Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bakan Selçuk açıkladı: Peyderpey açılacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bakan Selçuk açıkladı: Peyderpey açılacak 26.2.2021 - 10:07:19
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Edirne’de çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Kırkpınar Spor Lisesi’nde 6 okul ve 156 atölyenin açılışını yapan Selçuk, korona virüsü salgınında uzaktan eğitime devam eden okullarla ilgili de konuşma yaptı. Selçuk, okulların peyderpey açılacağını belirtirken; “Sağlık anlamında herhangi bir riske girmeksizin sadece bilimin verileriyle harekete ederek okullarımızı peyderpey açma noktasında kararlılığımıza devam ediyoruz” dedi.Bakan Selçuk açıkladı: Peyderpey açılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Edirne’yi ziyaret etti. Bakan Selçuk, Edirne’nin merkez ilçesine bağlı Tayakadın köyünden başladığı ziyaret programında; Tayakadın Şehit Cem Havale İlk ve Ortaokulu, Kırkpınar Spor Lisesi, Edirne Valiliği, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Edirne Lisesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Bakan Selçuk’a ziyaret programında Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ve kamu kurumlarının müdürleri eşlik ettiler. Tayakadın Şehit Cem Havale İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret eden Selçuk, okul yönetimi ve öğretmenlerle bir araya gelirken; öğrenciler ile de hem sınıfta hem de okul bahçesinde buluştu. Eğitim öğretime devam eden öğrencileri sınıfta ziyaret eden Selçuk, daha sonra okul bahçesinde oyun oynayan öğrencilere eşlik etti. Selçuk, okul yönetimi ve öğretmenlerle fotoğraf çektirirken; okuldaki çalışan personeli de unutmadı. Temizlik hizmetlerinde görevlileri de fotoğrafa davet eden Selçuk, fotoğraf çekiminin ardından iki görevli ile bir süre sohbet etti.

EDİRNESPOR’DAN HEDİYE

Bakan Selçuk’a Tayakadın ziyareti sırasında Edirnespor forması ve atkısı da hediye edildi. Edirnespor Başkanı Savaş Üner, Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Dinç ve Sınırbeyi Taraftar Derneği Başkanı Kıvanç Arda, Bakan Selçuk’a adının yazılı olduğu Edirnespor forması ve atkısı hediye ettiler. Okul ziyaretinin ardından Selçuk, Tayakadın’daki köylüleri de selamladı. Köylülere ihtiyaçlarını soran Selçuk, “Köyümüze yakışır bir okul istiyoruz” cevabını aldı.

10 ADET FİDAN HEDİYE ETTİLER

Bakan Selçuk, Tayakadın köyü ziyaretinin ardından yapımı tamamlanan eğitim tesislerinin açılış törenine katıldı. Edirne Kırkpınar Spor Lisesi’ndeki programa katılan Selçuk, öğrenciler tarafından karşılanırken; öğrenciler, Selçuk adına okul bahçesine diktikleri 10 adet fidanın belgesini takdim ettiler. Kırkpınar Spor Lisesi Spor Salonu’nda düzenlenen programda Selçuk, Türkiye’nin birçok ilinde inşaatları tamamlanan okulları açmaya devam ettiklerini söyledi.

“EĞİTİM SADECE KÂĞIT VE KALEM DEĞİLDİR”

Selçuk, Edirne’de 6 okul ve 156 tasarım ve beceri atölyesini hizmete açacaklarını belirtirken; “Bu durum beni çok mutlu ediyor. Çünkü eğitim sadece kâğıt ve kalemle üzerine durulan ya da ezberlenen içerikler değildir. Bunun çok ötesinde uygulamadır, atölyedir, deneyimdir. 156 atölyemizin özellikle becerileri geliştirmeye dönük olan atölyelerin çocukların hayatını çok zenginleştireceğini biliyoruz. Çocukların eğitimlerinin kalitesini arttırma, mesleklerini tanıma, yeteneklerini tanıma konusunda çok büyük mesafe alacaklar. Bundan dolayı da büyük bir memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞMALI”

Edirne’nin tasarım ve beceri atölyesi açmada yüksek seviyeli başarısı bulunduğunu belirten Selçuk; “Sayın Valimizin nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün burada açtığımız okul ve atölyelerimiz, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın yüzünün daha çok gülümsemesi içindir. Hepsine hayırlı olsun. Tarihi ve kültürel birikimi yüksek olan bir şehirde eğitimin kalitesinin yüksek olması elbette bizim beklentimiz dâhilindedir. Ancak artık Edirne’nin çevre illerle yarışmak değil; artık dünya başkentleri ve şehirleriyle yarışması lazım. Rekabetin küresel olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu rekabette bizim çocuklarımızın da bayrağımızın gölgesi altında dimdik, birikimleri ve donanımlarıyla ayakta durmaları bizim ana hedeflerimizden bir tanesidir” dedi.

“KIRKPINAR SPOR LİSESİ AYRI BİR DEĞERDİR”

Selçuk, Edirne’deki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni de hatırlatırken; “Kırkpınar Spor Lisesi’ni açıyor olmamızın da çok özel bir önemi var. Çünkü güreşin buradaki anlamı, oluşturduğu atmosfer çok önemlidir. Bu konuda bir spor lisesi açıyor olmak, ayrı bir değer taşıyor. Burada yaptığımız bütün faaliyetlerle beraber ülkemizin eğitim geleceğinin çok daha parlak olacağı konusunda somut işaretler bizi mutlu ediyor. Çocuklarımızı yönlendirmek anlamında artık daha çok imkânımız var. Bu da bizim geleceğe daha umutla bakmamız yardımcı oluyor” sözlerine yer verdi.

“OKULLARIMIZI PEYDERPEY AÇMAYA KARARLIYIZ”

2019 yılından bugüne imkânı daha dar olan okullara yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Selçuk; “Bu çalışmalar; okulların yenilenmesi, güçlendirilmesi, yeni okulların açılmasıyla daha da güçleniyor. Okulları sadece fiziksel binalar olarak ya da derslerin işlenip de hemen sınıftan dışarı çıkıldığı bir ortam olarak görmüyoruz. Okul bir hayat sahnesidir, yaşam alanıdır. Okulun, çocukların şahsiyetinin gelişmesinde, sosyalleşmesindeki etkisi asla yadsınamaz. Bu çerçevede de sağlık anlamında herhangi bir riske girmeksizin sadece bilimin verileriyle harekete ederek okullarımızı peyderpey açma noktasında kararlılığımıza devam ediyoruz. Bunu elbette öğretmenlerle, okul yöneticileriyle yapıyoruz. Hepsine teşekkür borçluyum. Dünyanın ve ülkemizin zor zamanında, bu küresel salgın döneminde hiç kimseyi çaresiz bırakmadan, ellerinden gelen desteği fazlasıyla gösterdiler. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimden çok daha meşakkatlidir, zordur. Bu zorluğu gönülden destek vererek yukarıya taşıyan tüm arkadaşlarımın emekleri için teşekkür ediyorum. Bir ülke ödevi olan eğitimde işbirliğimizin, beraber hareket etmemizin ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar vurgulamakta fayda vardır. Hayırseverlerimize de teşekkür etmek istiyorum. Meliha Cankaflı Anaokulu’un yaptıran Meliha Cankaflı hanımefendiye de şahsım adına teşekkür ediyorum. Hayırseverlerin yaptığı okullar belirli bir sayıda da olsa bize farklı bir enerji veriyor. Bu mekânlarda çocuklarımız geleceğe daha umutlu bakacak. Eğitimin bir insan hayatını değiştirmede ne kadar önemli olduğu şuuruyla hareket edeceğiz ve bu çalışmalarımız hiç durmadan devam edecek. Daha iyi ortamlarda daha mutlu öğretmenler daha fazla gülümseyen çocuklarla bir arada olmak istiyoruz” dedi.

CANLI BAĞLANTILI AÇILIŞ

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından Kırkpınar Spor Lisesi’nden, Fevzipaşa İlkokulu, Meliha Cankaflı Anaokulu, Havsa Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu, İpsala Yenikarpuzlu İlkokulu, Uzunköprü Yunus Emre Ortaokulu, Uzunköprü Şeysuvarbey Ortaokulu, Keşan Raşit Efendi Ortaokulu’na canlı bağlantı gerçekleştirdi. Selçuk, canlı bağlantılarla eş zamanlı olarak okulların ve atölyelerinin açılışını kurdele keserek yaptı.

“İŞ ÖNLÜĞÜ GİYDİ”

Bakan Selçuk, Kırkpınar Spor Lisesi’ndeki toplu açılış töreninin ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından Selçuk, valilik binasının yanında bulunan Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yürüdü. Liseye ait metal atölyesini gezen Selçuk, atölyede masa ve sandalye üretimi yapan öğretmenlerden bilgi alırken; öğrencilerle de sohbet etti. Selçuk, ziyareti sırasında okul tarafından adına yapılan iş önlüğünü giydi. Selçuk, atölye ziyaretini basın mensuplarıyla masa tenisi oynayarak tamamladı.

ESNAFI DA ZİYARET ETTİ

Selçuk, okul ziyaretinin ardından bir süre esnafla da sohbet etti. Kuaför esnafı Ali Ilıkçı’yı işletmesinde ziyaret eden Selçuk, hayırlı işler dilerken; Ilıkçı’ya kartını takdim etti. Ilıkçı, Bakan Selçuk’un ziyareti nedeniyle mutluluğunu ifade ederken; “Bakanımız hayırlı işler diledi. Bir süre sohbet ettik. Lise son sınıfta çocuğum olduğunu söyledim. Bakanımız da okulların açılacağını söyledi” diye konuştu. Selçuk, programı kapsamında ayrıca Edirne Lisesi ve AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1015 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.