Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Müttefikten bomba sorular - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Müttefikten bomba sorular 7.4.2021 - 09:39:29
Edirne Belediyesi İYİ Partili Meclis üyesi Mevlüde Baş, Nisan ayı toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi ile ilgili 15 maddelik soru önergesi vererek, pandemi döneminde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin olası bir mali kriz veya iflası durumunda belediyenin bir eylem planı olup olmadığını da sordu.Müttefikten bomba sorular

Edirne Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Mevlüde Baş, Nisan ayı olağan toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) ile ilgili belediyeye 15 maddelik soru önergesi verdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, soru önergesinde birçok önemli konuya değinen Baş’a yazılı olarak cevap verileceğini dile getirdi.  

İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Mevlüde Baş, daha önce verdiği ulaşım ile ilgili önergesinin ardından Belediye Meclisinin Nisan ayı olağan toplantısında ETUS ile ilgili 15 maddelik bir önerge daha verdi. Baş, önergesinde “Edirne Belediyesi hizmetin her bölgeye aynı standartlarda sunulması için yeniden yapılandırılması ile birlikte toplu taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi, hukuk ve mali denetim dışı taşımacılığın engellenmesi, ulaşımda entegrasyonun, çağdaşlığın, güvenirlik, konfor ve seri ulaşım gerçekleşmesini amaçlayarak; 236 adet M plakalı araç ETUS’a kayıtlı olmakla birlikte tespitlerime göre son 3 aydan bu yana sadece 30 araç servise çıkmakta olup, Edirneli hemşehrilerimiz doluluktan kaynaklı araçlar durakları es geçiyor ve vatandaş duraklarda uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Dönem dönem Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ‘Ben hem belediye başkanıyım hem de ETUS'un başkanıyım’ demesi üzerine ETUS’u işletmek ve işlettirmekten sorumlu olduğu asli görevi olduğundan aşağıdaki soruların cevaplandırılmasında Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne yardımcı olarak Edirne kamuoyunun aydınlatılacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

SORULAR

Baş, önergesinde şu sorulara yanıt istedi; ETUS’un bünyesine kayıtlı kaç üyesi vardır? Kaç kooperatifin birleşmesinden oluşmuştur? ETUS’a katılmanın şartları nelerdir? ETUS’dan ayrılma şartları nelerdir? Bu şartlar nasıl belirlenmiştir? Korona pandemi döneminde Edirne Belediyesi olarak ETUS’un kontak kapatacağını açıklamasından sonra ya da daha öncesinden ETUS’a nakit yada akaryakıt desteği yardımı yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne kadar yardım yapılmıştır? ETUS sistemine kayıtlı kaç araçtan Edirne Belediyesi olarak ruhsat harcı alınıyor? Ruhsat harcı alınmayan araçlar trafiğe çıkıyor mu? (2019-2020-2021 seneleri olarak ayrı ayrı belirtiniz lütfen). ETUS sisteminde kaç araç hurda olduğu halde plakaları üzerinde tutularak faal çalışıyor gösteriliyor? Hurda araçlar ile ilgili her hangi bir tutanak yada resmi bir yazışma yapılmış mıdır? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için aylık nakit yardımı yapmaktadır. Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğe istinaden ETUS’a kayıtlı olan kaç araç 65 yaş üstü evrakı düzenlenerek devletten yolcu taşıma desteği ödeneği alıyor? Trafiğe çıkmadan bu desteği alan araç var mıdır? Edirne Belediye Başkanı yaptırmış olduğu bir ankette halkın yüzde 93’ü ETUS’dan memnun olduğu bildirilmişti. Memnun olmayan yüzde 7’lik kısım için memnuniyeti artırmak amacıyla; Edirne Belediye Başkanı’nın bu mecliste yapmış olduğu uyarılar rağmen Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ETUS şoförlerine yönelik vatandaşlarımıza karşı nasıl davranılacağı yönünde eğitimler veriyor mu? Eğer eğitim veriliyor ise kamuoyuna yansıyan şikayetler devam ediyor olup, bu konuda profesyonel eğitim verilmesini düşünüyor musunuz?

Sosyal medya üzerinden canlı (online) olarak (youtube, zoom programı vb gibi) Edirneli vatandaşlarımız ile sadece ETUS hakkında soru cevap olarak bir program yapmayı düşünüyor musunuz? Edirne Belediyesi ETUS’a kayıtlı kaç araca reklam izin belgesi izni vermiştir? Belediyeye ya da vergi dairesine kaç araç reklam vergisi ödemiştir? Edirne Belediyesi’nin imzalamış olduğu ETUS Katılım Sözleşmesine istinaden Çalışma İzin Belgelerini Edirne Belediyesi vermektedir. Bu izin belgesini alabilmek için araçların muayenesi, sigortası ve trafik için geçerli evraklarının tam olması gerekmektedir.2020 ve 2021 yılları için kaç araca İzin Belgesi verilmiştir? İzin Belgesi verilmeyen araçların verilmeme nedenleri nelerdir? Edirne’de toplu ulaşım sistemini mevcut esnaflar ile çözeceğini söyleyip 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale yapılmamıştır. Edirne’de de kamu zararının oluşmaması için toplu ulaşımı ihaleye çıkarmayı düşünüyor musunuz? 49 sayfalık Müfettiş raporlarında belirtilmesine rağmen bu güne kadar neden ihale yapılmamıştır? Edirne’de şehir içi ulaşımın tek yetkilisi ETUS’un tekel oluşmasının kime yada kimlere faydası vardır?

Edirne’nin toplu ulaşım taşımacılığını tekelci bir sistemle şuan yürüten ETUS olası bir mali kriz, iflas yada keyfi bir durumda araçların sahaya çıkamayacak olması durumunda Edirne Belediyesi’nin bir eylem planı var mıdır? Elinde toplu taşımacılığı yapacak araçları var mıdır? (Daha önce Edirne Belediyesi iktidar partisine güvenip alt yapı çalışmalarına başlamış ve ciddi bir kayıp yaşamıştır.

Olası bir anlaşmazlık durumunda ETUS yetkilileri seçime çok az bir zaman kala araçlara kontak kapatın dediği zaman şehir içi ulaşımın aksamasının seçimlere nasıl yansıyacağını şimdiden düşünmenizi tavsiye ediyorum). Edirne Belediyesi’nin 2015 yılında hazırlanan tahmini bütçesinde gösterilen 35 (otuz beş) adet otobüs için ödenek ayrılmış olup, sene sonunda bütçe fazlası verilmiştir. Söz konusu araçlardan kaçı alınmıştır? Alınmadı ise alınması için bir çalışmanız var mıdır? Bütçede gösterilen bu kalem nerelere harcanmıştır? ETUS Whatsapp ihbar hattına yapılan şikayetlere yetişemediği için ETUS’a yardımcı olmak üzere Edirne Belediyesi de kendi bünyesinde Toplu Ulaşım whatsapp şikayet hattı kurmayı düşünüyor mu? Edirne Merkez’de (mücavir alanlar, merkeze bağlı köyler hariç) kaç adet kabinli ve kabinsiz yolcu indirme/bindirme durağı vardır? Bu durakların bakım, onarım, yenileme gibi masrafları yıllık Edirne Belediyesi bütçesine ne kadar masraf çıkartmaktadır?

15-) Edirne Belediyesi 2018-2019 yıllarında ETUS’dan araç tahsis etmiş midir? Ettiyse kaç adet araç tahsis etmiştir? Bu tahsis işlemleri ile ilgili ETUS’a ödeme yapmış mıdır? Seçim zamanlarında araç/araçlar kiralanmış mıdır?”

“VATANDAŞIN ANLAYACAĞI DİLDEN YANITLANSIN”

Baş ayrıca, önergesinin sonunda soruların vatandaşın anlayabileceği şekilde cevaplandırılmasını talep etti. Baş, “Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, Lütfen bu soruları benim ve vatandaşımızın anlayacağı şekilde cevaplamanızı rica ediyorum. Aksi halde sizlerin o koltuklarda fuzuli işgal olduğunuzu düşüneceğim. İdarenin menfaatlerine zarar verecek her hangi bir husus hakkında bilginiz olmadığı sorulara cevap verme zorunluluğunuz yoktur. Sorulara verilecek resmi cevapları bizler anlayamadığımız zaman bu soruların cevaplarını anlayacak yetkili kişilere izah edeceğinizi şimdiden belirtir çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi. Kaynak: Ercan BİTTİ 678 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.