Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yağış tamam, sorunlar devam - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yağış tamam, sorunlar devam 17.2.2021 - 09:55:18
Edirne’de kurak geçen 2020’nin ardından son günlerde yağan kar, üretime devam eden çiftçiyi de, içme suyu tedirginliği yaşayan vatandaşı da umutlandırdı. Süloğlu ve Kayalıköy barajlarında su seviyesi yükselirken; İl Genel Meclisi Üyeleri, ilçelerdeki kar yağışından çiftçinin memnun olduğunu açıkladı. Uzunköprü Üyesi Mustafa Üstün ise yağışın olumlu olsa da kuraklığa karşı bir an önce planlama yapılması gerektiğini söylerken; “Yağış oldu diye sorunlar bitmiyor” dedi.Yağış tamam, sorunlar devam

Edirne’de kurak geçen 2020 yılının ardından geçtiğimiz günlerde yağan kar, özellikle çiftçiye umut oldu. Türkiye’nin çeltik, buğday ve ayçiçeği üretiminde en önemli bölgesi olan Trakya bölgesinde ortaya çıkan kuralıkla hem tarım sulama sistemleri, hem de içme suyu temininde tedirginlik yaşayan vatandaşlar, yoğun kar yağışı sonrası umutlandı.

                Edirne merkez başta olmak üzere ilçeleri de etkileyen kar yağışı, il genelindeki birçok baraj ve göletin su seviyesini arttırırken; İl Genel Meclisi Üyeleri, ilçelerdeki son durum ile ilgili GÜNDEM’e açıklamalarda bulundular. İl Genel Meclisi’nin Lalapaşa Üyesi Secaattin Uyur, Süloğlu Üyesi Önder Cin, İpsala Üyesi İsmail Aliş ve Uzunköprü Üyesi Mustafa Üstün bölgelerindeki kar yağışının ardından yaşananları anlattılar. Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç ise Edirne’nin içme suyu temin ettiği Kayalıköy barajının doluluk oranı ile ilgili bilgi verdi.

“2 YILDIR AKMAYAN KAYNAKLARIMIZ SU AKIYOR”

                İl Genel Meclisi Lalapaşa Üyesi Secaattin Uyur, kar yağışının Lalapaşa çiftçisine faydalı olduğunu söylerken; “2 yıldır hiç akmayan su kaynaklarımızdan şu anda su akıyor. Son yağan kar, susuzluğumuza çare olacak. Gerek Vaysal köyündeki kaynağımız, gerekse Hamzabeyli’de kaynaklar mevkiindeki doğal kaynaklar olsun gözle görmeye değer oranda su geliyor. Herkesin yüzü güldü. Sulama ve içme suyu göletlerimiz de doldu. 2021’in doğa, insan ve hayvanlar için çok daha güzel bir yıl olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“SÜLOĞLU BARAJI BİRKAÇ GÜNE DOLACAK”

                İl Genel Meclisi Süloğlu Üyesi Önder Cin ise kar yağışı ile bölgedeki göletlerin dolduğunu belirtirken; “Kar yağışı hem çiftçimiz, hem de bitkiler için çok faydalı oldu. Süloğlu barajımızın birkaç güne kadar dolmasını bekliyoruz. Keramettin göleti gibi küçük göletlerin hepsi doldu. Şu anda hiçbir sorunumuz yok. Geçen yıl bölgemiz hiç kar yağışı almamıştı. Çiftçimiz bu kar yağışını bekliyordu” dedi.

“SORUNUMUZ GİRDİ MALİYETLERİ”

                İl Genel Meclisi İpsala Üyesi İsmail Aliş de İpsala’da su sıkıntısının büyük oranda bittiğini söylerken; “Bölgemize göre İpsala’ya daha fazla kar yağdı. Hatta hâlâ kar küreme çalışması yapılan yollarımız var. Çiftçinin su sıkıntısını çözecek oranda kar yağdı ama şu anda üretimde diğer girdi fiyatları konusunda sıkıntı devam ediyor. Gübre fiyatları çok arttı. Bu nedenle çiftçimiz destek bekliyor. İpsala ilçemizde daha çok çeltik ekimi oluyor ve bizim için su çok önemlidir. Bu yıl su sıkıntısı olmadan çeltiği ekecekler ama girdi maliyetleri çiftçiyi hâlâ düşündürüyor” sözlerine yer verdi.

“KURAKLIĞA KARŞI PLANLAMA YAPILMALI”

                İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Mustafa Üstün ise Uzunköprü’deki kar yağışının çiftçileri memnun ettiğini belirtirken; “Şu anda özellikle yüksek olan kesimlerde 50 santimin üzerinde kar var ve buğdayların durumu çok iyi. Yağışlar oldu ama kuralık bitmedi. Planlamayı da buna göre yapmamız gerek. Bugün yağış oldu diye bugünü kurtarmış gibi bir bakış açısı olmamalı. Çünkü önümüzdeki dönemde de aynı şeyi yaşayabiliriz. Bölgemizde sular yükseldi, 7-8 adet barajımız tamamen doldu. Ama tarım bir günlük iş değildir” dedi.

“YAĞIŞ OLDU DİYE SORUNLAR BİTMİYOR”

                Bölgedeki sulama sistemlerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Üstün; “Sulama sistemlerinin bir an önce Çakmak barajında ve sulama göletlerinde hayata geçmesi lazım. Tarımda günlük politikalar olmaz, siyaset üstü bir iştir. Tarımda çok ciddi sıkıntılarımız var. Bugün Konya kadar büyüklüğü olan Hollanda, tarımda ihracat rekorları kırıyor. Bizim, Avrupa çiftçisi gibi üretimi arttırmak için yeni teknolojiyi takip edebilmemiz gerek. Türkiye’nin buğday ortalaması 210 kilo, Trakya bölgesinin ise 400 kilodur. Trakya bölgesini, diğer bölgelerden ayrı tutmak gerekiyor. Bu topraklar, tarım için değerli topraklardır. Bunların üzerine imar yapılmaması lazım. Trakya arazisinin vasfının korunması gerek. Bu topraklarda her şeyi yetiştirebiliriz. Tarımda 20 yıl sonra ne yapacağımızı bugünden planlamamız lazım. Bugün yağış oldu diye sorunlar bitmiyor. Planlamanın uzun vadeli yapılması gerekiyor çünkü dünyada birçok sorun var. Her yıl ayakkabı, pantolon gibi ihtiyaçlarını karşılamayabilirsin ama peynir, ekmek gibi gıda ürünlerini yemek zorundasın. Bu nedenle tarım başka bir şeydir. Örneğin; her bölgeye ziraat mühendisi gönderilmesi gerek. Çiftçimiz atadan kalma tekniklerle üretim yapıyor. Ziraat mühendisleri buralarda eğitim vererek üretimin artmasını sağlamalıdır” ifadelerine yer verdi.

KAYALIKÖY YÜZDE 64 DOLDU

                Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç da Edirne’nin içme suyu temin ettiği ve kuraklıkla mücadele eden Kayalıköy barajının son durumu ile ilgili bilgi verirken; “DSİ verilerine göre doluluk oranları; Kayaliköy yüzde 64, Kırklareli yüzde 75 ve Armağan yüzde 72’dir. İçme suyu ve sulama ihtiyacı ile ilgili net veriler Nisan ayında ortaya çıkacaktır. Çünkü bugünden bir planlama yanlış olur. Çünkü şu anda sel oluşmaması için bazı barajlardan derelere az da olsa su salınıyor” diye konuştu. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1142 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Valilik: Mevcut tedbirlere devam Valilik: Mevcut tedbirlere devam 27.2.2021
Böyle eylem görülmedi Böyle eylem görülmedi 26.2.2021
Vaka arttı denetimler sıklaştı Vaka arttı denetimler sıklaştı 26.2.2021
Kamu işlemleri köylünün ayağında Kamu işlemleri köylünün ayağında 26.2.2021
Valilikten kısa mesajla uyarı Valilikten kısa mesajla uyarı 26.2.2021
Emekli-Sen 2 yaşında Emekli-Sen 2 yaşında 26.2.2021
“Şantiye şefliği tam zamanlı görevdir” “Şantiye şefliği tam zamanlı görevdir” 26.2.2021
Şallı: Roman Eylem Planı nerede? Şallı: Roman Eylem Planı nerede? 26.2.2021
Maratoncular canları unutmadı Maratoncular canları unutmadı 26.2.2021
İba’dan eğitimde 18 yıllık karne İba’dan eğitimde 18 yıllık karne 26.2.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
Temellerimizi Anlamaya Doğru
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.