Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Öğrenciler esnafa ilaç oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Öğrenciler esnafa ilaç oldu 15.9.2021 - 12:44:53
Pandemi süreci nedeniyle 1,5 yıl aradan sonra yüz yüze eğitime geçilmesi esnafın yüzünü güldürdü. Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesi Edirne esnafına da can suyu olacak. Pandemi süreci sonrası yüz yüze eğitim sonrası Edirne’de öğrenim görecek 55 bin öğrencinin esnafa da hareketlilik katması bekleniyor.Öğrenciler esnafa ilaç oldu

 
Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, Edirne’nin öğrencilerini beklediğini 55 bin öğrencinin bir canlılık yaratacağını söyledi. Sanış, “6 Eylül’de okullar açıldı. Tüm öğrencilere başarılar diliyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz. Çocuklar okullarından uzak kaldılar. Çok şükür kapanma falan yok. 27’sinden sonrada üniversiteler açılacak. Edirne ekonomisi hep dışarıdan gelenlerle dönmeye çalışıyor. Öğrencilerde 1.5 yıldan beri yoktular. Öğrencinin gelmesi bazı hareketlilikler gösteriyor. Onların en büyük sorunları fiyat artışları, ev kiraları. Allah yardımcıları olsun. Burada biraz ev sahiplerinin de dikkat etmesi lazım. Öğrenci para kazanmayan bir kesin. Aldığı burslarla ya da evden gelen yardımlarla geçiniyor. Edirne öğrencilerini bekliyor. 55 bin tane öğrenci gelecek. Bunlar Edirne’de bir canlılık yaratacak. İnşallah bu şekilde devam eder.Herkesin tedbirlere uymasını riayet ediyoruz. Tekrardan esnaf olarak kapanmalar istemiyoruz. Herkese hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu.
                 Saraçlar Caddesi esnaflarından Ahmet Çakır, Yüz yüze eğitime geçilmesinin esnafı çok büyük etkilediğini Edirne’nin turizm ve öğrenciden geçindiğini kaydetti.
                Çakır, “Yüz yüze eğitime geçilmesi bizi çok büyük etkiliyor. Edirne turizm ve öğrenciden geçiniyor. Öğrenci rakamı 50 bin gibi sayılardan bahsediliyor. Az bir rakam değil. Yani dolayısıyla baya bir etkiletyeceğini düşünüyorum. Yine aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Mutluyuz. Öğrenci geldiği zaman her şekilde burada para harcıyor. Esnafı yüzde yüz etkiliyor. Ticari yönden mutluyuz. İnşallah böyle devam eder. Kurallara uyarak aynı şekilde devam edelim. Eğitimin yüz yüze olması bizi ayrı mutlu etti. Çünkü bende çocuk babasıyım. Online eğitimle yüz yüze eğitim bir olmuyor. Bu dönem baya etkiledi öğrencileri. Uzaması daha da kötü. En son kapanacak yerin okul olduğunu düşünüyorum ben. Okulun yüz yüze eğitime devam etmesini istiyorum. Maskeyi insanlar önce kendisi için takacak. İnsanlar bunalabilir, rahatsız olabilir ama karşısındaki insana saygı göstermek zorunda. İdari para cezası geldi, başka yaptırımlarda geldi ama takmayan takmıyor. Bu sıkıntıları esnaf ayrı yaşadı, öğrenci ayrı yaşadı, ailesi ayrı yaşadı. İnsanların ders çıkarması lazım. Birdaha aynı şeyleri yaşamaması lazım. Kural neyse herkesin o kurala uyması lazım. Kapalı alanlarda maskenin takılması lazım.” Dedi.
                Esnaflardan Levent Yaçı, Üniversite öğrencilerinin gelmesinden dolayı mutlu olduklarını öğrencilerin esnafa can suyu olacaklarını belirtti.
Yaçı, “Vaka sayıları düştü, herkes üzerine düşen görevi yapmaya çalışıyor. Aşılarımız tamamlandı. Böylece üniversiteler de açılmış olacak. Küçük esnafımız ve biz dahil herkesin beklediği bir tabloydu. Bize can suyu olacağına inanıyorum. İnşallah Edirne’miz eski haline dönecek. Her anlamda küçük esnafımızın olması gerektiği yerde olacağına inanıyorum. Vatandaşlarımızdan üniversite öğrencileri olsun, ortaokul öğrencileri olsun onlara gereken yardımı ve inisiyatifi göstermelerini istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.
                Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bölümü öğrencilerinden Alaz Kırlı, Edirne’nin beklediği kadar büyük bir şehir olmadığını fakat geldiği şehirden daha pahalı bir şehir olduğunu söyledi.
                Kırlı, “Denizli’de yaşıyorum. Edirne Beklediğim kadar büyük bir şehir değil. Ama geldiğim yerden daha pahalı bir şehir. Esnafların yüzü öğrenciler geldiği zaman gülüyor. Çünkü biz onlar için bir kaynağız. Ama öğrencinin de bir canı var. Bu kadar pahalılığa ve zorlamaya gerek yok. Esnaflardan ziyade aslında kalma yeri konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bunlar daha büyük sıkıntı. Barınma olarak burada mağduriyet yaşıyoruz. Diğer türlü otobüs çok sıkıntılı. Kart çıkaramadık. İkametimizi istiyorlar. Okulumuz diğer bölümlere göre erken açıldı. Biz şuan misafir öğrenci olarak yurtta kalıyoruz. İkametimiz burada değil. Öğrenci kartı ile daha ucuza binebilecekken sürekli 4 lira vermek zorunda kalıyoruz. Gün içinde en az 3 kez otobüs kullanıyoruz. Bu da bizim için ekonomik bir zorluk oluyor. Buna bir çözüm istiyoruz.” Şeklinde konuştu.
                Trakya Üniversitesini kazanan öğrencilerden Doğa Çankaya, genel küçük esnafla iç içe olan bir şehir olduğunu, ulaşımın Tekirdağ’a göre zor olduğunu söyledi.
Çankaya, “Tekirdağlı olduğum için daha önce Edirne’ye gezmeye geliyordum. Çok yabancılık çekmedim. Genel olarak daha çok küçük esnafla iç içe olan bir şehir. Ulaşımı Tekirdağ’a göre çok zor geldi bana. Ulaşımda sıkıntı yaşıyorum. Çünkü saat kaçta geçtiği belli değil. Sürekli taksi kullanmak zorunda kalıyoruz o yüzden biraz zorlandım. Evin önünden 3 hat geçmesine rağmen üniversiteye sadece 1 tanesi gidiyor. O da saatte bir geçiyor. Evimin yakınında olduğu için her şeyi ucuzluk pazarı tarzı bir yerden aldım. Fiyatlar Edirne’de çok artmamış ama yine de öğrenciye biraz daha yardım yapılabilir” dedi.            
                Yaklaşık 55-60 bine yakın öğrencinin Edirne’ye geleceğini söyleyen Bahri Dinar, Bu kişilerin parasıyla geleceği için bir ekonomik girdisi olacağını söyledi.
Dinar, “Esnafa bir ekonomik getirisi olacak, ev sahiplerine, bakkalına marketine her kesime getirisi olacak. Biz turizmle geçinen bir kentiz ama aynı zamanda öğrenci kentiyiz. Edirne olarak en büyük kârlarımızdan birisi de her yıl 55-60 bin tane kardeşimizi birer fahri turizm elçisi yapacağız. Gittikleri yerde Edirne’yi anlatacaklar. Anlattıkları kişiler bize turist olarak geri dönecek. Bu da bizim için muhteşem bir kazançtır. Ekonomik ve kültürel olarak da bir farklılık yaşanacak. Çok muhteşem bir şey. Kardeşlerimizi dört gözle bekliyoruz. Hatta Edirne ekonomisi canlanmaya başladı. 1 hafta önce kayıt yaptırmaya geldiklerinde ev ve yurt aramaya başladılar. Anneler babalar gelmeye başladı. Şimdi okul başlayacak. Veliler de bir gidip dolaşalım çocuklarımızı diyecekler. Bu da Edirne turizmine tekrar katkı sağlayacak. Onlara şimdiden Allah zihin açıklığı versin diyorum” şeklinde konuştu.
                Edirne Ticaret ve Sanayi Odası yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’deki öğrenci sayısı ve bu öğrencilerin ekonomiye katkısının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.
                Zıpkınkurt, “15-16 ay gibi uzun bir aradan sonra öğrencilerimize kavuşuyoruz. Edirne’deki öğrenci sayısı ve bu öğrencilerin ekonomiye katkısı yadsınamaz. Dolayısıyla çok mutluyuz. İş insanlarımız çok mutlu. Öğrencilerin tekrar okulla buluşması hem bizim hem de onlar açısından çok önemli. Ancak Edirne ticari hayatında işletmeler olarak öğrencilere sahip çıkmamız lazım. Yalnız ev kirası olarak düşünmeyelim fahiş fiyat, fiyat etiketi ve öğrencilerle olan ilişkilerimizi çok ciddi anlamda irdeleyelim ve öğrencilere yardımcı olmaya çalışalım. Malum ekonomik koşullar ve hepsi Edirne’ye okumak için geliyorlar ve ailelerinin katkılarıyla geliyorlar. Bizlerin iş insanları olarak ürünleri uygun fiyatlı olarak öğrencilerimize sunmamız lazım. Buradan tüm esnafımıza, iş insanımıza ve tüccarımıza sesleniyorum. Öğrencilerimize sahip çıkalım bu sıkıntılı günleri hep birlikte atlatalım. Ticaret ve sanayi odası olarak aşılarımızı olduk. Çalışanlarımıza ve yakınlarımıza aşılarını olmalarıyla ilgili gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Bununla alakalı da aşı, hijyen ve maske kurallarına uyuma dikkat edeceğiz. Bu konuda da çalışmalarımız salgın bitene kadar devam edecek.” İfadelerine yer verdi.
Umut PoyrazKaynak: Umut Poyraz 83 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TEMAD’TAN BİRLİK BERABERLİK YEMEĞİ TEMAD’TAN BİRLİK BERABERLİK YEMEĞİ 19.9.2021
 GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI 19.9.2021
EDİRNE’DE GÖNÜLLÜLER TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI EDİRNE’DE GÖNÜLLÜLER TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI 19.9.2021
ŞÜPHELİ ARACI DURDURDULAR, 2 TABANCA ELE GEÇİRİLDİ ŞÜPHELİ ARACI DURDURDULAR, 2 TABANCA ELE GEÇİRİLDİ 19.9.2021
KOKU UZMANI ADAYLARI SON DERSLERİNİ OSMANLI ŞİFAHANESİ'NDE YAPTI KOKU UZMANI ADAYLARI SON DERSLERİNİ OSMANLI ŞİFAHANESİ'NDE YAPTI 19.9.2021
“TÜRKİYE'DEKİ TERÖRİST SAYISI, İLK KEZ 200'ÜN ALTINA DÜŞTÜ, SAYI 197'YE GELDİ “TÜRKİYE'DEKİ TERÖRİST SAYISI, İLK KEZ 200'ÜN ALTINA DÜŞTÜ, SAYI 197'YE GELDİ" 19.9.2021
TRAFİK KAZASINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ TRAFİK KAZASINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 19.9.2021
Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. 18.9.2021
Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü 18.9.2021
Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi 18.9.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.