Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sarayiçi’nde utanç manzaraları - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sarayiçi’nde utanç manzaraları 1.3.2021 - 10:22:07
Edirne’nin Osmanlı’dan yadigâr sarayının kalıntılarından has bahçesi olan Tavuk Ormanı’na kadar en değerli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan Sarayiçi mevkiinde artmaya devam eden kirliliğe sivil toplum örgütleri ‘Dur’ dedi. Bölgede yapılan temizlikte onlarca çöp poşeti atık toplanırken; Tavuk Ormanı’na bebek arabasından üç kişilik koltuğa, halıdan naylon brandaya kadar doğaya zararlı birçok atığın atıldığı tespit edildi.Sarayiçi’nde utanç manzaraları

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB), bünyesinde kurulan bisiklet topluluğu TUYUBBİS ile birlikte Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde örnek bir etkinlik düzenledi. Korona virüsü salgını sonucu hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle Edirne Valiliği’nden özel izin alınarak düzenlenen etkinlikte, Sarayiçi’nin en önemli tarihi mirası Tavuk Ormanı’nda temizlik yapıldı.

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK), Plastiğe Hayır Platformu, Edirne Barosu Çevre Birimi ve gönüllülerden oluşan yaklaşık 20 kişi hem Tavuk Ormanı’nın başta plastik olmak üzere birçok atıktan temizledi, hem de bölgede yaşamaya devam eden sokak hayvanlarının barınma ihtiyacı için hazırladıkları 5 adet kulübeyi bıraktı.

“ÇEVREYİ KİRLETMEYELİM”

TUYUB Başkanı Önder Akdağ, etkinlik öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, etkinliğin amacına dikkat çekerken; “Amacımız nehrin taşması sonucu ormana yayılan plastik atıkları toplamak ve çevreye katkı sunmak istiyoruz. Öncelikle çevreyi kirletmemek adına bütün vatandaşlarımızın duyarlı olmasını bekliyoruz. Atıkları toplamak mümkün ama en önemlisi çevreyi kirletmemektir. Bu tür etkinliklerle çevreyi tamamen temizlememiz mümkün değil ama bir farkındalık oluşturabiliriz. Duyarlılık oluşturması adına bu etkinliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“60 ADET KULÜBE HAZIRLADIK”

TUYUB’un korona virüsü salgınında sokak hayvanları ile ilgili de faaliyetler gerçekleştirdiğini söyleyen Akdağ; “Dernek olarak destekçilerimiz ile birlikte pandemi sürecinde sokak hayvanlarıyla ilgili besleme çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca sokak hayvanları için kulübe yapıyoruz. Kulübe sayımız şu anda 60’a ulaştı. Bugün etkinliğimizin bir parçası olarak sokak hayvanlarının barınma ihtiyacını gidermek için Sarayiçi mevkiine de kulübeler bırakacağız. Bütün sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. İkinci bir dünya yok. Daha yaşanabilir bir dünya için çevremizi temiz tutmaya ihtiyacımız var. Doğa, tarım araziler, verimli topraklar kirleniyor. Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına bunları korumamız lazım” dedi.

“DOĞAYI KİRLETMEK KATLİAMDIR”

TUYUBBİS Koordinatörü Esra Bursalı ise etkinliğe katılanlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederken; “Herkesten duyarlılık görebilmek için çok uzun zamandır bekliyorduk. Bu kadar çok insanı bir arada toplayabildiğimiz için de bütün derneklere teşekkür ediyorum. Bugün ‘Yaşayan Orman’ başlığı altında toplandık. Buradaki amacımız dilsizlere dil olmaktır. Orman ve hayvanlar bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Felaketler oluyor ve biz de bütünsel bir çözüm getirmeye çalışıyoruz. Bisiklet topluluğu koordinatörüyüm ama sadece bisiklet etkinlikleri düzenlemiyoruz. Doğaya için de bir şeyler yapalım ki bisikletle gezerken daha çok keyif alalım. Bunu sağlamak için de bilinç gerekiyor. Etkinliğimizin gerekçesi de bilinç yaymaktır. Biz millet olarak çok temiz ve titiz insanlarız, evlerimizi her gün temizleriz ama bunu bütüne yaymak lazım. Elimizdekileri dışarı atıp doğayı kirlettiğimiz zaman aslında yaptığımız şeyin temizlik değil, katliam olduğunu bilmeliyiz” sözlerine yer verdi.

“DOĞAYI BİRLİKTE KORUYACAĞIZ”

EDOSK Başkanı Av. Fatih Altun da TUYUB’un düzenlediği etkinliğe katkı sağladıklarını belirtirken; “Çünkü EDOSK, doğanın yanında olan her şeyin yanında; doğanın aleyhine olan her şeyin de karşısında olmayı görev bilmektedir. Çünkü doğa olmazsa bizim zaten bir spor kulübü olarak çıkacağımız yer de olmaz. Doğayı özellikle son dönemlerde plastik ile kirletmemiz kabul edilebilir bir durum değildir. Sadece Edirne’de ya da Türkiye’de değil, dünyanın her tarafındaki gönüllüler tarafından doğanın temizlenmesiyle ilgili faaliyetler yürütülüyor. Bu faaliyetler başlangıçta birkaç kişinin adeta misyoner şekilde yapmasıyla yavaş yavaş büyüyor. Edirne’de daha önce 4-5 kişinin yaptığı faaliyeti şu anda 20’ye yakın insan yapıyor. Bu farkındalığı arttırarak doğayı daha az kirleteceğiz. Doğa ile korkunç bir savaç içindeyiz; eğer bu savaşı kazanırsak asıl kaybeden biz olacağız. Dolayısıyla bu savaşta yer almamak, tam tersine savaşı sonlandırmak; yani doğaya plastiklerle birlikte diğer çöpleri atmamak adına bugün bir farkındalık yaratıyoruz. Doğayı birlikte koruyacağız” dedi.

“PLASTİK ATIKLAR HER YERDE”

Etkinliğe en son katılan isimlerden biri de Plastiğe Hayır Platformu Temsilcisi Begona Rodriguez oldu. Rodriguez, etkinliğe katılmadan önce Karaağaç Mahallesi’nde ağaçları kesen bazı vatandaşları uyarmak zorunda kaldığını söylerken; “Öncelikle etkinliğe geç katıldığım için üzgünüm. Çünkü Karaağaç Mahallesi’nden Sarayiçi’ne bisikletle geliyordum ve bazı kişilerin ağaçları kestiğini gördüm. Ağaçları kesenleri de hiç kimse engellemiyordu ve ben uyardım. Bugünkü etkinliğin nedenini oluşturan plastik atıklar ise Sarayiçi’nde olduğu gibi her yerdeler. Bugün biz temizleyeceğiz ama yarın tekrar kirletilecek” ifadelerine yer verdi.

“CEZA UYGULANMALI”

TUYUBBİS Üyesi Muradiye Akcan ise doğayı kirletenlerin cezalandırılmasını talep ederken; “Bugün burada çok güzel ve anlamlı bir etkinlik için bir aradayız. Biz bisiklet turlarını düzenlerken en çok rahatsız eden şey çevredeki kirlilikti. İnsanların doğada olması güzel. Fakat herkes piknik yaptığında çöpünü doğada bırakıyor. Bu da bizi çok rahatsız ediyordu. Bugün aslında bu duruma dikkat çekmek istiyoruz. Ben de bir eğitimci olarak düzenlediğimiz etkinlikleri sosyal medya üzerinden öğrencilerimle paylaşıyorum. Çünkü öğrencilerimiz bizi görürlerse örnek alırlar. Yetkililerden şunu da istiyoruz; etrafa çöp atmanın cezasının bulunduğunu belirten tabelalar konursa ve cezalar gerçekten kesilirse doğa çöplük haline gelmez” diye konuştu.

SARAYİÇİ CANLARINA 5 ADET KULÜBE

Katılımcılar, açıklamalarının ardından Sarayiçi mevkiinin girişinde Tunca nehri üzerine yapılan Kanuni Köprüsü’nün yakın bir bölgesine 3 adet ve Tavuk Ormanı’nın girişine 2 adet olmak üzere toplam 5 adet kulübeyi bölgedeki sokak hayvanlarının barınma ihtiyacının giderilmesi amacıyla bıraktılar. Bölgedeki sokak hayvanları bir süre besleyen katılımcılar, daha sonra Edirne’nin tarihi ormanı Tavuk Ormanı’ndaki kirliliğin bir bölümünü temizlediler.

EV EŞYALARI DAHİ ATILMIŞ

Onlarca çöp poşetini dolmasına neden olan kirliliğin ciddi bir boyuta ulaştığı gözler önüne serilirken; doğa harikası bir alana atılanlar da dikkat çekti. Edirne Sümbülü’nün ana vatanı olarak da bilinen Tavuk Ormanı’na bebek arabasından halıya, naylon brandalardan üç kişilik çekyata, cam ve plastik şişelerden tarım ilacı kutularına kadar çok sayıda doğaya zararlı maddenin atıldığı tespit edildi. Her yaştan doğaseverin katıldığı etkinlik gün boyunca sürerken; Sarayiçi mevkiini iki koluyla sararak bir ada haline getiren Tunca nehrinin de eşsiz manzarası ve Tavuk Ormanı’nda yetişen bitkilerin rengârenk görüntüsü de ilgi çekti.

TARİHİ BÖLGEDE KİRLİLİK ARTIYOR

Edirne’de yaklaşık yarım asırlık Kanuni Köprüsü’nden geçilerek girilen Sarayiçi mevkiinde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Er Meydanı, Tavuk Ormanı, Padişah IV. Mehmet Av Köşkü, Fatih Köprüsü, Balkan Şehitliği, Osmanlı’nın Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük sarayı olan Edirne Sarayı’nın (Saray-ı Cedid-i Amire) kalıntıları bulunuyor. Edirne tarihinin en önemli mirasına ev sahipliği yapan Sarayiçi’ndeki kirlilik ise her geçen gün artmaya devam ediyor. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1164 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.