Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bircan kardeşlerden eleştirilere yanıt - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bircan kardeşlerden eleştirilere yanıt 2.4.2021 - 10:21:38
Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir süre önce istifa ederek Muharrem İnce’nin başlattığı Memleket Hareketi’ne katılan Edirne Milletvekili merhum Erdin Bircan’ın oğulları Erdem ve Eren Bircan gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Bircan kardeşler, “Siyasi hesaplar ve beklentiler olmadan doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundular.Bircan kardeşlerden eleştirilere yanıt

Bir süre önce Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) istifa eden Edirne Milletvekili merhum Erdin Bircan’ın oğulları Erdem ve Eren Bircan, gelen tepki ve eleştirilere yanıt verdi. CHP Edirne Milletvekili merhum Erdin Bircan’ın siyasi geçmişiyle gurur duyduklarını dile getiren Bircan kardeşler, babalarının izlediği yoldan asla şüpheleri olmadığına vurgu yaptı. Mensubu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin sadece siyasi duruşlarının değil ailelerinin bir parçası olduğunu belirten Bircan kardeşler, şunları dile getirdi; “Kendisine seçimlerde oy veren veya vermeyen tüm partili yoldaşlarına saygımız sonsuzdur. Ancak rahmetli babamızın verdiği mücadelenin siyasi ve memleketimiz Edirne ve Edirnelilere dönük olduğunu hatırlatmak isteriz. Gelişen süreçte Cumhuriyet Halk Partisi ile ayrı düştüğümüz siyasi, ideolojik, sosyolojik bazı konuları ele alış biçimimizin rahmetli babamız Erdin Bircan’ın siyasi kariyeri ve bıraktığı izlenim ile bağdaştırılmamasını rica ederiz. Rahmetli babamızın başlıca sevdası ‘Edirne ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı Cumhuriyet ve Cumhuriyet değerleri’ olduğunu kendisini tanıyan herkes tarafından bilinir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hatalarında siyasi kariyer gözetmeksizin karşı geldiğini ve bu tutumunun bir bedeli olmasına rağmen sürdürdüğüne hemen herkes şahit olmuştur. Parti içindeki yanlışlara parti içinde mücadele etmek veya ayrılmak ile ilgili karar verme durumunda babamızın ne yapacağı konusunda yorum yapmak tahminden öte olmayacaktır. Bu bağlamda bizlerin vereceği kararların Erdin Bircan’ın oğulları olarak değil, Erdem ve Eren Bircan olarak değerlendirilmelidir.

Birçok partilimizin de hem fikir olduğu bazı yanlışları parti içinde mücadele ile çözmek, çözülmese bile bu mücadeleyi vermek gerektiğine inanlara saygı duyuyoruz. Fakat herkesin bildiği gibi Erdem ve Eren Bircan olarak partide herhangi bir yöneticilik, pozisyon alma gibi bir gayemiz olmamıştır. Dolayısıyla, ‘Parti içerisinde mücadele edin’ denildiğinde bu söylemin bizi kapsamaması gerektiğini düşünüyoruz.”

“SİYASİ KARİYER HEDEFİMİZ YOK”

Muharrem İnce’nin başlattığı yeni parti kurulma sürecine katılmalarının siyasi kariyer hedefiyle alakalı olmadığını belirten Bircan kardeşler, “Babamızın yarım bırakmak zorunda kaldığı bayrağı devralmak ile de alakası olmadığını beyan etmek isteriz. Bu düşüncemizi Sayın Muharrem İnce’ye de ilettiğimizi ve kuruluş döneminde her türlü şahsi desteğimizi vereceğimizi ancak bununla beraber gelecek bir “adaylık” durumunda geri planda kalmayı ve babamızın bize miras bıraktığı isminin üstüne çıkmak istemediğimizi de belirttik. Rahmetli babamızı seven, sevmeyen herkesin bilmesini isteriz ki; hiçbir eylemimiz babamızın adına olmaz, olamaz. Fakat kimsenin şüphesi olmasın ki; babamızın bize öğrettiği, büyütürken kazandırdığı değerlerden asla sapmayacağızdır. Bu değerlerin en önemlileri, vatanın bölünmez bütünlüğü, laiklik ve Atatürk devrimleri ile bize verilen hedeflerdir. Aynı gemide de olsak ayrı gemilerde de olsak, gitmek istediğimiz yer Atatürk’ün bize gösterdiği limandır. Babamızın siyasi tutumu dışında, ruhunun “yanlışa yanlış demek” olduğunu ve yer aldığımız Memleket Hareketinde de Atatürk ilke ve inkılaplarından uzaklaşıldığını görürsek ‘yanlış’ diyeceğimizi bilmenizi isteriz” ifadelerini kullandılar.

“DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDA İLERLEYECEĞİZ”

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ün çizdiği hedeflerden uzaklaştığını düşünmek asla bir hainlik olarak düşünülmemelidir” diyerek eleştirilerini sürdüren Bircan kardeşler şöyle devam etti; “Eğer bu şekilde düşünürsek AK Parti’nin her muhalife hain demesinden faklı bir tutum göstermiş olmayız.

Yeni hükümet sistemi ve seçim sistemini incelediğimizde; bilimi ve aklımızı kullandığımızda da, Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak aday olmasının yüzde 51’i yakalamak adına CHP’ye bırakın zarar vermesini katılımı arttırarak katkı sağlayacağını gördük. Muharrem İnce’nin Cumhur İttifakı ile asla beraber olmayacağını kendisinin de beyan ettiğini hatırlatırız. Ayrıca siyaset ile biraz bile olsun uğraşan herkesin bildiği üzere “D’hondt” sistemi ile hesaplanan milletvekili seçimlerinde barajı geçecek her partinin en çok oyu alan partiden milletvekili sandalyesi eksilttiğini bilir. Bu sebeple Muharrem İnce’nin önderliğini yaptığı partinin barajı geçmesi durumunda AK Parti sandalyelerinden bizlerin safına sandalye kazandıracağını belirtmek isteriz. Bu bilgiler doğrultusunda belediye seçimleri gibi sanılarak oluşturulan oyları bölüyor algısına anlam verememekteyiz. En yüksek oyu alan değil yüzde 51 alanın kazandığı seçimlerde oy bölmek matematik ile açıklanamaz ancak manipülasyon ve spekülasyonla açıklanır.

Rahmetli babamızdan bize kalan Beşiktaşlı olmak ve Cumhuriyet Halk Partili olmaktır. İlkel dürtülerimizin bizi ne olursa olsun vazgeçirmediği ‘Beşiktaşlı olmak’ ile aklımızın dirayet ettiği Cumhuriyet Halk Partili olmak arasında büyük fark olduğunu ve takım tutarcasına hareket etmediğimizi bu sebeple asla babamızın ismi altında kalmadan verdiğimiz kararların bizi bağladığını tekrar hatırlatırız. Aynı yolda farklı gemilerde olduğumuzu lütfen unutmayalım. Yapıcı her eleştirinizi seve seve dinlemek isteriz, fakat ailemize ve özellikle onur ve gurur duyduğumuz babamıza referans göstererek eleştirmemenizi rica ederiz. Bundan sonra da hangi siyasi hareket içinde yer alırsak alalım Babamız Erdin Bircan’ın bize öğrettiği gibi; fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, Cumhuriyet ilkelerine bağlı, siyasi hesaplar ve beklentiler olmadan doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz.” 

 

                                                                                                                                            

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 688 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.