Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Zobar’dan ödenek uyarısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Zobar’dan ödenek uyarısı 6.4.2021 - 10:17:41
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, Kısa Çalışma Ödeneği’nin korona virüsü salgını sonuna kadar devam ettirilmesini talep etti. Zobar, ödeneğin sona ermesi halinde 1,3 milyon ücretli çalışanın işsizliğe mahkûm olacağını söylerken; “Acilen iktidarı Kısa Çalışma Ödeneğinin pandemi sonuna kadar devam ettirmesi çağrısı yapıyor, aksi durumda kitlesel işsizliğin yaşanacağı uyarısı yapıyoruz” dedi.Zobar’dan ödenek uyarısı

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Edirne Temsilciliği, kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasının etkileri ile ilgili açıklama yaptı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi Nedim Zobar, kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasının işsizliği ve yoksulluğu derinleştireceğini söyledi.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan korona virüsü salgını sonucu iş ve gelir kayıplarının yaşandığına dikkat çeken Zobar; “Salgın ve ekonomik kriz; kapanan işyerleri, üretimini azaltan fabrikalar, işsiz kalan milyonlar ve yoksulluk yaratmıştır. AKP salgının başından itibaren sermayeyi koruma tercihini ortaya koymuş, zaten sınırlı olan destekler büyük oranda işverenlere verilmiştir. AKP iktidarı; İşsizlik Fonu kasasından işçilere ödenen Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasını sonlandırarak ekonomik ve sosyal tahribatı ağırlaştıracaktır. AKP iktidarı, son yüzyılın en büyük salgını olan Covid-19’un ne kadar süreceği, virüsün nasıl bir seyir izleyeceği belirsizliğine karşılık Kısa Çalışma Ödeneğine son vermesi emekçilere bakış açışını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“3 MİLYON 756 BİN 584 İŞÇİ YARARLANDI”

Zobar, pandemi süresi boyunca toplam 3 milyon 756 bin 584 işçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlandığını açıklarken; “Toplamda kısa çalışma ödeneği kapsamında işçilere ödenen miktar ise İŞKUR verilerine göre 30 milyar TL. Şubat ayı verilerine göre 1,3 milyon işçi hâlihazırda kısa çalışma ödeneği kapsamında yer almaya devam etmektedir. İşverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan ve çok daha düşük nakdi ücret desteği alan işçi sayısı 2,5 milyona yaklaşmıştır” dedi.

“İŞSİZLİĞE MAHKÛM EDER”

Türkiye’de 2000 yılında yüzde 6’larda olan işsizliğin günümüzde yüzde 13-14 bandına çıktığını söyleyen Zobar; “AKP iktidarını kısa çalışma ödeneği desteğini sonlandırarak işsizliği daha da büyütecektir. TÜİK’in geniş tanımlı işsizlik rakamının yüzde 29,1 olarak açıkladığı ekonomik kriz koşullarında Kısa Çalışma Ödeneğini sonlandırmak, 1,3 milyon ücretli çalışanı işsizliğe mahkûm etmektir. Sosyal politikaları geliştirmesi, sosyal destekleri artırması gereken hükümet tam aksi hareket etmektedir. Oysa Kısa Çalışma Ödeneğinin sona ermesi değil, aksine kapsamının genişletilerek devam ettirilmesi gerekmektedir” sözlerine yer verdi.

“PANDEMİ SONUNA KADAR DEVAM ETMELİ”

Zobar, korona virüsü salgınında benzer ekonomik sorunların dünyanın birçok ülkesinde yaşandığını belirtirken; “Ancak her ülkede salgın ile birlikte ortaya çıkan ekonomik sorunları aşmak, vatandaş ve iş dünyasına destek olmak üzere çok ciddi ekonomik paketler devreye alındı, kamu kaynakları vatandaşın hizmetine sunuldu. Destek programları zor zamanlarda vatandaşlarının nefes almasını, ekonominin çarklarının dönmesini sağladı. Salgınla birlikte ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum derinleşmiş emekçiler açlığa terk edilmiştir. Esnafların halen tam kapasite ile çalışamadığı ve salgının durumuna göre yeni kısıtlamaların gündeme gelebileceğini varsaydığımızda, Kısa Çalışma Ödeneğinin en azından pandemi sonrasına kadar devam etmesi gerekmektedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; acilen iktidarı Kısa Çalışma Ödeneğinin pandemi sonuna kadar devam ettirmesi çağrısı yapıyor, aksi durumda kitlesel işsizliğin yaşanacağı uyarısı yapıyoruz” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 530 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.