Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Belediye kiracılarına müjde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Belediye kiracılarına müjde 7.4.2021 - 09:42:27
Edirne Belediye Meclisi toplantısında birinci, ikinci başkanvekillikleri ile katip üyeler ve ihtisas komisyonu seçimleri yapılarak görev yapacak isimler belirlendi. Toplantıda pandemi nedeniyle kapalı olan işyerlerinden 3 ay daha kira alınmaması ve açık olanlardan ise kira bedelinin yüzde 25’i oranında kira alınma kararı alındı. Karar göre belediye kiracılarından Mart, Nisan ve Mayıs ayında geçerli olmak üzere kira alınmayacak.Belediye kiracılarına müjde

Edirne Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı 4 gündem dışı toplam 27 madde ile gerçekleştirilirken, meclis birinci ve ikinci başkanvekillikleri ile katip üyeler ve komisyon seçimleri gerçekleştirildi. Belediye tarafından daha önce pandemi sürecinde kapalı olan işyerlerinden kira alınmama ve açık olanlardan ise kira bedelinin yüzde 25’i oranında kira alınma kararı, Mart, Nisan ve Mayıs ayında geçerli olmak üzere yenilendi.

Edirne Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısında 27 madde görüşülerek karara bağlandı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlık ettiği toplantıda, meclis başkan vekilleri, katip üyeler ve komisyon üyeleri seçimleri gerçekleştirildi. İYİ Partili Mevlüde Baş’ın ETUS ile ilgili soru önergesi verdiği mecliste, Belediye Başkanı Gürkan, söz konusu önergenin yazılı olarak cevaplanacağını belirtti.

BAŞKANVEKİLLİKLERİ BELİRLENDİ

Mecliste 3 yıl boyunca görev yapacak 1’inci ve 2’nci başkanvekillerinin seçildiği toplantıda Edirne Belediyesi birinci Başkanvekilliğine 17 oy alan CHP’li Filiz Gencan Akın, ikinci başkanvekilliğine ise yine 17 oy alan CHP’li Engin Yağcılar seçildi. Mecliste katip üyeliklere ise 17’şer oy alan Emine Kahyalar, Nuray Yılmaz Geldi ve Duygu Şener seçildi.

ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİMİ

Belediye Meclisi adına görev yapacak encümen ve komisyon üyeleri de seçildi. Yapılan seçimlerde şu isimler belirlendi:

Encümen Üyeliği: Abdullah Yeşen (CHP), Ayhan Murat Dursunoğlu (CHP), Necamettin Attay (CHP)

İmar Komisyonu: Ali Yazıcı (CHP), Mehmet Özçuhacı (CHP), Mehmet Çapoğlu (Ak Parti)

Plan ve Bütçe Komisyonu: Ali Şükrü Atamgüç (CHP), Engin Yağcılar (CHP), Ayhan Dinç (Ak Parti), Duygu Şener (İYİ Parti)

Ulaşım Komisyonu: Filiz Gencan Akın (CHP), Hakan Giyik (CHP), Bahattin Ulusoy (Ak Parti), Ergun Dönmez (İYİ Parti)

Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu: Cenk Benakman (CHP), Savaş Üner (CHP), Pınar Ersaçmış (Ak Parti), Necamettin Attay (İYİ Parti)

3 AY KİRA ALINMAYACAK

Belediye tarafından pandemi sürecinde kapalı olan işyerlerinden kira alınmama ve açık olanlardan ise kira bedelinin yüzde 25’i oranında kira alınma kararı yenilendi. Karara göre belediye kiracılarından dükkanı kapalı olanlardan Mart, Nisan ve Mayıs ayında kira alınmaması, açık olanlardan ise yine bu aylarda yüzde 25 oranında kira alınması kararlaştırıldı.

SULTAN OTEL KIZ ÖĞRENCİ YURDU OLACAK

Edirne kent merkezi Talatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Sultan Otel’in pandemi döneminde açılmaması ve kapanması üzerine, söz konusu binanın belediye tarafından kiralanarak Kız Öğrenci Yurdu yapılmasına karar verildi. Kırkpınar sürecinde pehlivan ve misafirlerin de ağırlanması düşünülen binayla ilgili komisyon kurularak işlevinin belirlenmesi kararlaştırıldı. Belediye Başkanı Gürkan konuyla ilgili, “Burada amaç para kazanmak değil. Zarar etmemek birinci hedef. Zarar etmeden şehrimize gelen kız öğrencilerin barınabilecekleri bir yurt olarak düşünüyoruz. Bunun dışında Kırkpınar döneminde, Kırkpınar için ödediğimiz ciddi anlamda ücretler var pansiyon ve otellere. Pehlivanlar ve misafirlerin yatırılması için daha makul fiyatlar otaya çıkıyor. Toplam 86 odası olan bir işletme burası. 172 öğrenci alabiliyorsunuz. Altında restoranı, bahçesi, otoparkı var. Bu anlamda zarar etmesi de söz konusu değil. Hedef diğer pansiyonculuk ve yurt hizmeti verenlere rakip oluşturmak değil. Daha çok ihtiyacı olan öğrencilerin barınmasını sağlamak. İkinci hedef de Kırkpınar zamanı belediyenin üzerindeki otel yükünün kaldırılması” dedi.

SELİMİYE REKREASYON PROJESİ BAŞLIYOR

Mecliste görüşülen maddelerden Selimiye Camii Külliyesi ve Rekreasyon Projesi ile ilgili madde kapsamında da Belediye Başkanı Gürkan, söz konusu projenin kurul tarafından onaylandığını ve başlayacağını belirtti. Proje kapsamında Selimiye Camii arkasında bulunan Osmanlı Mezar Taşları Sergileme alanının yeniden düzenleneceğini söyleyen Gürkan, bu kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışma yapılacağını dile getirdi. Gürkan, “Selimiye 360 derece projesi bitti, finansmanını bulduk. Bir tek belediyeye ait olmayan yer yer bu mezarlık. Orayı da bakanlıkla yapacağız. Proje kapsamında belediye dükkanları yıkılacak. Sera kafe kaldırılacak. Orası tertemiz bir görünüme kavuşacak. Bu proje bittiğinde Selimiye bütün ihtişamı ile herkesin gözü önüne gelecek” şeklinde konuştu.

ANDIMIZI TEK BAŞINA OKUDU

İYİ Partili Meclis Üyesi Mevlüde Baş ise mecliste gündem dışı aldığı sözde meclisin topluca andımızı okumasını istedi. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, mecliste diğer siyasi görüşlerinin olduğunu hatırlatması ve bu konuda karar alınamayacağını söylemesi üzerine Baş, andımızı tek başına okuyarak konuşmasını gerçekleştirdi.

BALABAN’A ÇAĞRI

Kırkpınar’da 2 başpehlivanlığı bulunan ve televizyonda bir yarışma programında boy gösteren İsmail Balaban için ise meclisten çağrı yapıldı. ‘Sarı Fırtına’ olarak nitelendirdiği Balaban’ın çayıra dönmesi gerektiğini söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a meclis üyeleri de destek erdi. Kaynak: Ercan BİTTİ 177 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.