Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Böyle eylem görülmedi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Böyle eylem görülmedi 26.2.2021 - 17:29:08
Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği basın açıklamasında teatral bir gösteri sundu. “Artık öldük” diyen sağlık çalışanları, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin giriş bölümünde bir çalışma arkadaşlarını canlı canlı toprakla gömdü.Böyle eylem görülmedi

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Edirne Şubesi, Türkiye’de sağlık çalışanlarının haklarının ve ek ödemelerinin elinden alındığına dikkat çekmek amacıyla Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması düzenledi. Türk Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Âlim Kanpolat, açıklamada Sağlık Bakanlığı’na seslenirken; basın açıklamasının ardından sağlık çalışanları teatral bir gösteri ile tepkilerini dile getirdiler.

Şube Başkanı Kanpolat, 11 Mart 2020’den bugüne devam eden korona virüsü salgınında sağlık çalışanlarının örnek bir mücadele sergilemesine rağmen, seslerinin Sağlık Bakanlığı tarafından duyulmadığını söyledi. Sağlık çalışanlarının sorunlarının yaklaşık 9 yıldır devam eden performans sistemi ile başladığını belirten Kanpolat, sistemle birlikte iş yükünün 10 kat artmasına rağmen ek ödemelerin adım adım kesildiğini açıkladı. Sağlık çalışanlarının, ülkedeki en düşük maaşı almalarının nedenini sorgulayan Kanpolat, Türkiye’de 300 bin sağlık çalışanının sosyal medya platformları aracılığıyla seslerini duyurmaya çabalamalarına rağmen duyulmadığını söyledi.

TALEPLERİNİ AÇIKLADILAR

Kanpolat, sağlık çalışanlarının ek ödeme değil, tek ödeme talep ettiklerinin açıklarken; “Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı, herhangi bir ayrıma gidilmemelidir. Makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Salgınla mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları şehit kabul edilmelidir. Umuyoruz ve diliyoruz ki öeseleler kulak arkası, sümen altı edilmez; çalışanın aleyhine değil, lehine olan düzenlemeler hayata geçer” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE SENDİKA BAŞKANINA SESLENDİ

Türk Sağlık-Sen Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Temsilcisi Özcan Arslan da basın açıklamasının ardından sağlık çalışanlarına seslenirken; “Ben 10’uncu yılına girmiş bir sağlık çalışanıyım. Biz burada Bakanımıza, siyasetçilerimize değil; artık kendi arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Çünkü bizi duyan bir bakan, siyasetçi olduğunu düşünmüyoruz. Bizden bunları bekliyorlarsa hakikaten öldürdüler. Bizleri duymazdan geldiklerini biliyoruz. Bizler, arkadaşlarımıza seslenirken, ‘Sorgulayın, haklarınızı isteyin’ diyoruz. Bir yerde eylem yapacağımızı söylerken desteklerini bekliyoruz. Ama bunu sorgulayarak yapın. Bizler çalışıyorsak yanımızda olun, çalışmayanın yanında destek vermeyin. Biz buradan sendika başkanımıza sesleniyoruz; sorunlarımızı twitter, instagram, youtube değil; bir haber kanalında dile getirmesini istiyoruz. Artık halkımızın da doğru bilgiye ulaşmasını istiyoruz. Bizleri düşündüğünü dile getirsin istiyoruz. Çünkü sosyal medyada sadece onları takip eden kendi üyeleri görüyor. Bizim burada olmamızın nedeni, halkımızın da doğruyu bilmesidir. Bizim bakanımız, ‘Yüzde 100’den para verdik’ derken; aslında 50 TL, 33 TL, 17 kuruş yattığını halkımız da bilsin. Bizler kelime oyunları değil, net rakamlar istiyoruz. Artık yorulduk” diye konuştu.

“ARTIK ÖLDÜK” DİYEREK GÖMDÜLER

                Arslan’ın konuşmasının ardından eylemde bir sağlık çalışanı, hazırlanan teatral gösteri ile canlı canlı toprakla gömüldü. Hastane önüne getirilen malzemeler ile zemine yatan sağlık çalışanının üzeri örtülürken; sendika üyeleri de ‘Artık öldük’ diyerek çalışma arkadaşlarını küreklerle gömdüler. Eylem, alkışlar eşliğinde sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2587 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.