Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne Sağlık Müdürlüğü'nden bilgilendirme - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Sağlık
Edirne Sağlık Müdürlüğü'nden bilgilendirme 2.3.2018 - 21:02:38
Edirne Sağlık Müdürlüğünce "bronşit hastalığı" ile ilgili açıklama yapıldı.Edirne Sağlık Müdürlüğü'nden bilgilendirme
Edirne Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, görüşlerine yer verilen, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Burak Yılmaz, hastalığın damlacık yolu ile bulaştığını belirtti. 

Soğuk algınlığı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hafif öksürükle başladığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Ateş normaldir veya hafif yükselmiş olabilir. Öksürük 1-2 gün sonra şiddetlenir, hırıltılı solunum ve nefes darlığı ortaya çıkar. Solunum sıklığı artar, kalp atışları hızlanır, burun kanatları solunumla hareket etmeye, kaburga aralıkları her nefes alışta içeri doğru çekilmeye başlar. Öksürük kusmaya yol açabilir. Akut bronşitin tedavisi destekleyici olup, hastada rahat nefes alıp vermenin düzenlenmesi ve olası istenmeyen sonuçlar açısından hastanın yakından izlemini içerir.

Tedavi 3 aylıktan küçük bebekler ve ağır hastalık tablosu göstermeyen hastalar dışında evde yapılır. Bronşitin özgün bir tedavisi yoktur. Tedavide antibiyotiklerin yeri bulunmamaktadır. Bu hastalarda gereksiz yere çok yaygın antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Antibiyotikler ateş varsa, akciğer filminde iltihabi alan varsa, kanda beyaz küre yüksekliği varsa, bronşite eşlik eden zatürre veya orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlar mevcutsa doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Sıvı ve besin alımına devam edilmeli, solunum sıkıntısı bulguları ortaya çıktığında hastaneye başvurulmalıdır."

Annelere öneri
Yılmaz, bronşit hastalığının çoğu zaman hafif ve orta şiddette geçirilen bir hastalık olduğu ve evde tedavi edilebildiğini belirtti.

Annelerin bronşit hastalığına karşı çocuğunu yakından gözlemlemesi gerektiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişileri, 2 yaşından küçük çocuklardan uzak tutarak elleri su ve sabunla sık yıkayarak hastalığın bulaşmasını önleyebiliriz. Doktorunuzun önerdiği ilaçları uygun şekil ve dozda kullanın. Evin içinde sigara içilmesine; hatta sigara içen kişinin sigara içtiği kıyafetle çocuğunuzun yanına yaklaşmasına izin vermeyin. Burnun açık tutulması çok önemlidir. Bunun için evde hazırladığınız tuzlu suyu veya doktorunuzun önerdiği burun açıcı spreyleri kullanabilirsiniz. Beslenmesine dikkat edin. Beslenme normal zamanlardan daha yorucu olduğu için az miktarlarda ama sık aralıklarla besleyin. Bol sıvı alımı için teşvik edin. Bu öksürük nöbetlerini azaltacaktır. Anne sütü başta olmak üzere; su, ılık bitki çayları verilebilir. Yatarken başının yükseltilmesi daha rahat nefes almasını sağlar."

Çocuğun odasının nemli olmasının solunumu kolaylaştırdığını belirten Yılmaz, "Odası temiz, tozsuz ve havalanmış olmalı. Tekrarlayan bronşitli olan çocuklar astım, tüberküloz, kisttik fibroz, kalp yetmezliği, yabancı cisim yutma ve bağışıklık sisteminin yetersizliği gibi hastalıklar açısından değerlendirilmelidir." ifadelerini kullandı.


Kaynak: A.A 5070 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.