Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’dan şok iddia - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’dan şok iddia 4.3.2021 - 09:59:02
Tarihi Elektrik Fabrikası’nın “Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi” olması için bir fonksiyon değişikliği talebinde bulunduklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bunun engellendiğini ileri sürdü.Gürkan’dan şok iddia

                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için bir fonksiyon değişikli talebinde bulunduklarını, ancak bunun gerçekleşmediğini belirterek, “Teklifimiz kurul gündemine alındı ama yukarıdan bir yerlerden gelen talimat ile gündemden çıkarıldı. Bunu Edirne halkı adına Edirneli kadınlar adına şiddetle kınadığımı bildirmek istiyorum. Bu konuda neler yaşandığını tek tek anlatacağım, kamuoyu bilsin. Artık yeter” şeklinde konuştu. Gürkan, Saraçlar Caddesi’nden kaldırılan Sevda Çeşmesi’nin yerine de 660 yıllık bir tarihe sahip olan, Türk’ün ata sporunu simgeleyen Pehlivanlar Heykeli’nin konulacağını söyledi.

Edirne Belediye Meclisi Mart ayı toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleşti. Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplantı öncesinde gündemi değerlendirerek önemli konularda açıklamalarda bulundu.

“SES ÇIKARMADIM, ARTIK YETER”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Edirne Belediyesi tarafından restore edilen tarihi elektrik fabrikası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 30 yıllık aradan sonra 2017 yılında restore edilerek, hizmete açılan Tarihi Elektrik Fabrikası’na, gürültülü etkinlikler barındırmayan kültür merkezi olarak kullanılması için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan onay aldıklarını, burada nikah ta kıydıklarını belirten Gürkan, “Sonrasında şikayetler oldu, uzun süredir orada nikah kıyamıyoruz. En son aşamada kurulla da görüşerek, buraya yeni bir fonksiyon kazandıralım dedik. Kadın her toplumda en önemli varlık. Biz de Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na eski elektrik fabrikasının Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için bir fonksiyon değişikli talebinde bulunduk. 22 Şubatta toplantısı vardı kurulun. Gündeme alındı ama yukarıdan bir yerlerden gelen talimat ile gündemden çıkarıldı. Bunu Edirne Halkı adına Edirneli kadınlar adına şiddetle kınadığımı bildirmek istiyorum. Bununla ilgili tabi ki yasal girişimleri yapacağız. Ama 30 yıl metruk kalan, her türlü kötü amaç için kullanılan bir yeri Edirne Belediyesi olarak restore etmekle bu halka, bu topluma kazandırmakla suç mu işledik?  Bu güne kadar ses çıkarmadım, yaşananları anlatmadım. Ama herkes bilsin ki bugüne kadar orasının hangi amaçla kamulaştırılmaya çalışıldığını, nikah yapma imkanının oradan alındığını, hepsini anlatacağım. Böyle bir rezalet olmaz. Nikah kıymak, aile birliğini oluşturmak kadar değerli bir şey var mı? Bunu anayasa emrediyor bize. Düğün mü yapmışız, alkol servisi mi yapmışız, eğlence mi yapmışız? Bütün bunları bırakın bahçeye araba girmesine bile izin vermedik, gelin arabası bile girmedi bahçeye. Artık yeter. Önümüzdeki hafta bir basın toplantısı ile elektrik fabrikasıyla ilgili bugüne kadar neler yaşandığını tek tek anlatacağım. Kamuoyu bilsin. Bugüne kadar kavga olmasın, kurumlar çatışmasın, Edirneliler zarar görmesin diye ses çıkarmadım. Ama yeter. Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi yapacağız. Bundan neden rahatsız olur insanlar. Bunda ne kötülük var. Kadınların bir araya gelmesi, üretimde bulunması, girişimcilikte bulunması kimi neden rahatsız eder” diye konuştu.

SEVDA ÇEŞMESİ YERİNE PEHLİVAN HEYKELİ

Saraçlar Caddesi’nde bulunan ve bir süre önce kaldırılan Sevda Çeşmesi’nin yerine ne yapılacağı  konusuna da açıklık getiren Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Geçtiğimiz günlerde Saraçlar Caddesi’nden kaldırdığımız Sevda Çeşmesi’nin yerine hangi heykeli koyalım diye düşündük, uzun araştırmalar yapıldı. Ve bunun sonucunda da 1970 yılında Edirne Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 50. yılı anısına bir heykel yarışması düzenlediği ve bu heykel yarışmasını da hemşehrimiz rahmetli Tankut Öktem’in kazandığını tespit ettik. Edirne’mizin değerlerinden olan Tankut Ökten o yarışmada birinci olarak, şu anda Uğur Mumcu Parkı’nda olan pehlivanlar heykelini yapıyor ve 1973 yılında o heykel oraya konuluyor. Beton bir heykel. O heykeli Saraçlar Caddesi’ne koymamız kurul tarafından onaylandı. Yakında Saraçlar Caddesi’nde heykelin yeni kaidesi, içinde 40 tane pınar olan küçük bir havuz olan Kırkpınar’ımız sembolize edecek olan heykelimizi oraya taşıyacağız. Edirne’ye yılda 5,5 milyon turist geliyor ama bunların sadece yüzde 10’u Kırkpınar zamanına denk geliyor. Biz Kırkpınar’ı hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtma çabasındayız. Edirne’ye gelen turistlerin yüzde 100’ü Saraçlar Caddesi’nden mutlaka geçiyor. Fotoğraflar çekiliyor, sosyal medyaya yükleniyor, dünya genelinde milyonlarca, milyarlarca tanıtımı yapılıyor. Bu heykelin burada konulmasıyla Kırkpınar’ın da sosyal meydanın gücüyle daha çok tanıtımının yapılacağı aşikar. Uğur Mumcu Parkı’nda çukurda kalan Pehlivanlar Heykeli’miz de hakkettiği değeri tekrar kazanacak” diye konuştu. 

 

 

 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 348 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.