Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Tarımsal ihracat 559 milyon dolar” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Tarımsal ihracat 559 milyon dolar” 6.4.2021 - 09:20:48
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, tarımda ithal eden bir ülke haline gelindiğine dair eleştirilere cevap vererek, “Edirne olarak 559 milyon dolarlık ihracat yapmışız. Yine tarımsal destekler 18 yılda 11,6 kat arttı” dedi.“Tarımsal ihracat 559 milyon dolar”

Edirne İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısına katılan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne özelinde tarımsal veriler üzerinden yapılan eleştirilere cevap verdi. Aksal, Edirne olarak 559 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ve tarımsal desteklerin 18 yılda 11,6 kat arttığını ifade etti.

Meclisin yeni çalışma döneminde yapılan çeşitli seçimler nedeniyle ziyarette bulunan Aksal, yeni görev alanlara hayırlı olsun dileğinde bulundu. Aksal, tarım konusunda yapılan eleştiriler için İl Genel Meclisi üyelerine seslenerek, “Son 18 yılda Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Edirne’de 18 milyarlık yatırım yapmışız. 3.3 milyarı tarımsal, 5.3 milyarı sulama ve baraj destekleri olarak, 275 milyonu da orman desteği olarak gelmiş. Diğer ürünleri ithal ediyoruz diye hep konuşuluyor, tarımda ithal eden bir ülke haline geldik deniliyor. Edirne olarak 559 milyon dolarlık ihracat yapmışız. Yine tarımsal destekler 18 yılda 11.6 kat arttı. 2002 yılında Edirne’nin aldığı tarımsal destek 37.3 milyonken bugün 431 milyona çıkmış ve 11 katından fazla bir artış olmuş. Yine mazot, gübre, toprak analizi desteklerimiz ona keza. Tarımsal kredilere gelince çiftçi battı, çiftçi bitti, her şey hacizli diye konuşuluyor. Ben size buradan rakamları vermek istiyorum. Tarımsal kredi kullanımı son on sekiz yılda 87 kat artmış Edirne’de. Türkiye genelini konuşmuyorum, bugün Edirne’ye has rakamlar veriyorum. 2002 yılında 11.6 milyonken, 2020 yılında kullanılan tarımsal kredi 1 milyar TL’yi bulmuş” dedi.

“KREDİ BORÇLARI GERİ ÖDENİYOR”

Tarımsal kredilerde geri ödemelere de verilerle değinen Aksal, “Edirneli çiftçimiz bu borçları geri ödemiş mi? Ödeyememiş mi?  Edirneli çiftçilerin kullandığı kredilerin dönüş miktarı; Ziraat Bankasından kullandıkları kredilere 2002 yılında çiftçilerimizin geri dönüş oranı yüzde 51. 2020 yılında bu oran yüzde 98.9, yani 2002 yılında Ziraat Bankasından kredi kullanan çiftçilerimizin yarısı borçlarını geri öderken, bugün yüzde 98.9 yani yaklaşık yüzde 99’u Ziraat Bankasına borçlarını geri ödemiş. Bir de tarım kredi borçları var. 2002 yılında tarım kredi borçlarının geri ödenme oranı yüzde 87 iken, 2020 yılında 97.7 olmuş. Edirneli çiftçilerimiz Allah’a çok şükür üretiyorlar, Türkiye’ye örnek olarak üretiyorlar” ifadelerine yer verdi.

“SİYASET YAPARKEN DOĞRULARI SÖYLEYELİM”

Siyaset yaparken doğruların söylenmesi gerektiğini ifade eden Aksal, “Tabi ki siyaset yapacağız ama siyaset yaparken de ne olur doğruları söyleyelim. Eksikler vardır ama 18 yılda tarım alanında bu ülkede çok büyük işler yapıldı. Edirne’de sulama alanında çok büyük işler yapıldı. 5 milyarın üzerinde sulama yatırımı yaptık, daha sulanacak çok fazla arazimiz var. İşte Hamzadere Barajı, biz aldığımızda yüzde birlerdeydi, Çakmak Barajı hiç yoktu. Başka birçok sulama projelerimiz var. Ben buradan tüm üreticilerimize seslenmek istiyorum, siz üretmeye devam edin, bizim üreticilere ihtiyacımız var bu ülkede, gıdaya ihtiyacımız var ve Trakya olarak Edirne’de çok ciddi bir potansiyele sahibiz. Biz Türkiye olarak, tarımsal üretim anlamında dünyada yedinci sıradayız. Dünyanın en büyük tarımsal üretim yapan ülkesiyiz ama üzülerek söyleyeyim gıda üretiminde yirmi altıncı sıradayız” şeklinde konuştu.

“ÜRÜNÜ GIDAYA ÇEVİREMİYORUZ”

Tarımsal ürünleri gıdaya dönüştüremediğimizi dile getiren Aksal, şunları kaydetti; “Bugün Hollanda’ya baktığımızda çok daha tersi. Kendi ürettiğinin çok daha fazlasını dışarıdan alıyor ve gıdaya çevirip satıyor. Onun için, Türkiye ithal mi ediyor, ihraç mı ediyor? Onun ötesinde ne kadar ithal ediyor, ne kadarını gıdaya çevirip satıyor, katma değer katarak satıyor biz ona bakmalıyız. Bu anlamda çok ciddi bir şekilde gıda üretimine yönelmemiz gerekiyor. Biz ürettiğimiz tarımsal ürünleri buğday olarak değil de makarna olarak satmaya ihtiyacımız var. Yine canlı hayvan olarak değil de işlenmiş ürün olarak satmaya ihtiyacımız var. Bu anlamda bizim Keşan bölgesinde yapacağımız, bu sadece Keşan’da değil bütün Trakya için inanılmaz bir öneme sahip Gıda İhtisas OSB’yi ben çok fazla önemsiyorum. Benim milletvekilliğimden önce başlanan projeydi. Oradan bütün siyasi partilere, herkese teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten herkesin desteği ile oldu bu iş. Bütün siyasi partiler destek verdiler, sivil toplum kuruluşları, borsa, ticaret odaları destek verdi. Ben samimi olarak inanıyorum ki bütün Trakya’ya çok büyük bir katma değer sağlayacak bir projedir. Birlik beraberlik içinde hareket ettiğimiz için, aynı yere vurduğumuz için bunu bakanlığa imzalamaya gittiğimizde orada İYİ Parti milletvekilimiz, CHP milletvekilimiz birlikteydik. Hiçbir itiraz eden ses olmayınca herkes aynı noktaya vurunca daha farklı yürüyor, daha hızlı yürüyor ve bu projeyi biz yaptığımızda inşallah ülkemize bir katma değer sağlayacaktır hem de istihdam anlamında bölgede çok ciddi bir katkı sağlayacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. Kaynak: Ercan BİTTİ 547 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.