Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Keşan
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” 18.2.2021 - 11:18:20
Saros Gönüllüleri Dayanışması avukatı Bülent Kaçar, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapımına başlanan Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’nde yürütmeyi durdurma kararı alınması için Edirne İdare Mahkemesi’ne yeniden başvurdu. 3 ayrı bilirkişi heyetinin olumsuz rapor verdiği projenin inşaatı ise devam ediyor.“Saros’ta yürütmeyi durdurun”

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapımına başlanan Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’nde 3’üncü bilirkişi heyeti raporunda da ‘yapılamaz’ kararının çıkması rağmen bölgede proje inşaatı devam ediyor. Saros Gönüllüleri Dayanışmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açtığı davanın avukatı Bülent Kaçar, Edirne İdare Mahkemesi’ne proje inşaatının durdurulması amacıyla yeniden başvurdu. Kaçar, başvuru dilekçesinde bilirkişi raporunda tespit edilen olumsuzluklara yer verirken; rapordaki olumsuzluklardan sadece birinin dahi ÇED Olumlu kararının iptali için yeterli olacağını belirtti. Kaçar, müvekkillerinin tapulu arazilerinde, denizel ortamda ve kıyı alanlarında hafriyat ve inşaat çalışmaları devam etmesi nedeniyle daha fazla telafisi imkânsız zararların doğmaması için Edirne İdare Mahkemesi’nden öncelikle yürütmeyi durdurma kararı verilmesini talep etti. Kaçar, yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin yanı sıra davanın kabulü ile yargılama masrafları ve vekâlet ücretinin de davalı bakanlığa yüklenmesine karar verilmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

Saros Gönüllüleri Dayanışmasının Edirne İdare Mahkemesi’nde ilk açtığı davanın bilirkişi raporunu hazırlayan ve 10 bilim insanından oluşan heyet, projenin bölgede yapılamayacağına karar vermişti. Rapora rağmen yeniden ÇED süreci başlatılan projeye karşı Saros Gönüllüleri Dayanışması, Çevresel Etki Değerlendirme raporunun iptali ve imar planlarının iptali için Edirne İdari Mahkemesi’nde dava açmıştı. 9 ve 11 Kasım 2020’de 2 ayrı bilirkişi heyetinin bölgede incelemelerde bulunmasının ardından raporlar açıklanırken; her 2 bilirkişi heyeti de projeye ‘yapılamaz’ kararı vermişti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 7428 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.