Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Koruma alanı ilan edilsin” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
“Koruma alanı ilan edilsin” 25.1.2021 - 10:27:35
Trakya bölgesinin en önemli doğal varlıklarından biri olan Istrancaların önemine dikkat çeken Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, Türkiye ve Bulgaristan sınırlarının içinde bulunan bölgelerde yapılan çalışmalara dikkat çekti. Türkiye ile Bulgaristan’ın Istrancalara bakış açısı ve koruma çalışmalarının siyah ile beyaz kadar farklı olduğunu belirten Çidem, sınırın öte yakasındaki koruma çalışmalarını hatırlattı. Türkiye’deki koruma projesinin 11 yıldır beklediğini açıklayan Çidem; “Istrancalar kayıtsız şartsız koruma alanı ilan edilmeli” dedi.“Koruma alanı ilan edilsin”

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, başta Trakya bölgesi olmak üzere Avrupa ve Türkiye için önemli bir doğal miras olan Istrancalar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çidem, Türkiye ile Bulgaristan sınırları içerisinde bulunan Istrancaların korunması amacıyla Bulgaristan’ın gerçekleştirdiği çalışmalara dikkat çekerken; Türkiye’de kalan bölgede ise taş, kalker, kil ocağı ruhsatlarının verilmeye devam ettiğini açıkladı.

Istrancaların 3’te 1’inin Bulgaristan’da, 3’te 2’sinin ise Türkiye’de bulunduğu belirten Çidem, Trakya bölgesi ve Ergene Havzası için önemli olan bölgenin aynı zamanda İstanbul için de oksijen ve içme suyu sağlanması amacıyla çok önemli olduğunu söyledi. Bölgede yapılan bilimsel araştırmalarda 2 bin 117 bitki tür, 2 bin 62 hayvan türü olmak üzere toplam 4 bin 179 tür canlı tespit edildiğini açıklayan Çidem, “Kısacası doğal ormanlardan olup, doğal yaşamın devam ettiği Avrupa ve ülkemizin mutlak korunması gereken alanlarının başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“26’NCI YILINI KUTLUYORLAR”

Çidem, Türkiye ile Bulgaristan’ın Istrancalara bakış açısı ve koruma çalışmalarının siyah ile beyaz kadar farklı olduğunu söylerken; “Bulgaristan tarafı her yıl yaptıkları etkinliklerle, bu yıl da 24 Ocak 2021’de korumaya alınmasının 26’ncı yılını kutlayacak. Istrancaların her iki tarafının da doğasıyla, kültürüyle, sosyal ve doğal yaşamıyla nice uzun seneleri olması en büyük dileğimiz. Bulgaristan Istranca Park, Bulgaristan’ın en büyük korunan bölgesi, aynı zamanda ülke topraklarının yüzde 1’ini kapsayan en büyük Bulgaristan Doğal Parkı’dır. Biyosfer rezerv alanıdır. Alan, bin 161 kilometre karedir. Toplam 21 yerleşim yeri, sınırları içinde bulunuyor. Istranca Doğa Parkı, insan ve doğanın, korunmuş çevrenin, korunmuş geleneklerin ve kültürel ve tarihi anıtların başarılı bir şekilde bir arada yaşamasına bir örnek olması nedeniyle, Bulgar Biyosfer Parkı olma konusunda en büyük potansiyele sahip olup; sosyal yapısı, kültürü, inançları kapsamında asırlardır gelenek ve göreneklerini yaşatmak için yerel ve merkezi yönetimler de büyük destek vermektedir. Nestinari (ateş üzerinde yürüme), Zelenica, Kuker gibi neredeyse her ay bir festival düzenliyorlar. Bunu da dağın yaşayan hazinesini korumak için yapıyorlar” dedi.

“BULGARİSTAN’DA UYARILAR VAR”

Istrancaların Bulgaristan bölümündeki orman alanında birçok uyarının da bulunduğunu belirten Çidem; “Orman içindeki uyarılarda ‘Gereksiz insan izleri bırakmayın’ diyorlar, koruyorlar. Peçete 3 ay, sigara izmariti 1-2 yıl, sakız 5 yıl, plastik ambalaj 100-1000 yıl, naylon torbanın da 20-100 yıl ömürlü olduğu gibi uyarıları ve ayrıca ‘Dikkat Hayvan Çıkar’ tabelalarını görmek mümkün. O kadar çok koruma türü alanı var ki bu alanlar yasalarla korunuyor. Orman Yasası, Avlanma ve Av Hayvanları Koruma Yasası, Korunan Alanlar Yasası, Balıkçılık ve Su Ürünleri Yasası, Tıbbi Bitkiler Yasası, Biyolojik Yasa, Su Yasası, Tarımsal Mülkiyet Koruma Yasası, Tarım Arazilerini Koruma Yasası ve bunların uygulanmasına ilişkin tüzük ile bunların uygulanması için kuruluş tarafından yetkilendirildiği diğer yasa ve yönetmelikler var” sözlerine yer verdi.

“İKİ YAKADAKİ BAKIŞ AÇISI”

Krivinizovo Koruma Alanı, Moryane Koruma Alanı, Bataka Koruma Alanı, Paroria Koruma Alanı, Veleka Koruma Alanı, Bosna Koruma Alanı, Rudenovo Koruma Alanı, Dokuzak Koruma Alanı ve Kalkata Koruma Alanı gibi koruma alanlarının bulunduğunu açıklayan Çidem; sadece Kalkata Koruma Alanı’nın, bir çift baykuşun yuvasını korumak için ilan edildiğine dikkat çekti. Türkiye’nin Istrancalardaki alanları ise korumak için değil, kullanmak için belirlediğini söyleyen Çidem; “Bu alanlara taş, kalker, kil ruhsatları geliyor, gelmeye devam ediyor. Sınırın iki yakasına bakınca yaşananlar bunlardır. Aynı bulutta ıslanan, aynı kuşun sesini duyan, aynı havayı teneffüs eden, aynı suyu içen dağın iki yakasındaki insanların doğaya bakış açıları” dedi.

“TAŞ DEVRİNİ YAŞIYORUZ”

Çidem, Türkiye’deki Istrancaların durumunu ‘yıkım’ olarak nitelendirirken; “Karşıda dikkat “Dikkat Hayvan Çıkar” yazarken, Türkiye tarafında ise ‘Dikkat Kamyon Çıkar’ yazıyor. Aynı ormanın bir tarafında hayvan, bir tarafında kamyon çıkar yazıyor. Bir tarafta festivaller var. İnsanların eğlenirken duydukları Balkan ezgileri, gayda ve davul sesi; bizim tarafta ise dinamit sesleri, kamyon ve iş makineleri sesleri. Deyim yerindeyse taş devrini yaşıyoruz. Bir an önce taş devrini bırakıp, komşumuz gibi baykuşu, ağacı, kaplumbağları, kurt, karaca, karınca, çalıları,  kısacası Istrancalarda yaşayan tüm canlıları bir bütün olarak koruma için acilen adım atılmalı” ifadelerine yer verdi.

“11 YILDIR PROJESİ BEKLİYOR”

Türkiye’deki Istrancalar bölgesinin korunması amacıyla tüm plan ve projelerin hazır olduğunu belirten Çidem; “2010 yılında AB projesi kapsamında tamamlanan biyosfer rezerv alan çalışması, UNESCO’ya sunulmak üzere 11 yıldır bekliyor. Neden beklediğine gelince; bilgi edinme yasası gereği verilen cevapta, ‘Bizim yasalarımız korumak için yeterli yetkinliğe sahiptir’ deniliyor. O zaman sormak gerekmez mi; AB projesi için yerli ve yabancı onlarca uzman neden 2 yıl dağda çalıştı? Bugün yaşayan karar vericiler, gelecekte yaşayacaklara yaşam alanı ve kaynağı bırakmayacak kararlara imza atıyorlar. Dağın bugün ve gelecek için bir hazine olduğunu bir an önce anlamalıyız. İstanbul için hangi planı yaparsanız yapın; Istrancalar yok edilmeye devam ederse, İstanbul için plan yapmaya gerek kalmayacak. Çünkü havası ve suyu kalmayacak. Ne yazık ki Karadeniz’in en doğusu Artvin’den, en batısındaki Kırklareli’ne kadar tahribatın her çeşidi yaşanıyor” dedi.

“EN DEĞERLİ MİRASTIR”

Çidem, Istrancaların Avrupa’nın en önemli alanlarından biri olduğunu vurgularken; “Istrancaların daha fazla tahrip edilmeden, yaban hayatı yok olmadan, doğal varlıkların gelecek nesillerin yaşam kaynağı olarak kayıtsız şartsız koruma alanı ilan edilmesi, geleceğe yapılacak en önemli yatırım ve bırakılacak en değerli mirastır” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3234 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kar ve sağanak barajları artırdı Kar ve sağanak barajları artırdı 24.2.2021
Kar ve yağmur barajları doldurdu Kar ve yağmur barajları doldurdu 3.2.2021
Çidem’den sulak alan uyarısı: “Marmara Denizi kaybettik” Çidem’den sulak alan uyarısı: “Marmara Denizi kaybettik” 3.2.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
Temellerimizi Anlamaya Doğru
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.