Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“ESNAFIMIZ MUTSUZ” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“ESNAFIMIZ MUTSUZ” 6.4.2021 - 09:23:03
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne programı kapsamında Belediye Başkanı Recep Gürkan ve kent esnafını ziyaret etti. Selimiye Arastası’ndan belediye dükkânlarına kadar esnafı tek tek ziyaret eden Sarıgül, esnafın mutsuz olduğunu söyledi. Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiğini belirten Sarıgül; esnafa destek için Ankara’ya seslendi.“ESNAFIMIZ MUTSUZ”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne’yi ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcıları, Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri ve Kurucu Üyeler ile Edirne’ye gelen Sarıgül, Mimar Koca Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde başladığı programında kent esnafını ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Sarıgül, Selimiye Camii’ni ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunurken; kent esnafı ile bir araya geldi. Arslanzade işletme sahibi Arif Meriç’i ziyaret etti. Meriç’i ziyaret eden Sarıgül, Selimiye Arastası ve Edirne Belediyesi dükkânlarındaki işletmeleri de tek tek gezdi. Sarıgül, Selimiye Camii Meydanı’ndaki Edirne yazısının önünde de basın mensuplarına poz verdi.

MERİǒTEN SARIGÜL’E KARŞILAMA

Selimiye Camii’nin karşısındaki Arslanzade işletmesini ziyaret eden Sarıgül, Şişli Belediye Başkanlığı döneminde Edirne’ye düzenlediği turları hatırlattı. İşletme sahibi Arif Meriç, Sarıgül’e kallavi ikramında bulunurken; belediye başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği turlar nedeniyle kent esnafının yaşadığı memnuniyeti dile getirdi.

KALLAVİ İKRAM ETTİ

Sarıgül’ün belediye başkanlığı döneminde Şişli’den Edirne’ye her gün 5-6 otobüs ile turların geldiğini söyleyen Meriç; “Misafirlerimizin geldiği 5-6 otobüs tüm Edirne’ye dağılır, herkes rızkını alırdı. Başkanımız gittikten sonra biz de garip kaldık ama inşallah tekrar güzellikler olacaktır” ifadelerini kullandı. Meriç, Sarıgül’e kallavi ikram etti. Sarıgül’e Kallavi’yi tanıtan Meriç, kent için önemli bir lezzet olan Kallavi’nin Antep fıstığı, safran ve bal ile üretildiğini söyledi.

“BAŞBAKAN OLARAK TEKRAR GELECEĞİM”

Sarıgül, Kallavi’yi çok beğendiğini belirtirken; “Burada bir vefa örneği var. Çok değerli bir esnafımız, yöresel ürünlerimizi hâlâ yaşatıyor. Belediye başkanı olduğum günlerde yıllarca her gün Konya’ya, Bursa’ya, Edirne’ye otobüslerimiz giderdi. O dönemde Edirne’ye binlerce yurttaşımızı taşıdık. Bugün esnafımız bizi karşıladı ve ahde vefasını gösterdi. Geçmişteki bu vefayı söylemesi, benim de çalışma gücümü daha da çok arttırdı. Allah izin, yurttaşlarım destek verirse ülkenin başbakanı olarak tekrar gelmek ve Edirne’mizi bütün dünya ile buluşturmak istiyorum. Edirne’mizin, tarihi ve doğal güzellikleriyle ve Avrupa’ya açılan kapımız olması nedeniyle hak ettiği noktada olması lazım” dedi.

SİFTAHI SARIGÜL YAPTI

Sarıgül, Arslanzade işletmesini ziyaretinin ardından Selimiye Arastası esnafı ile bir araya geldi. Selimiye Arastası’ndaki işletmeleri tek tek ziyaret eden Sarıgül, esnafın yaşadığı problemleri dinledi. Sarıgül, Selimiye Arastası’ndaki ziyareti sırasında siftah yapmadığını belirten bir esnaftan da kitap satın aldı. Selimiye Arastası ziyaretinin ardından Sarıgül, çevredeki vatandaşlarla birlikte bir süre sohbet edip isteklerini sorarken; Edirne Belediyesi dükkânlarındaki kiracıları da ziyaret etti. Sarıgül ve TDP heyeti, esnaf ziyaretinin ardından Selimiye Camii Meydanı’ndaki Edirne yazısı önünde de fotoğraf çektirdi.

GÜRKAN’I ZİYARET ETTİ

Sarıgül, programı kapsamında ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya geldi. Gürkan, Sarıgül’ü belediye başkanlığı binası girişinde karşıladı. Sarıgül, Gürkan’ın da kendisi bir milletvekilliği ve belediye başkanlığı görevlerinde bulunduğunu belirtirken; Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Sarıgül, esnaf ziyaretlerine devam ederken; basın mensuplarına da açıklamalarda bulundu.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÖDENMELİ”

Ciğerci Niyazi Usta işletmesinde basın açıklaması düzenleyen Sarıgül, kent esnafının durumuna dikkat çekerken; “Esnafımızın son derece mutsuz olduğunu gördüm. Pandemi nedeniyle hepimizin birbirimize yardımcı olmamız lazım. Ankara’daki iktidardan beklediğimiz; Almanya’nın yaptığı uygulamaların ülkemizde de olmasını arzu ediyoruz. Özellikle pandemi süresi içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının kiracılara karşı daha sempatik davranmalarını arzu ediyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin mutlaka ödenmesinin, esnafımızın büyük bir beklentisi olduğunu gördüm. Esnafımızın aylardır dükkânı kapalı ve siftah yapamıyorlar. Sosyal devlet olmanın görevi olarak esnafımıza mutlaka yardımcı olunması lazım. Esnaf ve sanatkârlarımız günden güne zorlaşan hayat şartları nedeniyle borç sarmalının içine girmiştir. Esnafımızın büyük borcu var. Esnafımız yanlış uygulamalardan da olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu nedenle esnafımıza hep beraber destek vermemiz lazım. İşletmelerin ayakta kalması için de el birliği yapmamız lazım. Bunun için de kısa çalışma ödeneğinin mutlaka pandemi süresi içerisinde devam ettirilmesini Ankara’dan bekliyoruz” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 528 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.