Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gökerküçük: Sit alanı olmalı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gökerküçük: Sit alanı olmalı 3.3.2021 - 09:45:47
Trakya topraklarının tarımsal sit alanı olarak tescillenmesi gerektiğini söyleyen Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Geçkinli köyüne yapılması planlanan linyit ocağı projesinin iptal edilmesini isteyerek, bölge halkının ve Geçkinli köylülerinin projeyi istemediğini söyledi.Gökerküçük: Sit alanı olmalı

Edirne’nin Süloğlu ilçesine yapılması planlanan linyit ocağı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Edirne Kent Konseyi (EKK) Başkanı Ziya Gökerküçük, projeyi köylülerin ve bölge halkının da istemediğini belirterek, Trakya topraklarının tarımsal sit alanı olması gerektiğini vurguladı.

Edirne Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanının, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kaldığını vurgulayan Gökerküçük, “Toprağımızı, suyumuzu, ormanlarımızı ve kısacası doğamızı kamu yararı açısından korumakla yükümlü olan resmi kurumlarımız maalesef bunu yapmıyorlar. Her gün verimli tarım alanlarına, ormanlara veya su kaynaklarına zararlı olan yerleri bir şirketin hizmetine vermek için imza atıyorlar. Bir süredir izliyor ve inceliyoruz. Geçkinli köyüne 720 metre, Geçkinli Göleti’ne bin 650 metre ve Balkan Şehitliği’ne 200 metre yakınlığı bulunan verimli tarım alanlarını yok edecek proje gündemde. Projeye baktığımızda; yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton linyit kömür üretimi yapılması planlanıyor. Ocaktan alınan kömür, ruhsat sahası üzerinde kurulacak Lavvar-Kurutma-Paketleme tesisinde işleme tabi tutulacak. Lavvar ünitesi kapasitesi yılda 350 bin ton, kurutma ünitesinin kapasitesi yılda 210 bin ton, paketleme ünitesinin kapasitesi ise yıllık 50 bin ton. Projeye göre ocaktan alınan kömürün yaklaşık yüzde 40’lık kısmının pasa olarak ayrılacağı ve yılda yaklaşık 140 bin ton/yıl pasa malzemesi oluşması bekleniyor. Örtü tabakasından yaklaşık 3 milyon ton/yıl dekapaj malzemesinin alınması öngörülen ocak alanı planlamaya göre sadece 11 yıl işletilecek. Edirne 1/250 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanı, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kalıyor” dedi.

“TRAKYA TOPRAKLARI TARIMSAL SİT ALANI OLMALI”

Trakya’nın konum olarak tarımsal amaçlı kullanılan topraklar diyarı olduğunu ifade eden Gökerküçük, “Ülkemiz nüfusunun yoğun olduğu bölgemiz; doğal kaynakların en fazla korunması gereken durumundadır. Bu nedenle topraklarımız; en değerli yeraltı zenginliğinden bile daha değerlidir. Beş on yıllığına işletilmek üzere yapılması düşünülen her türlü projeye resmi yetkililer izin vermemelidir. Trakya toprakları tarımsal sit alanı olarak tescillenmelidir. Yıllardır Tarımsal Koruma Alanı olmasını talep ettiğimiz bu topraklar yetkili ve etkililer tarafından maalesef tarım dışı amaçlı kullanıcılara devredilmek isteniyor. Geçkinli köylülerinden şimdilik 55 kişi dilekçe vererek itirazlarını yapmıştır. Devamını da getirecektir” ifadelerine yer verdi.

“BU PROJEYİ BÖLGE HALKI İSTEMİYOR”

Geçkinli köylüleri ve çevre köylerde yaşayanların bu durumdan rahatsız olduğunu kaydeden Gökerküçük, “Şu an faaliyette olan kömür işletmesinin geçmiş yıllarda köye verdiği zarar sonrasında haklı olarak yenilerini istemiyor. Tesisten en çok zarar görecek olan Süloğlu ilçemizin yerel yönetimi istemiyor. Kentin parlamentosu olan İl Genel Meclisi üyeleri istemiyor. Çevreye duyarlı örgütler ve yurttaşlar bu tür yatırımları istemiyor. Yapılması düşünülen tesis sadece Geçkinli ve çevre köylere, doğal zenginliklere değil Süloğlu ve Edirne’ye kadar tüm bölgeye zarar verebilecektir. Bu nedenle yetkililerden talebimiz; bu projeyi derhal iptal etmeleridir. Bundan sonra da benzeri projeleri kabul etmemelidir” diyerek açıklamalarını tamamladı. Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 763 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.