Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’te şerh tartışması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’te şerh tartışması 4.3.2021 - 09:55:07
Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu, Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyünde ÇED süreci başlatılan linyit ocağı ve lavvar, kurutma, paketleme tesisi projesi hakkındaki raporunu sundu. 5 üyesi bulunan komisyonda AK Partili 2 üye, projenin reddedilmesi önerilen rapora şerh koyduğunu açıkladı. Meclis’te AK Parti grubuna şerh kararı nedeniyle tepkiler yükseldi.Meclis’te şerh tartışması

Edirne İl Genel Meclisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyünde ÇED süreci başlatılan linyit ocağı ve lavvar, kurutma, paketleme tesisi projesi hakkındaki raporunu açıkladı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli ve komisyon üyeleri ile bazı meclis üyelerinin katılımıyla proje sahasında yapılan araştırma ve incelemenin ardından dün de komisyon raporu Meclis’te sunuldu.

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli’nin sunduğu rapora, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) komisyon üyeleri Melek Uzgör ve İbrahim Dalkıran tarafından şerh verilmesi talebi tartışma yarattı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, AK Partili komisyon üyelerinin rapora şerh vermesinin yasal olmadığını savunurken; raporda karar alınmadığını, Meclis’in konuyla ilgili yalnızca öneride bulunabileceğini söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut ise raporun Meclis’te gündeme getirilemeyeceğini iddia ederken; konunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevi olduğunu savundu. CHP’li Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Komisyon Başkan Yardımcısı Serdar Çığla ve Komisyon Üyesi İsmail Aliş’in onayı ile sunulan raporda, maden ocağının Geçkinli köyündeki tarım alanlarına ve mera arazisine vereceği zararlara dikkat çekildi.

“PROJE REDDEDİLMELİ”

                Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün maden ocağı projesi için ÇED sürecini başlattığını belirtirken; “Oysa Tarımsal Açıdan Öncelikli Korunacak Alanlar içinde bulunmasına rağmen ocak sahası ve tesis alanları, birinci sınıf tarım toprakları ve mera sahası üzerinde yapılaşmaya açılıyor. Anayasa’nın 17’nci maddesi, 56’ncı maddesi ve 63’üncü maddesinden hareketle, Çevre Kanunu’nun 3/a maddesi gereği yaşadıkları çevrelerinin, köylerinin, tarlalarının, topraklarının, sularının, bir bütün olarak ekosistemin kirletilmesinin önüne geçmek; çevrelerinin, geleceklerinin, kültürlerinin, manevi varlıklarını korunmasının sağlamak üzere bakanlığın görevi olduğundan bu projenin baştan reddedilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

“TELAFİSİZ ZARARLAR VERECEK”

                Maden ocağının hayata geçirilmesi halinde bölgede meydana geleceklere dikkat çeken Gümülcineli; “Mera vasfında verimli arazilerimiz, birinci sınıf tarım arazilerimiz, askeri yasak bölge kapsamındaki alan, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızın tahrip edilecek, bu vesile ile hayvan sulama göletlerimizin de telafisinin mümkün olmayacak zararlar meydana getirecektir. Raporumuzda belirtmiş olduğumuz nedenlerden ve tespitlerden dolayı bu yere ÇED raporu verilmemelidir” dedi.

“ŞERHLERİN KONULMASINA ÜZÜLDÜM”

                Gümülcineli, tüm meclis üyelerinin, komisyon raporunun arkasında durmasının önerirken; “Ayrıca AK Parti İl Genel Meclisi Üyelerimiz İbrahim Dalkıran ve Melek Uzgör, komisyon üyelerimizdir. Dalkıran’ı saha ziyaretimiz öncesi telefonla aradım, davet ettim ama katılmadığı halde ve kendisi çiftçi olmasına rağmen raporun altında şerh koydu. Bizler rant peşinde değiliz. Bizim mücadelemiz, gelecek nesillerimize topraklarımızı en zararsız şekilde devretmektir. Biz karar almadık, bütün komisyonların kamuoyu gündemine taşıdığı birtakım konular gibi bir rapor hazırladık. Bizim amacımız ilgili kamu kurumlarının konuya ciddiyetle yaklaşmasını sağlamaktır. Bu anlamda şerhlerin konulmasına ciddi anlamda üzüldüğümü belirtmek isterim” sözlerine yer verdi.

“KOMİSYON OY BİRLİĞİYLE GÖREVLENDİRİLMİŞTİ”

                Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de komisyonda CHP’li üyeler olmak üzere 5 adet komisyon üyesinin bulunduğunu belirtirken; “3 tane CHP’li, 2 tane de AK Partili üyemiz görev yapmaktadır. Şerh koyan 2 üyemizi tenzih ediyorum. Çünkü AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Nedret Akbulut, kendi kişisel ya da partisinin görüşleri doğrultusunda bu rapora muhalefet şerhi koydular. Ne yazık ki üzüldüğüm nokta; biz Meclis’te 5-6 komisyonda karar alıyoruz, ama 5-6 komisyonda da Edirne’de görev alanlarımız içerisinde vatandaştan gelen tepkilerle ilgili de komisyonları görevlendiriyoruz. Bu komisyona da bu maden ocağı inceleme kararı Meclis’ten oy birliğiyle çıktı. O karar alınmadan önce bu karara katılmadıklarını söyleyeceklerdi. Şimdi komisyon bir bilgilendirme raporu sundu. Bu rapora muhalefet şerhi ne yasaya, ne de görüşmeyle bağlantısı vardır. 5302 sayılı İl Genel Meclisi Kanunu’nda da böyle bir madde yok. Komisyon çalışsın diye karar verdiler, şimdi de komisyonun meclisi bilgilendirmemesi için muhalefet şerhi veriyorlar. Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, grubunu yanlış yönlendiriyor. Kendisine biraz daha dersine çalışmasını öneriyorum” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’Yİ GÖREVE DAVET ETTİ

                İYİ Parti İl Genel Meclisi Süloğlu Üyesi Hüseyin Erbay da projenin hayata geçmesi halinde bölgede çiftçi ve genç girişimci kalmayacağını belirtirken; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi göreve davet etti. AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut ise konunun Meclis gündemine getirilemeyeceğini ve konuyla ilgili karar alınamayacağını iddia ederken; Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de komisyon raporunda karar bulunmadığını, yalnızca öneri sunduklarını belirtti.

“ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

                Konuyla ilgili söz alan Gümülcineli de İl Genel Meclisi Üyelerinin asli görevleri arasında kamuoyunu bilgilendirmenin bulunduğunu vurgularken; “Ülkemizde birçok çevre gönüllüsü var. Bu gönüllüler işini bırakıyor, mesaisini ve parasını harcıyor, bu anlamda birçok eylem yapıyor. Yaşadığımız coğrafyanın en sağlıklı şekilde kullanılması için mücadele veriyorlar. Keşan bölgesinde de FSRU doğalgaz limanı ve boru hattı projesine karşı Cuma günü çevreciler bir eylem gerçekleştirecekler. O insanlar doğasına sahip çıkıyor. Doğamıza, çevremize sahip çıkıyoruz” diye konuştu. Toplantıda CHP’li meclis üyeleri de AK Partili meclis üyelerinin şerh kararına tepki gösterdiler. Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

PROJEDE NE OLACAK?

                Proje alanının Geçkinli köyüne 720 metre, Geçkinli göletine bin 650 metre ve Balkan Şehitliği’ne 200 metre yakınlığı bulunuyor. Proje kapsamında yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton tüvenan linyit kömür üretimi yapılması planlanırken; ocaktan alınan tüvenan kömür, ruhsat sahası üzerinde kurulacak Lavvar-Kurutma-Paketleme Tesisinde işleme tabi tutulacak. Lavvar ünitesi kapasitesinin 350 bin ton/yıl,  kurutma ünitesi kapasitesinin 210 bin ton/yıl, paketleme ünitesi kapasitesinin ise 50 bin ton/yıl olarak planlandığı projede, ocaktan alınan tüvenan kömürün yaklaşık yüzde 40’lık kısmının ise pasa olarak ayrılacağı ve yılda yaklaşık 140 bin ton/yıl pasa malzeme oluşması bekleniyor. Örtü tabakasından yaklaşık 3 milyon ton/yıl dekapaj malzemesinin alınması öngörülen ocak alanı ise yaklaşık 11 yıl işletilecek. Edirne 1/250.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanı, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kalıyor. 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 352 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.