Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kiralık ev fiyatları yüzde 200 arttı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kiralık ev fiyatları yüzde 200 arttı 15.9.2021 - 12:42:22
Üniversitelerin yüzyüze eğitime geçmesinin açıklanmasının ardından kiralık evlere talep arttı. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği 2’inci Başkanı Namık Babacan, yüz yüze eğitim öncesine göre kiraların yüzde 200 arttığını kaydetti. Babacan, “. Fiyatlar arttı, 1000 liralık daire 1,500-1,700 lira oldu. Eşyalı ve eşyasız olarak değişiyor. Eşyalı ev tutmak isteyenler için fiyatlar daha da artıyor. Fakat bu sefer veliler ve öğrenciler için çok büyük sıkıntı oluştu. 2-3 aile birleşip ev kiralamakta çözüm buluyorlar.” Dedi.Kiralık ev fiyatları yüzde 200 arttı


        
           
Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesinin açıklanmasının ardından öğrenci şehri olarak bilinen Edirne’de kiralık ev fiyatları da arttı. Pandemi döneminde birçok evin boş kalmasından sonra kiralık evlere talebin artmasıyla fiyatlarda artış yaşandı.
            Eğitimlerini devam ettirmek için her yıl 45 bine yakın öğrencinin geldiği Edirne’de kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız oldu.
            “1000 liralık daire 1,500-1,700 lira oldu”
            Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği 2’inci Başkanı Namık Babacan, kiralık ev konusunda sıkıntılar yaşandığını belirtti.  Babacan, “Son zamanda ülke genelinde ve Edirne’de üniversitelerin açılmasıyla çok büyük bir öğrenci potansiyeli var. 2 dönemden beri öğrenciler pandemiden dolayı kayıtlarını yaptırıp internet üzerinden eğitimlerine devam ettiler. Bakanlıklar tarafından yüzyüze eğitime kontrollü şekilde geçildiği açıklanmasıyla üniversiteler açıldı. Edirne’miz bir öğrenci kenti, pandemiden önce 45 bin ile 47 bin öğrencimiz vardı. Fakat son iki dönemde çeşitli bölümlerin açılmasıyla Edirne’nin öğrenci potansiyeli 77 bine çıktı. Haliyle yurtlar ve evler var. Pandemi dolayısıyla öğrenciler gittiğinde 7 bine yakın boş ev vardı.  Fakat şuan da kiralık ev konusunda çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlar arttı, 1000 liralık daire 1,500-1,700 lira oldu. Eşyalı ve eşyasız olarak değişiyor. Eşyalı ev tutmak isteyenler için fiyatlar daha da artıyor. Fakat bu sefer veliler ve öğrenciler için çok büyük sıkıntı oluştu. 2-3 aile birleşip ev kiralamakta çözüm buluyorlar. 7 bin kiralık daireden bin tane kaldı. Bunların çoğu tutuldu. Kalan bin tane de seçici veya öğrenciden çıktığı için tadilat yapılmak zorunda kaldı. Bunlardan dolayı kaldı. Yoksa onlarda kalmayacak.” Dedi.
            “Kira öder gibi mal sahibi olmuş olacak”
            Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği 2’inci Başkanı Namık Babacan, öğrenim görmek için gelen öğrencilerin kiralık evlerden satılıklara döneceğini kaydetti.
            Babacan, 4-5 yıl öğrenim görecek öğrencilerin ev almalarının daha karlı olacağını söyledi.

Babacan, “Artık kiralık evler satılığa dönüşecek. Bir öğrenci 4-5 yıl burada kalıyor eğitimini tamamlamak için bu süre içerisinde hesabını kitabını yaptığınız zaman bugün bir 1+1 ev 200-250 bin lira satın alınabiliyor. 2 kişi rahatlıkla kalabiliyor. Okulunu bitirdiğinde bu öğrenci kira öder gibi mal sahibi olmuş olacak. Kiralık evlerde durum buna geldi. Başka türlü bu işin içerisinde çıkamayacak insanlar çünkü kapasite çok yüksek oldu.” İfadelerini kullandı.
            “Kiralık evlerin durumu karşılamaz oldu”
           
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği 2’inci Başkanı Babacan, diğer illere göre Edirne’de inşaat sektörü daha fazla olduğunu fakat 47 bin öğrenciden 77 bin öğrenciye yükselmesi arz talep olayı oluşturduğundan dolayı mevcut kiralık evlerin durumu karşılamaz olduğunu söyledi.

Babacan, “1-2 yıl sonra hızlı tren geldiğinde İstanbul bu tarafa doğru yönelmeye başlayacak. Benim çocuğum istanbul’da okuyor. 3 bin lira kira ödüyorum. Ama hızlı tren geldiğinde kira vermeyeceğim çocuğum burdan hızlı tren ile gidip eğitimini görecek ve akşam tekrar dönecek. Bu şekilde daha ekonomik olacak. Ama bu diğer iller için nasıl olur bilemem ama kiralık evlerde büyük bir sıkıntı yaşanıyor.” Şeklinde konuştu.  
            Kiralar yüzde 100’ün üzerinde arttı
            Babacan, yüz yüze eğitim açıklanmadan önce kiraların 700 ile 900 TL arasında olduğunu şuan da ise 1500 ile 2000 lira arasında dahi daire olmadığını söyledi.
Babacan, “Yeni yerleşim bölgelerinde 1000 lira ile 1200 lira civarındaydı. Şuan da 1500 ile 2000 lira arasında dahi daire yok. 1+1 ev dahi 1500 lirada kiralanıyor. 1+1 bulunduğu takdirde hemen tutuluyor.” Dedi.  

“Kaparo dolandırıcılarına karşı uyardı”
           
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği 2’inci Başkanı Namık Babacan, vatandaşlara kaparo dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulundu.

Babacan, “Edirne’de çok öğrencimiz, memurumuz ve ailelerimiz var. Fakat bizim insanımız evleri kendisi tutmak istiyor. Ulaşabildiği yerlere sahibinden kiralık, satılık yerlere gittiği zaman o kişinin mal sahibi ya da yetkili olup olmadığını bunları bilemiyorlar. Kaparo talep ediliyor ve kaporadan sonra tekrar ulaşamıyorlar. Bu tür şikâyetler son zamanlarda gelmeye başlıyor. Bu tür işlerde yetkili kişilerle muhatap olmaları gerekiyor. Parasını verdiğinde yetkililerle muhatap olunsun bu şekilde sıkıntıları da bizlere bildirebilirler. Biz onlara müdahale edip kontrol altında tutabiliyoruz. Yetki belgesi olan emlakçıların yanlış yapma yetkileri yok. Yanlış yaptıkları takdirde yetki belgeleri iptal ediliyor. Bunlarda hakem kuralları tarafından ticaret il müdürlüğü ve federasyonlara bildiriliyor. Vatandaşların yetkili ve güvenilir kişilerden yer tutmaları gerekiyor. Paralarını da boşa harcamasınlar Edirne’mizde bu tür şeyler olmuyor fakat son zamanlarda olmaması anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımızı konu hakkında dikkatli olmaları konusunda uyarmış olalım.” İfadelerine yer verdi.
Kumru Öngün


 Kaynak: KUMRU ÖNGÜN 56 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TEMAD’TAN BİRLİK BERABERLİK YEMEĞİ TEMAD’TAN BİRLİK BERABERLİK YEMEĞİ 19.9.2021
 GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI 19.9.2021
EDİRNE’DE GÖNÜLLÜLER TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI EDİRNE’DE GÖNÜLLÜLER TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI 19.9.2021
ŞÜPHELİ ARACI DURDURDULAR, 2 TABANCA ELE GEÇİRİLDİ ŞÜPHELİ ARACI DURDURDULAR, 2 TABANCA ELE GEÇİRİLDİ 19.9.2021
KOKU UZMANI ADAYLARI SON DERSLERİNİ OSMANLI ŞİFAHANESİ'NDE YAPTI KOKU UZMANI ADAYLARI SON DERSLERİNİ OSMANLI ŞİFAHANESİ'NDE YAPTI 19.9.2021
“TÜRKİYE'DEKİ TERÖRİST SAYISI, İLK KEZ 200'ÜN ALTINA DÜŞTÜ, SAYI 197'YE GELDİ “TÜRKİYE'DEKİ TERÖRİST SAYISI, İLK KEZ 200'ÜN ALTINA DÜŞTÜ, SAYI 197'YE GELDİ" 19.9.2021
TRAFİK KAZASINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ TRAFİK KAZASINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 19.9.2021
Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. 18.9.2021
Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü 18.9.2021
Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi 18.9.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.