Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bülbül Ormanı için iptal başvurusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Uzunköprü
Bülbül Ormanı için iptal başvurusu 26.2.2021 - 10:10:10
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve Edirne Doğa Sporları Kulübü, Uzunköprü Bülbül Ormanı’nın özel ağaçlandırma başvurusunun reddedilmesi ve iptalleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.Bülbül Ormanı için iptal başvurusu

Özel ağaçlandırma alanı olması için Uzunköprü Bülbül Ormanı alanına yapılan başvurunun reddedilmesi ve iptal edilmesi için Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ile Edirne Doğa Sporları Kulübü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Bir süredir Uzunköprü’de tartışılan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren itiraz başvurusuyla ilgili yaptığı açıklamada gerekçelerini anlattı. Eren, “Bülbül Ormanı, Uzunköprü'nün nadir ve sayılı orman ekosistemi olup dallığı da içine alan 9 bin dönümlük orman, mera, gölet ve mezarlık alanlarıyla korunması gereken önemli kamusal varlıklarımızdandır. Uzunköprü ilçesi Mescit Mahallesi sınırlarında ve belediye mücavir alanı içinde bulunan Uzunköprü halkının Hasanpınar Köyü yolu üzerindeki Bülbül Korusu, mesire ve dallık etkinlik alanını, mezarlık alanını, mera alanlarını da kapsayan toplam 4 bin 560 dönüm ormanı içeren 90, 91, 93, 94, 190, 191, 195, 198 nolu orman bölmelerindeki meşe ve katran ardıcı ağaçlarının kesilip özel ağaçlandırma ve özel imar / ihya adı altında cevizlik, bademlik gibi kullanmak üzere Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne yapılan özel ağaçlandırma başvurularının tümünün reddedilmesine karar verilmesini istiyoruz. Uzunköprü ilçesi ve çevre köylerinin akciğerleri olarak kabul edilen ve bütünlüklü bir orman ekosistemi olan 9 bin dönümlük Bülbül Ormanı'nın meraların, dallık alanının mezarlık alanının tamamının Uzunköprü halkına ait kalması hususunda gerekli kararların alınmasını talep ediyoruz” dedi.

“GERİ DÖNÜŞSÜZ DOĞA KATLİAMI”

Bülbül Ormanı'na özel ağaçlandırma adı altında mera arazisi meşe ormanı kesilerek ceviz, badem dikilmek üzere özel şirketlere açılmak istendiğini kaydeden Eren, “Yıllardır Dallık Şenlikleri'nin yapıldığı, meşe ormanı ve mevcut ekosistem ticari amaçlarla yok edilmemelidir. Uzunköprü halkının doğal varlıkları hiçbir şirketin karlarına kurban edilmemelidir. Ceviz badem dikme işlerini başka yerde yapabilirler ama kuşu, böceği, orman altı bitkilerinin biyosistemini yapabilirler ama bozdukları takdirde geri dönüşsüz doğa katliamına neden olunacaktır. Orman, mera ve mezarlık alanı, korunması gereken önemli kamusal alanlar olduğundan özel ağaçlandırma başvurularının reddedilmesi ve iptalleri için itirazlarımızı sivil toplum örgütleri olarak birlikte yapmaya geldik. Bülbül Ormanı Uzunköprülülerin anılarıdır, nefes alma alanlarıdır, gelecek nesillere aktarabilecekleri az sayıda kalmış doğal değerleridir” şeklinde konuştu. Kaynak: Ercan BİTTİ 5477 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ "TENC..
Edirne'nin sokak lezzetlerinden "tencere köfte", Türk M..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.