en yoğun zamanlar olan hafta sonları çalışmadığına söyledi.
                Yoğun nüfustan dolayı çöp kamyonlarının hızlı şekilde bu atıkları toplayıp getirememesinden dolayı çöp birikmeleri ve çevre kirliliğinin ortaya çıktığını belirten Engin, şunları kaydetti; “En yoğun olan Cumartesi ve Pazar günleri maalesef kamyonlarımızın çalışmadığını gördük. Çünkü mesai saati dışında olduğundan dolayı o günler tatil yaptıklarını gördük. herkesin tatil yapmaya hakkı vardır fakat bunu en azında yaz aylarında Salı, Çarşamba günlerine, yani daha az yoğun günlere çekersek en azından Cumartesi, Pazar günleri bu kamyonlar çalıştığında bu çöp birikmelerinin önüne geçmiş olacağız"
                GÜNEKAB Başkanı Engin, İl Genel Meclisi’nin birliğe yaklaşık 1 milyon TL borcu olduğunu ve 2 yıldır ödeme alamadıklarını belirterek, öncelikli hedeflerinin gelecek nesle daha temiz bir çevre bırakmak olduğunu söyledi.
                İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Haziran’dan Eylül ayına kadar büyük çöp sorunu olduğunu ve bunun çözülemediğini söyledi.
Geçmiş, “Aslında benim bir önerim var. Keşan Meclis üyelerimizle birlikte Kaymakamlarımız, yerel yönetimler, 8 tane sahil şeridinde olan köy muhtarlarımızla birlikte bir toplantı yapıp, orada çözüm önerilerini koyabilirsek ortaya, sorumlulukları da dağıtabilirsek bu çöp sorununu çözemeyiz diye bir problemimiz kalmaz” şeklinde konuştu.

“Çöp atanlar cezalandırılsın”
                İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, özellikle yaz aylarında tatil bölgelerinde nüfus haraketliliği yaşandığı için çevrenin daha fazla kirlendiğine dikkat çekerek, tatil bölgelerinde, ormanlık alanlarda ve köylerde doğaya çöp atanların ihbar edilmesi ve bu konuda daha hassas davranılması gerektiğini söyledi.

Umut Poyraz  Kaynak: UMUT POYRAZ 604 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TRAFİK KAZASINDA 1 KİŞİ YARALANDI TRAFİK KAZASINDA 1 KİŞİ YARALANDI 1.12.2021
TED Edirne Koleji’nde yeni dostluklara kucak açılacak TED Edirne Koleji’nde yeni dostluklara kucak açılacak 1.12.2021
EDİRNE’DE CEZA KESİLEN ECZANE YOK EDİRNE’DE CEZA KESİLEN ECZANE YOK 1.12.2021
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ YAPILDI ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ YAPILDI 1.12.2021
TED Koleji öğrencilerinden yüzme yarışmasında büyük başarı TED Koleji öğrencilerinden yüzme yarışmasında büyük başarı 1.12.2021
“AŞI KARŞITLIĞI KOVİD-19 VAKALARININ ARTMASINA NEDEN OLUYOR “AŞI KARŞITLIĞI KOVİD-19 VAKALARININ ARTMASINA NEDEN OLUYOR" 1.12.2021
 "SU MAYMUNLARI ÇELTİKLERİ YİYOR VE TARLALARA BÜYÜK ZARARI OLUYOR" 1.12.2021
Yüksek kesimlerde kar etkili oldu Yüksek kesimlerde kar etkili oldu 30.11.2021
Aklını iki kişiye kiraya vermişler Aklını iki kişiye kiraya vermişler 30.11.2021
SAROS KÖRFEZİ'NDE FIRTINA NEDENİYLE DENİZ TAŞTI, OTEL VE EVLERİ SU BASTI SAROS KÖRFEZİ'NDE FIRTINA NEDENİYLE DENİZ TAŞTI, OTEL VE EVLERİ SU BASTI 30.11.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 99
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 11
Instagram 9
Youtube 14


Ankete 411 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.