Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Devlet-millet dayanışması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Devlet-millet dayanışması 2.4.2021 - 10:10:28
Edirne merkez ve Uzunköprü ilçesinde iki yeni huzurevinin inşası için protokol imzalandı. Edirne Valiliği ile bağışçı Bülent Uçar’ın maliyetlerini karşılayacağı huzurevlerinden Edirne merkezdeki huzurevi 250 kişiye hizmet verecek. Proje kapsamında Uzunköprü’de atıl durumda olan Meslek Yüksekokulu binası da huzurevine dönüştürülecek.Devlet-millet dayanışması

Edirne Valiliği, Edirne merkez ve Uzunköprü ilçesinde iki yeni huzurevinin inşası için imza töreni düzenledi. Valilik toplantı salonunda düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ve bağışçı Bülent Uçar katıldılar.

Toplantıda açılış konuşması gerçekleştiren Vali Canalp, Edirne’de 250 kişilik yeni bir huzurevinin kurulacağını açıklarken; Uzunköprü ilçesinde de atıl durumda olan meslek yüksekokulu binasının huzurevine dönüştürüleceğini söyledi. Canalp, iki yeni huzurevi projesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylandığını ve inşa maliyetlerinin Edirne Valiliği ile bağışçı Bülent Uçar tarafından karşılanacağını açıkladı.

“YAŞLI NÜFUSU EN YOĞUN İLLERDENİZ”

Vali Canalp, imza törenindeki konuşmasında Edirne’nin, Türkiye’de yaşlı nüfusu en yoğun illerden biri olduğuna dikkat çekerken; “Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde yaşlılarımıza yönelik tutum ve dayanışlarımız çok özenlik arz eder. Bizim insanımız, yaşlıya yapılan hizmeti ve her türlü görevi çok kutsal bulur. Bu çerçeve içerisinde Türkiye de nüfusunda günden güne yaşlanan bir seyir izliyor. Geçmiş yıllara baktığımız zaman nüfusumuz içerisinde 65 yaş üstü olan grubun peyderpey arttığını görebiliyoruz. Bu durum, Edirne açısından da çok daha çarpıcı bir gerçeği işaret ediyor. Çünkü Türkiye’de yaşlı nüfusun en yoğun olduğu illerden bir tanesi de Edirne’dir. Dolayısıyla yaşlı nüfusa ilişkin olarak yürüteceğimiz kamu görevlerine özel bir ehemmiyet vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SIRA BEKLEYEN 122 İNSANA HİZMET

Edirne merkez ve Uzunköprü ilçesinde kurulacak iki yeni huzurevinin özelliklerini açıklayan Canalp; “Kuracağımız huzurevleri de bu şekilde yürüteceğimiz hizmetlerin omurgasıdır ve en temel yükü taşıyan sütun da burasıdır. Şu anda Edirne için memnuniyetle ifade edebilirim ki merkezde 250 kişilik bir huzurevimizin inşası ile ilgili proje, yatırım programına girdi. Bu sene merkezdeki yeni huzurevimizin temelini atacağız. Merkezde yenilenecek huzurevimizin dışında aynı zamanda şu anda Uzunköprü ilçemizde de kullanım dışı olan eski meslek yüksekokulumuzu da huzurevine dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kuracağımız huzurevi, şu anda sıra bekleyen 122 yaşlı insanımıza da hizmet vermemize vesile teşkil edecek” dedi.

MALİYETİ VALİLİK VE UÇAR’DAN

Canalp, huzurevlerinin inşa maliyetlerinin Edirne Valiliği ile bağışçı Bülent Uçar tarafından karşılanacağını açıklarken; “Buranın belli bir maliyeti var. Saygıdeğer hayırseverlerimiz bu maliyeti bizimle beraber paylaştılar. Maliyetin bir kısmını valilik olarak biz karşılayacağız, bir kısmını da hayırseverlerimiz kendi imkânlarını seferber etmek suretiyle karşılayacaklar. İlçe Kaymakamımız Hakan Yavuz Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Bilgin Özbaş da bu sürecin işleyişi ile ilgili konuları birebir takip edecekler. İnşallah kısa bir zaman içerisinde, şu anda protokolünü imzalamış olduğumuz huzurevinin faaliyete geçtiğini görmüş olacağız” sözlerine yer verdi.

“SADECE İNŞA MALİYETİ İLE BİTMİYOR”

Cumhurbaşkanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na da teşekkür eden Canalp; “Huzurevi dediğimiz zaman bunun sadece inşa maliyetleri olmuyor. Bunun işletme maliyetleri de belki inşa ve donanım maliyetlerinden çok daha yüksek maliyetler çıkartıyor. Huzurevinin açılması, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızın onayına tabi bir işlemdir. Sayın Bakanımıza da şükranlarımı arz ediyorum. Bu onayı vererek Edirne’mize ve Uzunköprü’müze böyle bir müessesenin kazanılmasını teşkil ettiler. Her şeyde olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Yapmış olduğumuz her yeni kamu hizmetinde Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlıklarımızın desteğini arkamızda hissediyor olmak, bizim için de büyük bir gurur ve mutluluk vesilesidir” dedi.

“İLERİDE DE KATKILARIMIZ OLACAK”

Canalp’in konuşmasının ardından törende açıklamalarda bulunan bağışçı Bülent Uçar da Uzunköprü’de huzurevi inşasında destek vermekten duyduğu mutluluğu belirtirken; “Ben bir yardımda bulunmak istediğimi Uzunköprü’deki yetkililere söyledim. Kaymakamımız haber göndermişler, böyle hayırlı bir iş olduğu söylendi. Tam da bizim tesislerimizin karşısında, bakıma muhtaç insanlarımızın kalacağı bir huzurevinin inşasındaki çorbada tuzumuz bulunsun istedik. Bize de mutluluk veren bir proje olacak. Her zaman ziyaret edeceğiz. İleriki dönemlerde de katkılarımız olacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum. Yaşlılarımızı da huzur içinde yaşatmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“DEVLETİMİZ ONLARIN YANINDADIR”

Uçar’ın konuşmasının ardından Edirnelilere seslenen Vali Canalp, Türkiye Cumhuriyeti devletinin her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarının yanında olduğunu vurgularken; “Ümit ederim ki hiçbir Edirneli, huzurevine gelme ihtiyacı hissetmesin. Bütün herkesin, yaşlılık dönemini evlatları, eşleri ve akrabalarıyla beraber geçirme imkânı olsun. Ama herkes şunu bilsin; eğer bir gün ihtiyaç hissederlerse devletimiz onların yanındadır. Kurduğumuz ve kuracağımız huzurevlerinde onlara bakmaya, yaşlılık dönemlerindeki her türlü ihtiyaçlarını gidermeye talibiz” diye konuştu. Tören, konuşmaların ardından katılımcıların imzaladığı protokol ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 630 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.