Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
SANATLA RET TALEBİ - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Uzunköprü
SANATLA RET TALEBİ 17.2.2021 - 10:01:21
Uzunköprü Belediyesi ve fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak, ilçedeki Bülbül Ormanı’nın 3 ayrı şirket tarafından özel ağaçlandırma statüsünde kullanılmak istenmesine karşı fotoğraf sergisi açtı. Çıtak’ın ormanında çektiği 50 adet fotoğrafın yer aldığı sergide, özel ağaçlandırma başvurularının reddedilmesi talep edildi. Çıtak, ormanın hem halk, hem de sanatı için önemini vurgularken; “Bir meşe ağacının altında tam 15 yıl değişik hayvan ve bitki türlülerini fotoğrafladım” dedi.SANATLA RET TALEBİ

                Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Hasanpınar Köyü yolu üzerindeki 9 bin dönümlük Bülbül Ormanı’nın 3 ayrı şirket tarafından özel ağaçlandırma statüsünde kullanılmak istenmesine tepkiler sürüyor. Uzunköprü Belediyesi, Bülbül Ormanı’nın korunması amacıyla ‘Bülbül Ormanının Güzellikleri’ adlı fotoğraf sergisi açtı. Yaklaşık 20 yıldır başta Bülbül Ormanı olmak üzere kuş türlerini fotoğraflayan sanatçı Ali Çıtak’ın fotoğraflarından oluşan sergiye Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Uzunköprülü fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak, Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Memet Akbal, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

BAŞVURULARA RET TALEBİ

                Belediye İş Merkezi’nde kırmızı kurdele kesilerek açılış gerçekleştirilen sergide, fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak’ın Bülbül Ormanı’nda çektiği 50 adet fotoğraf yer alırken; serginin açılış konuşmalarında ormanın, Uzunköprü halkı için önemi vurgulandı. Ormandaki meşe ağaçlarının kesilerek yerine badem ve ceviz dikilmesi ile alanda yaşayan canlıların olumsuz etkileneceğine dikkat çekilen sergide, özel ağaçlandırma başvurularının reddedilmesi talep edildi.

“1 MEŞENİN ALTINDA 15 YIL FOTOĞRAF ÇEKTİM”

                Çıtak, serginin açılışının ardından GÜNDEM’e yaptığı açıklamada, Bülbül Ormanı’nı oluşturan meşe ağacının, Trakya bölgesi için önemli bir değer olduğunu vurgularken; “Bülbül Ormanı, Uzunköprü için kadim bir değerdir. Uzunköprü halkı, her yıl Mayıs ayında bir günlüğüne burada bahar şenliği düzenler. Ben de bir Uzunköprülü olarak 1990’lı yıllardan bugüne Bülbül Ormanı’nda sayısız fotoğraf çektim. Hatta ormanda bulunan bir meşe ağacının altında tam 15 yıl değişik hayvan ve bitki türlülerini fotoğrafladım. Aynı zamanda düzenlediğim fotoğraf kurslarına katılan öğrencilerim ile de sık sık burada fotoğraf çekimleri gerçekleştirdik. Fotoğraf sergimizi de Bülbül Ormanı’na 3 özel şirket tarafından yapılan özel ağaçlandırma başvurusunun iptali için gerçekleştirdik” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 6457 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ "TENC..
Edirne'nin sokak lezzetlerinden "tencere köfte", Türk M..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.