Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Helvacıoğlu’na FSRU tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Helvacıoğlu’na FSRU tepkisi 22.3.2021 - 09:34:24
Saros Körfezi'nde "22 Mart Dünya Su Günü" dolayısıyla dalgıçlar tarafından deniz dibi temizliği gerçekleştirildi. Deniz dibinden traktör lastiği, araç kornası, plastik ve cam şişe gibi atıklar toplandı. Keşan Belediyesi’nin Dünya Su Günü’nde Saros Körfezi’nin İbrice kıyısında düzenlediği temizlik etkinliğinin sosyal medyadaki görüntülerine Saros Gönüllüleri Dayanışması ve vatandaşlar tepki göstererek “FSRU’yu desteklemekten vazgeçin” dediler.Helvacıoğlu’na FSRU tepkisi

Keşan Belediyesi ile İbrice Limanı'ndaki dalış merkezilerinin iş birliğinde dalgıçlar, Saros Körfezi kıyısına geldi. Burada dalgıçlar tarafından yapılan deniz dibi temizliğinde traktör lastiği, araç kornası, plastik ve cam şişe gibi atıklar toplanarak karaya çıkarıldı. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gazetecilere, liman içi ve çevresinde temizlik çalışmaları yaptıklarını söyledi. Bölge turizmine önemli katkı sağlayan dalış merkezlerinin deniz temizliğinde de etkin rol aldığını anlatan Helvacıoğlu, şöyle konuştu: "Dünya Su Günü her ne kadar tatlı su kaynaklarının önemine dikkati çekmek amacıyla kutlansa da biz bugün sadece tatlı suyu değil, suyu korumak temasıyla bir farkındalık oluşturmak istedik. Bugün dünyada yaklaşık 800 milyon insanın güvenli ve temiz suya erişimi olmuyor. Yaşam kaynağımız suyu korumak ve doğru kullanmak zorundayız. Sadece bir sigara izmaritinin 7 metreküp suyu kirlettiği bilinmeli. Çöpleri doğaya atan bir kişinin ekolojik dengenin bozulmasına sebebiyet verdiğini ve yine bundan kendisinin etkileneceğini bilmesi gerekiyor."

Dalgıçlar da temizlik çalışmasına katkı sunan Keşan Belediyesine teşekkür etti.

GÖNÜLLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Keşan Belediyesi’nin Dünya Su Günü kapsamında Saros Körfezi’nin İbrice kıyısında düzenlediği etkinliğe, Saros Gönüllüleri Dayanışması tepki gösterdi. Saros Gönüllüleri Dayanışması Üyeleri, Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesabından paylaştığı etkinliğe, Saros FRSU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’ni hatırlatarak tepki gösterdiler.

Keşan Belediyesi, her yıl 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü’nde İbrice’nin liman içi ve çevresinde dalgıçlar eşliğinde su altı temizlik çalışması gerçekleştirdi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun da katıldığı etkinlik, belediyeye ait sosyal medya hesabından paylaşılırken; suyun korunması ve doğru kullanımının önemi vurgulandı. Paylaşımda ayrıca Keşan Belediyesi’nin, Saros Körfezi’nin her zaman temiz ve atıksız olmasını amaçladığı belirtildi. Keşan Belediyesi’nden yapılan duyuru, Keşan’ın Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapımı devam eden Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi ile ilgili çok sayıda yorum aldı. Başta Saros Gönüllüleri Dayanışması üyeleri olmak üzere vatandaşların yaptığı yorumlarda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve projeye tepkiler dikkat çekti.

“FSRU’YU DESTEKLEMEKTEN VAZGEÇİN”

Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Çoban, belediye tarafından paylaşılan etkinlik duyurusuna yorum yaparken; Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na seslendi. Çoban, Helvacıoğlu’nu, Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’ne ‘yapılamaz’ raporu veren 3 ayrı bilirkişi heyetindeki bilim insanlarına kulak vermeye davet ederken; “Sn. Başkan, ‘Her daim temiz bir Saros körfezi’ amaçlıyoruz derken gerçekten samimiyseniz, biz Saros gönüllülerini duymak istemezseniz de bölgeye gelen 3 heyet bilim adamlarının sözlerine lütfen kulak veriniz. Çocuklarımıza temiz bırakmayı amaçladığımız körfezi 10-20 yıl sonra İzmit körfezi gibi kirli sulu, petrol atıklı, balçık haline getirecek olan FSRU projesini desteklemekten lütfen vazgeçiniz. Saros’un sularında yüzmüş herkesin Saros’u korumaya ahdevefa borcu vardır” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR DA TEPKİ GÖSTERDİ

Çoban, bölgede BOTAŞ tarafından projenin hayata geçirilmesi amacıyla devam eden çalışmalara dikkat çekerken; “Biz sahildeki kumsallarda çocuklarımızın, oyuncak kamyonlarla, kepçelerle, oynamasını hayal ediyorken; sizin her daim koruduğunuz(!) Saros’a şu anki Sazlıdere’deki kamyonların, tırların, kepçelerin, hafriyatların resmi yakıştı mı?” sözlerine yer verdi. Keşan Belediyesi’nin duyurusuna yorum yapan çok sayıda vatandaş da Helvacıoğlu’nu Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’ne karşı ses vermeye davet etti.

DAVA SONUCU BEKLENİYOR

Saros Gönüllüleri Dayanışmasının Edirne İdare Mahkemesi’nde açtığı davalarda 3 ayrı bilirkişi heyetinin bölgede incelemelerde bulunmasının ardından açıklanan 3 raporda da ‘yapılamaz’ görüşüne yer verilmesi dikkat çekmişti. Edirne İdare Mahkemesi’nden dava sonucunun açıklanmasını bekleyen Saros Gönüllüleri Dayanışması, geçtiğimiz günlerde yapımına devam eden projede hat kurulumu için bölgeye gerçekleştirilen boru sevkiyatını görüntülemişti. Kaynak: aa / Uğur AKAGÜNDÜZ 3083 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.