Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İnağ: Toparlanmak yıllar alır - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İnağ: Toparlanmak yıllar alır 22.2.2021 - 10:11:57
Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Oda Başkanı Emin İnağ, Korona sürecinde en çok zarar gören kesim olduklarını belirterek, toparlanmanın yıllar alacağı söyledi. İnağ, oda olarak bu konuda çözüm önerilerini de sıraladı.İnağ: Toparlanmak yıllar alır

Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Oda Başkanı Emin İnağ, Korona virüsü nedeniyle alınan tedbirlerde en fazla zarar gören kesimin kendileri olduğunu dile getirerek, “Restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın” dedi. Mart ayı itibariyle bazı sektörlerin faaliyete geçecek olması nedeniyle değerlendirmelerde bulunan İnağ, “Edirne’de pandemi nedeniyle kapalı olan sektörler arasında en çok zarar gören lokanta, restoran, ciğerci, köfteci, börekçi, pastane ve okullar açıldığında kantinlerin ve benzeri iş yerlerimizin bir an önce açılması ve yetersizde olsa yapılan desteklerin arttırılarak yaraların sarılmasına belki bazı işletmelerin toparlanıp ayağa kalmasına vesile olacaktır. Bu esnaflarımızın ve yanımızda çalışan personelimizin toparlanması yıllar alacaktır” dedi.

“BİZİM İŞLETMELERİMİZ DE AÇILABİLİR”

Birçok sektörün çeşitli tedbirle faal olduğunu kendi işletmelerinin de alınacak tedbirle faal olabileceğini ifade eden İna, “Pandemiden kaynaklanan bulaş tedbirleri alışveriş merkezlerinde, ulaşımda, otel ve benzerlerinde HES kodu, ateş ölçer, güvenli mesafe hijyen ve dezenfekteye dikkat edilerek açılabiliyorsa, bizim işletmelerimizde aynı uygulamalarla hizmete açılabilir, uymayan işletmeler olursa sadece onlar cezalandırılıp önlemlerini alana kadar kapatılabilirler. Ayrıca işletmelerimizin açılsa bile tekrar hizmete devam edebilmeleri ancak borçlanılan, başta bankalar olmak üzere vergilerin, kiraların, oda aidatlarının, elektrik, su, doğalgaz ve benzer giderlerin ötelenmesi yapılan desteklerin arttırılmasıyla mümkün olacaktır. Bu yönde sicil sıkıntısı nedeniyle ufakta olsa yapılan yardımların çoğundan faydalanmayan esnaflarımızın tespit edilip, bu esnaflarımıza da yardımların ulaşmasını sağlamak, pandemi nedeniyle büyük zararlara uğramış olan işletmelerimizin yanında çalışan personelinde elinden tutulup onlara da pandeminin ve mevsimin olumsuz koşullarında yardım elinin uzatılması ve desteklenmeleri şarttır” ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Pandemi sürecinde sektörlerin yaşadığı sıkıntılar için çözüm önerilerini de sıralayan İnağ, “Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından anlıyoruz ki açma konusu da dahil inisiyatifin yerel idareye verileceği yönünde oldu. Yetki ister yerel idarede ister merkezi yönetimde olsun toparlanmanın yıllar alacağı bu durumdan bir an önce iş yerlerimizin alınan tedbirlerle açılması ayakta kalabilen esnaflarımızın toparlanması yönünde hayati önem arz etmektedir. Biz esnaflara ve tüm paydaşlarımızın da alınacak önlemlere ve tedbirlere ciddiyetle uyup önce kendi sağlığımızı, halkımızın sağlığını ön planda tutmalıyız. Korona vaka tablosundaki aleyhimize olan olumsuzluğu güzel Edirne’mize yakışan bir şekilde, olumluya çevirmektir ve çözüm olarak da sektörümüzün arzuladığı, restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın.

Müşteriler HES koduyla restoranlara giriş yapsın. Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin. Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin.

Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın. Sağlıkçılarımızın önerdiği kuralları da uygulayarak lehimize çevirerek karar verici makamda olan yetkililerinde işini kolaylaştırmış oluruz” diye konuştu. 

 

                                  

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 276 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bir iptal çağrısı da Veli-Der’den Bir iptal çağrısı da Veli-Der’den 24.2.2021
Zobar’dan korkutan açıklama: Öğretmenler korona oldu Zobar’dan korkutan açıklama: Öğretmenler korona oldu 24.2.2021
Projeler kağıt üstünde kalmış Projeler kağıt üstünde kalmış 24.2.2021
Üreten de tüketen de mağdur Üreten de tüketen de mağdur 24.2.2021
Saros’ta tahribata devam Saros’ta tahribata devam 24.2.2021
Gülben Ergen sahiplenmişti: Vuslateri’nin adını verdi Gülben Ergen sahiplenmişti: Vuslateri’nin adını verdi 24.2.2021
VAKA SAYILARI ARTTI VAKA SAYILARI ARTTI 24.2.2021
Saadet’ten esnaf için çözüm önerileri Saadet’ten esnaf için çözüm önerileri 23.2.2021
Demir: Kanuna aykırı Demir: Kanuna aykırı 23.2.2021
Tܒye UNESCO Kürsüsü Tܒye UNESCO Kürsüsü 23.2.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 82
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 371 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
YERSEN!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Kedi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.