Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Zobar’dan korkutan açıklama: Öğretmenler korona oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Zobar’dan korkutan açıklama: Öğretmenler korona oldu 24.2.2021 - 09:41:08
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Edirne’de Ocak ayının son haftasında yüz yüze eğitime başlayan destekleme ve yetiştirme kurslarındaki öğretmenlerin korona virüsüne yakalandığını açıkladı. Zobar, eğitimdeki tüm çalışanların 1 Mart’tan önce aşılanması gerektiğini belirtirken; “Yüz yüze eğitim kararını, aşılama takvimini rasyonel biçimde ayarladıktan ve gerekli tüm tedbirlerin tamamlandıktan sonraya ertelemelisiniz” dedi.Zobar’dan korkutan açıklama: Öğretmenler korona oldu

Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Edirne Şubesi, korona virüsü salgınına rağmen 1 Mart Pazartesi günü eğitim öğretime başlayacak ilkokul, ortaokul ve liselere dikkat çekerek eğitim çalışanlarının aşılanması ve okullarda tedbirlerin alınmasını talep etti.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Ocak ayının son haftasında okullarda destekmele ve yetiştirme kurslarının yüz yüze eğitime başladığını hatırlatırken; öğretmenler ve eğitim çalışanlarına aşılama yapılmadığını belirtti. 15 Şubat Pazartesi günü de köy okulları ile bağımsız anaokullarının yüz yüze eğitime başladığını söyleyen Zobar, taşımalı eğitimdeki öğrenci servislerinde herhangi bir değişiklik olmadan taşıma işleminin gerçekleştirildiğini vurguladı. Korona virüsü salgınına karşı köy okullarının en büyük şansının öğrenci sayılarının az olması ile açıklayan Zobar, 1 Mart Pazartesi gününden itibaren ilkokullarda tüm sınıfların, ortaokullarda 8’inci sınıfların, liselerde 12’nci sınıfların ve meslek liselerinde tüm sınıfların yüz yüze eğitime başlayacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Şubat ayı sonunda öğretmenlerin aşılanmaya başlayacağını söylemesine rağmen aşılama konusunda henüz bir planlama yapılmadığını belirten Zobar, bütün eğitim çalışanlarının aşılanarak ve tedbirler alınarak okulların açılması gerektiğini vurguladı.

“ÇOK BÜYÜK EKSİKLER VAR”

Milli Eğitim Bakanlığı’na korona virüsü tedbirleriyle ilgili tepki gösteren Zobar; “Eğitim çevrelerinden ve velilerden gelen tüm itirazlara rağmen ‘dediğim dedik’ biçimde, pandemiye yönelik tüm adımlar atılmadan yüz yüze eğitime geçen Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki aşı trafiğini de düzgün yönetememektedir. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılamasına yönelik yüz yüze eğitime katılacak öğretmenler başta olmak üzere bir liste hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na ilettiklerini ve bu liste uyarınca aşılamanın Şubat’ın son haftası başlayacağını söylemiştir. Bu açıklama bir müjde gibi sunulsa da bilinmelidir ki ancak kötünün iyisidir. Çünkü MEB’in mantığında çok büyük eksikler bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLER KORONA’YA YAKALANDI”

Zobar, aşılama uygulamasının çok geç başladığını söylerken; “Okullar 1 Mart’ta açılacak, ancak öğretmenler için aşının koruyuculuğu oluşmayacaktır. Çünkü Şubat sonunda yüz yüze eğitime girecek tüm öğretmenler aşılansa bile, bu ancak aşının ilk dozudur. Oysa bilindiği üzere aşının koruyuculuğu için iki dozun da tamamlanması ve bağışıklığın oluşması için gereken süreyi riskten uzak şekilde beklemek gerekmektedir. Ayrıca Ocak ayının son haftasında okullarda destekleme ve yetiştirme kursları zaten yüz yüze eğitime başlamıştır. Üç haftadır devam eden destekleme ve yetiştirme kurslarında Kovid-19 vaka haberleri gelmeye başlamıştır. Edirne’de geçen hafta destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan bazı öğretmenlerimiz Kovid-19’a yakalanmıştır ve tedavilerine başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Şubat ayının son haftasına öğretmenlerimiz aşılanacak sözünün gerçekleşmemesi ve henüz bir adımın atılmaması tehlikenin boyutlarını göstermektedir” dedi.

“EĞİTİMİN TÜM EMEKÇİLERİ AŞILANMALI”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sadece öğretmenlerden bahsederek yaptığı açıklamaların, diğer eğitim emekçilerinin düşünülmediğinin ispatı olduğunu belirten Zobar; “Oysa eğitim bir bütündür; okul, onu var eden tüm bileşenleriyle yekparedir. Tüm kamuoyunun itirazına rağmen yüz yüze eğitim başlatılıyorsa, idari personel, temizlik çalışanları yani eğitimin tüm emekçileri de aşılanmalıdır. MEB, bu kararında bulaş riskinin oluşacağı sınıfların okulun tümü için tehlike olduğunu belli ki hesap etmemiştir. Oysa okullarda eğitimin başlamasıyla tüm eğitim emekçilerinin canı tehlikeye girecektir. Böylesi bir gerçeklikte insanların canına meslek gruplarına göre değer biçmek, en hafif tabirle vicdansızlıktır” sözlerine yer verdi.

“YA ERTELEYİN YA DA AŞILATIN”

Zobar, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yaparken; “Yüz yüze eğitim kararını, aşılama takvimini rasyonel biçimde ayarladıktan ve gerekli tüm tedbirlerin tamamlandıktan sonraya ertelemelisiniz. Eğer bu konuda biz eğitim çevrelerinin itirazlarına yine kulak tıkayacaksanız, en azından canını riske attığınız tüm eğitim emekçilerini derhal aşılatmalısınız. Bu gerçeklik çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’na yolladığınız listeyi acil olarak güncellemelisiniz. Daha önce söyledik, bir kez daha söylüyoruz; kaçan derslerin telafisi mümkündür ancak tek bir canın bile telafisi olmayacaktır. Bu acı sorumluluğu almayın” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 944 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaları unutmadılar Hastaları unutmadılar 10.4.2021
DSİ alanı için ortak mücadele DSİ alanı için ortak mücadele 9.4.2021
“Sonuç bu mu olmalı?” “Sonuç bu mu olmalı?” 9.4.2021
Uygulama oteli hizmete giriyor Uygulama oteli hizmete giriyor 9.4.2021
Tarımsal veri tartışması Tarımsal veri tartışması 9.4.2021
“Yüz yüze eğitime ara verin” “Yüz yüze eğitime ara verin” 9.4.2021
Deplasmanda 3 puan Deplasmanda 3 puan 9.4.2021
Sadiye öğretmen korona kurbanı Sadiye öğretmen korona kurbanı 9.4.2021
Meriç’te Roman Günü Meriç’te Roman Günü 9.4.2021
Hobisi kazanca dönüştü Hobisi kazanca dönüştü 8.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 135
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 380 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MÜTTEFİKTEN YİNE ZOR SORULAR
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Hastaları unutmadılar
Hastaları unutmadılar
Edirne’de faaliyet gösteren Genç Temiz Toplum Derneği, ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.