Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
AYÇİÇEĞİ HASADI DEVAM EDİYOR - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
AYÇİÇEĞİ HASADI DEVAM EDİYOR 10.9.2021 - 18:06:03
Ayçiçeği üretiminin büyük bir bölümünün karşılayan Edirne’de hasat dönemi devam ediyor. Edirne Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde ayçiçeği hasadının üçüncü kademesinde çiftçinin beklediği verimden yüzde 30 az olduğunu belirtti. AYÇİÇEĞİ HASADI DEVAM EDİYOR

 Edirne’de ayçiçeği hasadı devam ediyor. Ayçiçeği üretiminin yüzde 50’inden fazlasının karşılandığı Trakya’da çiftçinin rekolteden beklentisi düşük.
                Ayçiçeği stratejik bir ürün olduğunu ve Trakya’nın yaklaşık yüzde 80-85 oranında yetiştirildiğini belirten Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, “120 veya 140 gün içerisinde hasat edilen bir ürün olduğunu söyledi.
                Öztürk, “Genelde ekimi Trakya’nın iklim koşullarına göre Mart ayının başından başlayıp Nisan ayının sonuna kadar ekimi yapılıyor. Ekimi çok narin olan bir bitkidir. 120 veya 140 gün içerisinde hasat edilen bir üründür. 2 tane özelliği var. Birincisi yağ ikincisi ise yemin ham maddesi olan küspesidir o yüzden tarım ve insanlar için önemli bir bitkidir. Çiftçi için ise tarlasını dinlendirmek için önemli bir bitkidir. Çünkü Ayçiçek ekiminden sonra ertesi sene ekilen ürünlerin verimin yüksek olmasını sağlıyor.” Şeklinde konuştu.
                “Ürünler 33 dereceden sonra tozlanma yapamaz”
                Ayçiçeği aşırı sıcak hava yersiz yağışlardan olumsuz etkilendiğini belirten Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, iklim değişiklikleri tüm ürünlerde etkili olduğu gibi yazlık bir çeşit olduğu için ayçiçeğini de etkilediğini söyledi.
                Öztürk, “Son yıllarda iklim değişiklikleri tüm ürünlerde etkili olduğu gibi yazlık bir çeşit olduğu için ayçiçeğini de etkiliyor. Ayçiçeğinin çok çeşitli aşamaları var. Çıkış öncesi, 50 santimetre olduğu dönem, çiçek açma dönemi ve tane doldurma dönemi olarak 3 safhadan oluşuyor. Bu 3 safhada kritik olarak nitelendiriliyor. İlk iki aşama başarılı olsa bile sonuncu aşama başarılı olsa bile verim ve kalite kaybı yaşanıyor. Son yıllarda sulama yapılarak verim artışları denenmekte. Bizim ilçemizde de damlama sulama denemeleri yapılıyor. Fakat hasat tam olarak bitmeden kalite ve verimi tam olarak öğrenemedik. Ayçiçeğinin ilk çıkış aşamasında hava sıcaklığının 15-20 dereceleri bulması gerekiyor. 50 santimetre boy yapısının yanı tabla yapısının oluşmasından önce de belli miktarda yağış alması ve iklimin de poyraz rüzgârlarına ılıman gitmesi gerekiyor. Aynı şekilde bir sonraki aşama ise tabla oluşum aşamasıdır. O aşamada ise aşırı suya ihtiyaç duymaktadır. Yağışların mevsim normalleri altında kalması veya üzerine çıkması da tabla yapısını etkilemektedir. Çiçek açtıktan sonra tane tutum dönemine girdiğinde çok su isteyen bir bitki değildir. Kendi sapında biriktirdiği suyu tane beslemesinde kullanabilir. Ama bu yıl çok ilginç bir oldu. 40 derecenin üzerinde sıcaklar çıkınca ayva sarısı dediğimiz tane tutum döneminde problemler yaşadık. Tüm çiçek açan ürünler 33 dereceden sonra tozlanma yapamaz. Geç ekilen ayçiçeklerinde bu sıkıntılar yaşandı.” İfadelerine yer verdi.
                “Çiftçinin beklentisinin yüzde 30 altında verim olacak”
                Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, ayçiçeğinde bu sene ki hasattan çitçilerin bekletişinden yüzde 30 altında verim olacağını söyledi.
                Öztürk, “Bu sene Trakya’nın tamamında 3 dönem ekim oldu. Bu da iklim şartlarında kaynaklı Mart döneminin 15’inden sonra ekilen dönemde yağışlar başlayınca ekimler kesildi aşırı yağışlar olması nedeniyle nisan ayının sonuna kadar ekim yapamadık. 3 kademeli bir ekim oldu. Birinci kademede Mart’ta ekilenler Ağustos ayında olan 40 derece sıcaklardan etkilenmediler onların verim ve kaliteleri iyi.  Nisan başında ekilenlerde ise standart verim alındı fakat yağ kalitesi etkilendi. Üçüncü dönemde ekilenler de daha hasad başlamadı. Onlarında daha kötü olacağını düşünüyoruz. Çünkü tam çiçeklenme döneminde yakalandılar. Ayçiçeklerinin bu sene ikinci ve üçüncü dönemi ilk gelişim dönemlerinde buğday da olduğu gibi çok yüksek verim bekliyorduk. Fakat 40 derecelik sıcaklık tanelerin dolmasını engellediği için Ayçiçek tablanın dışından başlayıp, içine doğru tane yapar. Yüzde 30 taneyi dolduramadı ve verim olmadı. Şuanda üçüncü kademenin de biçilmesi bittikten sonra verimler belli olacak. Çok düşük olmaz ama ayçiçeğinde çiftçinin beklentisinin yüzde 30 altında verim olacak.” dedi.
                Barış KarapaçaKaynak: BARIŞ KARAPAÇA 151 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TEMAD’TAN BİRLİK BERABERLİK YEMEĞİ TEMAD’TAN BİRLİK BERABERLİK YEMEĞİ 19.9.2021
 GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI 19.9.2021
EDİRNE’DE GÖNÜLLÜLER TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI EDİRNE’DE GÖNÜLLÜLER TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI 19.9.2021
ŞÜPHELİ ARACI DURDURDULAR, 2 TABANCA ELE GEÇİRİLDİ ŞÜPHELİ ARACI DURDURDULAR, 2 TABANCA ELE GEÇİRİLDİ 19.9.2021
KOKU UZMANI ADAYLARI SON DERSLERİNİ OSMANLI ŞİFAHANESİ'NDE YAPTI KOKU UZMANI ADAYLARI SON DERSLERİNİ OSMANLI ŞİFAHANESİ'NDE YAPTI 19.9.2021
“TÜRKİYE'DEKİ TERÖRİST SAYISI, İLK KEZ 200'ÜN ALTINA DÜŞTÜ, SAYI 197'YE GELDİ “TÜRKİYE'DEKİ TERÖRİST SAYISI, İLK KEZ 200'ÜN ALTINA DÜŞTÜ, SAYI 197'YE GELDİ" 19.9.2021
TRAFİK KAZASINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ TRAFİK KAZASINDA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 19.9.2021
Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. 18.9.2021
Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü 18.9.2021
Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi 18.9.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.