Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Teravih namazları evde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Teravih namazları evde 8.4.2021 - 10:32:54
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, salgının artmasına engel olmak amacıyla camide teravih namazlarının kılınamayacağını belirterek, “Ramazan ayı teravihlerimizi kendi evlerimizde, cemaat ile yapma imkanı varsa cemaat ile yapalım, cemaat yoksa tek başımıza 20 rekat namazımızı kılalım” dedi.Teravih namazları evde

Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, teravih namazlarının camilerde kılınmayacağını, bu namazların evde 20 rekat şeklinde kılınabileceğini söyledi.

Selimiye Camisi’nde Ramazan ayı hakkında çeşitli gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulunan Bozkurt, “Nisan ayını 12’yi 13’e bağlayan gece ilk teravih namazı kılınacak ve niyet edilip ayın 13’ünde de bu seneki mübarek Ramazan ayının orucuna başlayacağız. Ramazan ayı mübarek bir aydır. Ramazan ayının içinde öyle bir gece vardır ki; Kadir suresinde ifade edildiği gibi bin aydan daha hayırlıdır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi de Ramazan ayındadır. Ramazan ayının 11 ayın sultanı unvanını alması Kuranı Kerim’in bu ayda nazır olmasından kaynaklanmaktadır. Peygamber efendimizin veda hutbesinde, ‘Ben aranızdan gidiyorum ancak size iki şey bırakıyorum. Bu iki şeye sarıldığınız müddetçe dalalete düşmezsiniz. Allah’ın kitabı kuranı ve sünneti bırakıyorum.’ Onun için Kuranı Kerim bu ayda nazır olduğundan bu ay bu kadar değer kazanmıştır. Bir insanın üzerinde Ramazan ayı geçtiğinde mutlaka günahları af olunması lazım. Ne ile af olunur. Ramazan ayının değerini bilirsek, bizden istenilen şekilde yaşarsak bayrama günahsız bir şekilde günahlardan arındırılarak bayram namazına çıkmış oluruz. Bunu nasıl yapacağız 5 vakit namazı imkan dahilinde cemaat ile kılmaya özen göstermeye çalışacağız. Diyanet İşleri Başkanımız, Sağlık Bakanlığımızla üst seviyedeki devlet büyüklerimizle görüşmeler sonucunda pandemi nedeniyle, salgın hastalığın arttığından dolayı bu sene de geçen sene olduğu gibi teravih namazının camide toplu olarak kılındığı takdirde hastalığın artmasına sebep olabilme ihtimalinden dolayı bu senede maalesef camide teravih namazını kılamayacağız. Teravih namazında cemaat ile kılma zorunluluğu yoktur. Cemaat ile kılınabilindiği gibi tek başına da kılınabilinir. Bu yıl Ramazan ayı teravihlerimizi kendi evlerimizde, cemaat ile yapma imkanı varsa cemaat ile yapalım, cemaat yoksa tek başımıza 20 rekat namazımızı kılalım. Evde de olsak mutlaka teravih namazımızı kılalım” dedi.

“CAMİLERDE HAZIRLIKLAR”

Camilerdeki hazırlıkları da dile getiren Bozkurt, “Camiye girildiği takdirde maskesi olmayanlara maske dağıtılıyor. Dezenfektanımız girişlerde hazırdır. Dezenfektan sürerek içeriye girerler. Camide sosyal mesafeye dikkat edilecek şekilde namaz kılma yerleri işaretlenmiş. Camilerimiz hazır hale getirilmiştir.  Bütün camilerimizde tedbirler uygulanıyor. Şu anda en güvenli yerler camilerdir. 5 vakit namaz olsun her vakitte Selimiye’yi ziyaret edebilirler” ifadelerini kullandı.

“AŞI ORUCU BOZMAZ”

Aşını orucu bozmadığını dile getiren Bozkurt, “Fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz. Diyanet İşleri Başkalığımızda bunu söyledi. Kardeşlerimiz gerek Korona aşısı olsun gerek diğer aşılar olsun, iğne dahi orucu bozmuyor. Ancak serum şeklinde olursa, vücuda gıda içerikli olanlar hariç diğer iğneler orucu bozmaz. Şafi mezhebinde zaten bunlar hiç orucu bozmaz. İslam’da can güvenliği çok önemli. İnsandan daha değerli bir şey yoktur. Aşı olmadığı takdirde birçok vatandaşımızın vefat ettiğini görüyoruz. Bütün kardeşlerimiz rahat bir şekilde Ramazanda da aşılarını yapabilirler. Bir sakıncası yoktur” şeklinde konuştu.

SELİMİYE’YE MAHYA

Selimiye’ye mahya hazırlandığını ifade eden Bozkurt, şunları kaydetti; “Şu anda İstanbul’da Vakıflar İstanbul Bölge müdürlüğü tarafından hazırlanıyor ve Pazar gününe kadar getirilip asılacak.” 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 315 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.