Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya'ya yeni geçim kapısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Trakya'ya yeni geçim kapısı 24.2.2018 - 11:39:26
Edirne Ticaret Borsası üyelerinden oluşan kalabalık bir ekip Bulgaristan’ın Plovdiv kentine (Filibe) çıkarma yaptı. Plovdiv uluslararası fuar alanında açılan Agra 2018 Tarım Fuarı’na katılan borsa üyelerine, Trakya’nın çorak topraklarına ekilebilecek natif tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, ayçiçeği ve buğday ekilemeyen arazilere lavanta, gül, papatya gibi bitkiler ekerek yeni geçim alanları yaratılabileceğini söyledi.Trakya'ya yeni geçim kapısı
Bulgaristan’ın Plovdiv (Filibe) kentinde 21-25 Şubat tarihleri arasında Plovdiv Uluslararası Fuar Merkezi’nde açılan Agra 2018 Tarım Fuarına, 33 ülkeden 700 şirket katıldı. Fuara, Edirne Ticaret Borsasından (ETB) 150 kişilik bir heyet de katıldı. Katılan üyeler tarım alanındaki yeni gelişme ve tarım konusundaki yeni teknolojik çalışmaları izleme olanağı buldular.

Trakya’ya yeni ürünler
Edirne’den fuara katılan ETB üyelerine, merkezi Sofya’da bulunan tarım analiz şirketi İntel Agro’nun temsilcisi Nikolai Vakanov ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Vakanov, lavanta, melisa, gül ve papatya üretiminin dünyada ve Bulgaristan’daki durumu konusunda bilgiler verdi. Vakanov, alternatif bitki ekimine başlamadan önce araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

Ekonomiye katkı
ETB Başkanı Öztürk, sunum sonrası yaptığı açıklama, borsa olarak Edirne’deki lavanta ekimini destekleyeceklerini kaydetti. Edirne ve çevresinde ayçiçeği ve buğday ekimi yapılamayan kumlu ve kıraç alanlarda verim alınamadığını ifade eden Öztürk daha sonra şunları söyledi: “Bugün burada öğrendik ki lavanta üretimi bu çorak topraklarda yapılabiliyormuş. Dolaysıyla bölgemizdeki bu topraklarda lavanta üretimi yaparak hem bu arazilerden faydalanmış oluruz hem de yeni bir üretim çeşidi geliştirerek ekonomiye katkı sağlarız.” 

“Borsa olarak destekleyeceğiz”
Öztürk, alternatif bitki ekimi konusunda daha sonra şu ifadeleri kullandı: “Lavanta üretimi alternatif ve karlı bir üretim. Lavanta yağının çıkartılması noktasında bir kooperatif üzerinden ya da özel müteşebbis üzerinden hiç olmadı. Biz Edirne Ticaret Borsası olarak bu noktada katkı sağlayacağız. Amacımız bölgedeki üreticiye katma değerli ürünler ürettirip bölge ekonomisine katkı sağlamak. Tıbbi ve alternatif bitkiler üretimi ile ilgili ticari anlamda Türkiye içi ve dış pazarlarla ilgili araştırma çalışması yaptırıyoruz. Aynı zamanda bu ürünlerin daha katma değerli hale geçmesi noktasında yağının üretilmesi ilgili de araştırmalar yapıyoruz. Fuarın ardından Bulgaristan'daki uygulama noktalarında incelemelerde bulunacağız. Bu ürünlerin ülkemize ve bölgemize katma değer yaratacağını düşünüyorum. Katma değerin üretici tarafında kalmasını arzu ediyoruz. Bu bağlamda ürünlerin yağının çıkartılması noktasında kooperatifleşme gibi modellere her türlü destek veririz.”
ETB Başkanı Öztürk, fuar gezileriyle ilgili olarak da “Bundan sonra fuarlarda o bölgenin veya fuarın önemli konularında üyelerimizin bilgilenmesi ve isterlerse bu alanda da iş yapabilmesi açısından eğitim ve bilgilendirme sunumları, toplantıları yapacağız” dedi.

“Üreticimize katkı sağlayacak”
ETB Meclis Başkanı Fedai Canım ise fuarların ülkeye ve bölgeye yeni iş alanları açma, yeni iş bağlantıları yapma açısından önemli olduğunu belirterek “Ayçiçeği veya diğer tarımsal ürünlerin dışında, katma değeri yüksek tıbbi aromatik ürünlerin üretilebilmesi konusundaki gelişmeleri yerinde gördük. Bu ürünler çiftçilerimize ve üreticimize katkı sağlayacaktır” diye konuştu. Kaynak: Murat Savaş 3105 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yargı, RES’e geçit vermedi Yargı, RES’e geçit vermedi 6.1.2020
Trakya Platformu’nda yeni dönem Trakya Platformu’nda yeni dönem 23.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 92
Facebook 111
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 279 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu maç döner mi?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Karanlıkta Yürümek
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.