Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ÇED gerekli değil kararı verildi: Ormana ocak artışı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Keşan
ÇED gerekli değil kararı verildi: Ormana ocak artışı 18.2.2021 - 11:11:52
Edirne’nin Keşan ilçesi Bahçeköy mevkiinde özel bir şirket tarafından işletilen andezit-bazalt ocağının alan artışı projesine ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda, ruhsat alanının tamamı orman kapsamında olan projeye, Edirne Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdiğini açıkladı. Patlatma işlemi gerçekleştirilecek projede 4,4 hektarlık ocak alanına, 4,6 hektar daha eklenecek.ÇED gerekli değil kararı verildi: Ormana ocak artışı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Müdürlüğü, Edirne’nin Keşan ilçesi Bahçeköy mevkiindeki özel bir şirket tarafından yapılması planlanan Andezit - Bazalt Ocağı Alan Artışı projesi ile ilgili duyuru yaptı. Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Müdürlüğü’nün ÇED duyurularını paylaştığı internet sayfasından yapılan duyuruda; Edirne Valiliği’nin, Andezit-Bazalt Ocağı Alan Artışı projesine ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verdiği açıklandı.

Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2016’da Andezit-Bazalt Ocağı’nın işletilebilmesi için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı vermesinin ardından açılan ocağın yaklaşık 4,4 hektar alanında 390 bin ton/yıl kapasiteli Andezit-Bazalt Ocağı işletilmeye devam ediyor. Ruhsat sahasının yaklaşık 9 hektar alan kapladığı ocağın mevcut 4,4 hektarlık çalışma alanına yaklaşık 4,6 hektarlık alan ilavesi yapılarak toplam 9 hektar olan ruhsat alanının tamamında çalışılması planlanıyor.

BAHÇEKÖY GÖLETİNE 850 METRE

Proje tanıtım dosyasında ruhsat alanının tamamının orman arazisi üzerinde bulunduğu açıklanan projede, ruhsat sahasında açık işletme yöntemi ile patlatmalı üretim çalışmaları yapılacağı ve yılda yaklaşık 390 bin ton andezit-bazalt malzemesi üretileceğine yer verildi. Ruhsat alanının yaklaşık 2 bin 600 metre güneyinde Bahçeköy köyünün, yaklaşık 850 metre güneyinde de Bahçeköy göletinin bulunduğu projenin alanında ise bitkisel toprağın temizlenmesi sonrası malzemenin iş makinası ile alınabilecek yerlerden sökülerek alınacağı, mümkün olmayan alanlarda ise patlatma işlemi yapılacağı belirtildi.

RUHSAT ALANININ TAMAMI ORMAN

1/25.000 Ölçekli Onaylı Edirne İl Çevre Düzeni Planı ve Lejantına göre, ruhsat alanının tamamı orman kapsamında yer alıyor. Patlayıcı madde olarak ANFO (yüzde 92 Amonyumnitrat, yüzde 8 fuel oil karışımı) kullanılacağı açıklanan projede günlük üretim miktarı 1.500 ton, taşımada kullanılacak kamyonların kapasitesinin 30 ton olacağı ve günde 50 sefer yapılacağı açıklandı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3514 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.