Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Cinayeti tasarlayarak işlemiş - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Havsa
Cinayeti tasarlayarak işlemiş 27.2.2018 - 09:57:08
Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa köyünde 2015 yılının Mayıs ayında bir davada aleyhine tanıklık yapması nedeniyle aralarında husumet oluşan Aziz Akkoyun’u öldürdüğü iddiasıyla hakkında dava açılan Mehmet B. ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu.Cinayeti tasarlayarak işlemiş
Edirne'nin Havsa ilçesinde hakkında şikayet üzerine açılan bir davada şahitlik yapan kişiyi tasarlayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanığa mahkeme "cinayeti tasarlayarak işlediği" gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapsi verdi. İddialara göre Havsa'ya bağlı Oğulpaşa Köyü'nde 10 yıl önce koyunlarını otlatmak için başkasının arazisine sokunca şikayet edilen Mehmet B., hakkında açılan davada Aziz Akkoyun’dan şahitlik yapmamasını istedi. Ancak Akkoyun davada şahitlik yapınca B. hapis cezası aldı. Bunun üzerine ikili arasında husumet başladı. 2016 yılının Mayıs ayında Mehmet B. tanıklık yüzünden sürekli tartıştığı Aziz Akkoyun’u köy kahvesinden eve giderken pompalı tüfekle 4 el ateş ederek vurup kaçtı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Akkoyun, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayın ardından önce Çatalca’ya ardından Yunanistan ve Bulgaristan’a kaçan B. yakalanarak hakkında Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kasten öldürme” suçundan dava açıldı. Davanın geçtiğimiz gün görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Mehmet B. ve avukatı ile öldürülen Aziz Akkoyun’un yakınları ve avukatı katıldı. Duruşmada ilk olarak duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak, Mehmet B.’nin TCK 82/ 1- a maddesi gereğince “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. 

“Cinayeti tasarladığı ortada”
Mütalaanın ardından söz verilen öldürülen Aziz Akkoyun’un yakınlarının avukatı maktul ile sanık arasında daha önceden husumet olduğunun açık olduğunu ifade ederek, “Sanık maktulun şahitliği ile bir ceza almıştır. Bu yargılama süresinde sanık maktulu devamlı taciz etmiştir, kavga etmiştir. Bu kavgalar sebebi ile sanık hakkında cezalar ve kesinleşmiş mahkumiyetler çıktığında sanığın öfkesi doruğa ulaşmıştır. Yakalaması olması, kesinleşmiş mahkumiyetinin olmasına rağmen yakalanamamış ve bu cinayeti tasarlamıştır. Olay gecesi de hava şartlarının uygunluğu, elektriklerin kesik olması ve kamera görüntüleri ve şahitlerin beyanlarından anlaşılacağı üzere maktulun gittiği yolda; maktule tüfeği ile ateş ederek maktulun ölümüne sebebiyet vermiştir. Daha sonra yapılan savunmalar sanığın kendisini kurtarmaya yönelik savunmalardır. Sanığın kaçmış olması, av tüfeğini saklamış olması ve eşinme para vermiş olması hususları göz önüne alındığında cinayeti tasarladığı ortadadır. Ayrıca kızına yazdığı mesajda (Geberdi mi o it) şeklinde mesaj yazdığı ortadadır. Bu sebeple mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. Aziz Akkoyun’un duruşmada katılan sıfatıyla yer alan yakınları da sanığın cezalandırılmasını talep ettiler. Sanık Mehmet B.’nin avukatı da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alınan savunmasında müvekkilinin beraatını talep etti. Sanık Mehmet B., savunmasında avukatının beyanlarına katıldığını ifade ederek, “Konuşulacak çok şey var. Söylesek kâle alınmıyor. Suçsuzum tahliyemi talep ederim” diye konuştu. Sanık B., son sözünde de beraatını talep etti. 

Tahrik ve iyi hal indirimi yok
Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından sanık Mehmet B.’nin Aziz Akkoyun’u tasarlayarak öldürdüğü sübut bulunduğundan B.’nin eylemine uyan TCK’nın 82/1-a maddesi gereğince, B.’nin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına oybirliği ile karar verdi. Heyet, sanık hakkında ayrıca tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadı. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 7395 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.