Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Doğaya dostluk eli - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Doğaya dostluk eli 5.4.2021 - 10:05:37
TUYUB, çevre ve sıfır atık temasıyla düzenleyeceği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu öncesi yeşil alan temizliklerine devam ediyor. Yaklaşık 15 kişinin katıldığı temizlik etkinliğinde 112 Acil Çağrı Merkezi’nin çevresindeki yeşil alan temizlenirken; bölgede küvetten araba lastiğine, inşaat malzemelerinden plastik ürünlere kadar çok sayıda atığın toplanması dikkat çekti.Doğaya dostluk eli

Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB), Edirne’de bu yıl 23 Mayıs’ta 6’ncısını düzenleyeceği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu öncesi etkinliklerine devam ediyor. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nu çevre ve sıfır atık temasıyla düzenleyecek dernek, maraton öncesi hazırladığı ‘Yaşayan Orman’ etkinliklerine bir yenisini daha kattı.

                TUYUB koordinasyonunda Edirne Barosu Çevre Birimi, Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK), TUYUB Bisiklet Topluluğu ve Trakya Üniversitesi’nden bazı akademisyenler ile çevrecilerin katıldığı etkinlikte, 112 Acil Çağrı Merkezi’nin etrafındaki yeşil alana atılan doğaya zararlı atıklar temizlendi. Yaklaşık 120 çöp torbası atığın temizlendiği etkinlikte TUYUB Başkanı Önder Akdağ, Edirne Barosu Genel Sekreteri Av. Ulaş Pamukçu, TUYUB Bisiklet Topluluğu Koordinatörü Esra Bursalı da yer aldılar. Çok sayıda plastik ürünün bulunduğu alan temizlenirken; özellikle alandan araba lastiği ve küvet çıkması dikkat çekti.

“KISITLAMAYI FIRSATA ÇEVİRDİK”

Temizlik etkinliğinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan dernek başkanı Önder Akdağ, etkinliğe katılan meslek örgütleri, dernek üyeleri ve çevrecilere teşekkür ederken; “Bugün ‘Yaşayan Orman’ etkinliklerimiz kapsamında plastik toplama etkinliğimizi düzenledik. Etkinliklerimizi pandeminin kısıtlama günlerinde bir fırsata çeviriyoruz. Doğanın uyanmaya başladığı dönemde plastikler daha çok zarar vermeden ulaşıp toplamak istiyoruz. Etkinliklerimizi daha kalabalık yapmamız mümkündür ama pandemiden dolayı az kişiyle gerçekleştiriyoruz. Etkinliklerimizi gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KİRLİ BÖLGELERİ TESPİT EDİYORUZ”

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun temasının da çevre ve sıfır atık olarak belirlendiğini hatırlatan Akdağ; “Etkinliklerimizi de bu kapsamda yapıyoruz. Temizlik yapılacak alanları, sokak hayvanları için besleme yaptığımızda belirliyoruz. Dernek üyelerimiz ve bisiklet topluluğumuz, besleme yaptıkları sırada yoğun plastik atık olan bölgeleri tespit ediyorlar. O bölgelerde etkinliklerimizi planlıyoruz” dedi.

“KÜVET VE ARABA TEKERLEĞİ BULDUK”

                Akdağ, temizlik sırasında alanda bulunan atıkları açıklarken; “Temizlik sırasında tencere tavadan tutun da araba lastiklerine, küvete, atık inşaat malzemelerine, bol miktarda plastik ve cam şişe buluyoruz. Evsel birçok atık var. Bugün temizlik yaptığımız yer kent merkezine uzak bir bölge ama insanlar nasıl çöplerini getirip atıyorlar, anlaşılır bir şey değil. Örneğin; bugün valiz ve çocuk bezleri bulduk. Bütün insanlarımızı çevreye saygılı olmaya davet ediyoruz. Bu doğa bize lazım. Etkinlik alanlarında dolaşırken bazı bitki türlerine rastlıyoruz. Bugün de Manisa Lalesi’nin bir türüne rastladık ve etrafını çevirerek koruma altına aldık. Bu da bir mücadele örneğidir. Bu alanlarda yüzlerce türde bitki yaşam mücadelesi veriyor. İnsanlar sahip çıkmadıkça bu güzellikleri kaybetmekle karşı karşıya kalacağız. Gelecek nesillerin bu güzellikleri görebilmesi için herkes bu konuda duyarlı olmalı” sözlerine yer verdi.

“TOPRAĞA KARIŞANLAR VARDI”

                Etkinlik boyunca yaklaşık 120 çöp poşedi atık topladıklarını belirten Akdağ; “Ayrıca çöp poşedine sığmayacak atıklar da vardı. Atıldığı yerden kaldıramadğımız küvet gibi malzemeler de vardı. Çünkü bir kısmı toprağa gömülmüş. Ama yerinden kaldıramadıklarımızı da bir gün özel olarak gelip topraktan çıkaracağız. Doğayı korumak gerekiyor” dedi.

“PLASTİK KULLANIMINI AZALTMALIYIZ”

                Edirne Barosu Genel Sekreteri Av. Ulaş Pamukçu da sahadaki plastik kirliliğine dikkat çekerken; “Edirne Barosu olarak çevre duyarlılığı gelişmiş bireylerin oluşturduğu bir meslek örgütüyüz. Biz de baromuzu temsilen sahada temizlik yaptık. Sahanın plastik açısından yoğun kirli olduğunu görüyoruz. Az sayıda fedakâr insanın toplamasıyla da bitecek gibi değil. Etkinliğin asıl amacı buna dikkat çekerek plastik kullanımını olabildiğince azaltmak ve bunu hayatımızda bir alışkanlık haline getirmektir. Çöplerimizi, geri dönüşüme uygun bir halde evlerimizden çıkartmalıyız” ifadelerine yer verdi.

“İŞÇİ KIYAFETLERİ GÖMÜLMÜŞTܔ

                TUYUBBİS Koordinatörü Esra Bursalı bölgede çok sayıda inşaat işçisi kıyafeti de bulunduğunu belirtirken; “Bisiklet sürerken bir yandan spor yapıyoruz, bir yandan da gördüğümüz kirli manzaralara kahrolarak pedal çeviriyoruz. Bugün temizlik yaptığımız alanda gördüğümüz en enterasan malzemeler inşaat işçisi kıyafetleriydi. Kıyafetleri gömülü halde bulduk. Çok fazla plastik de vardı. Bütün bir çöpe rağmen yemyeşil bir alanın içinde birçok bitki türü de vardı. Kirlilik temizlendikten sonra hepsi daha net ortaya çıkıyor. Sahip olduğumuz bu güzelliği nasıl katledebiliyoruz bilmiyorum. Ülkemizi seviyoruz diyorsak bunu yapmamalıyız” diye konuştu. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 246 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.