Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Canların gönüllü babası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Canların gönüllü babası 25.1.2021 - 09:57:28
Edirne’de yaklaşık 20 gün önce doğumları sırasında anneleri kaybeden 5 yavru köpeğe hayvanseverler sahip çıktı. 5 yavrudan ikisine gönüllü baba olmaya karar veren hayvansever İbrahim Dönmez, günün 24 saatini beslenme, barınma ve sağlık ihtiyaçlarına adarken; deneyimini GÜNDEM’e anlattı. Erkeklerin de bebek bakabileceğini vurgulayan Dönmez, bebeklerin hayata tutunmalarını sağladı.Canların gönüllü babası

Edirne’de yaklaşık 20 gün önce hayata gözlerini açarken annelerini kaybeden 5 yavru köpeğe hayvanseverler sahip çıktı. Sokak hayvanlarının korona virüsü salgını tedbirleri nedeniyle beslenme, barınma ve sağlık sorunlarının çözümü için oluşturdukları çizelge ile besleme bölgelerinde çalışmalara devam eden hayvansever dernekler ve vatandaşlar, kentteki bir besleme bölgesinde 5 adet yeni doğan köpek buldu. Yavruların annesinin hayatını kaybettiğini tespit eden hayvanseverler, sahiplendirme ve geçici süt anne bulunması amacıyla çalışma gerçekleştirirken; yavruların yaşam mücadelesine gönüllü ebeveynler sahip çıktı.

Edirne Bir El Bin Nefes Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Dönmez, 5 yavru köpekten üçüne gönüllü baba olma kararı verdi. 3 yavru köpekten birini de sahiplendirmeyi başaran Dönmez, günün 24 saatini onlara adadı. Yavruların bakımına gün içinde iş yerinde, mesai saatleri dışında da evinde devam eden Dönmez, büyük bir fedakârlığa imza atarak, hayata tutunmalarını sağladı. Dönmez, gönüllü ebeveynliğin öneminden gönüllü babalığın hissettirdiklerine kadar yaşadıklarını GÜNDEM’e anlattı.

“DOĞUMDA ANNESİNİ KAYBETMİŞLER”

Doğumdan sonra annelerini kaybeden yavruları besleme bölgesinde bulunduğunu açıklayan Dönmez; “Geçici yuvadaydılar ve geçici yuvadaki kişiler bakımda zorlandıklarını ve tekrardan geçici yuva aradıklarını, eğer yuva bulamazlarsa bu yavruları barınağa bırakacaklarını söylediler. Bizim de gönlümüz bu yavruların barınakta kalmalarına razı gelmedi ve yavrulardan üçünün geçici süreliğine bakımını ben üstlendim. Geriye kalan 2 yavrunun bakımını bir gönüllümüz üstlendi” ifadelerini kullandı.

“TEK BAŞINA HAYATTA KALAMAZLAR”

Gönüllü ebeveyn olmanın önemine dikkat çeken Dönmez; “Gönüllü ebeveyn olmanın önemi, bakıma muhtaç olan canların hayatta kalabilmelerini sağlamak ve yaşam mücadelelerinde onlara destek olmaktır. Özellikle bu gibi çok küçük olan yavruların süt anne ihtiyacı, çok zaruri bir ihtiyaçtır. Bizlerin ilk amacı, onlara bir süt anne bulmak olsa da bunun imkânsız olduğu durumlarda gönüllü ebeveynlik hayati önem taşımaktadır. Özellikle sütten kesilmemiş yavruların sokakta tek başlarına hayatta kalmaları imkânsızdır” dedi.

“İSTEYEN HERKES EBEVEYN OLABİLİR”

Dönmez, gönüllü ebeveynlik için resmi bir prosedür bulunmadığını açıklarken; “İsteyen herkes sokakta yaşamaya çalışan canlarımıza geçici veya kalıcı gönüllü ebeveynlik yapabilirler. Gönüllü ebeveyn olmak isteyenler, barınaklardan, derneklerden, hayvansever sosyal medya hesaplarından yardım arayan canları geçici veya kalıcı olarak sahiplenip bakımlarını üstlenebilirler” sözlerine yer verdi.

“GECE ÜÇ SAATTE BİR UYANIP BESLİYORUM”

Gönüllü baba olmasının ardından hayatında ortaya çıkan değişimleri anlatan Dönmez; “Gönüllü babalık yapmaya başladıktan sonra hayatımdaki en büyük değişim, geceleri üç saatte bir uyanıp yavruların beslenme, tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamak oldu. Gün boyunca yavrularla birlikteyim. Sabah benimle birlikte iş yerime geliyorlar. Gün içinde bakımlarını düzenli aralıklarla yapıyorum. Mesai bitiminde de tekrar eve dönüyoruz ve yine aynı şekilde düzenli aralıklarla sabah yeni bir iş gününe kadar bakımlarına evde devam ediyorum. Beslenmelerini ise anneleri olmadığı için özel köpek devam sütü mama ürünleri ile gideriyorum. Mevcut sağlık sorunları bulunmuyor ve veteriner kontrolleri de düzenli olarak yapılıyor” dedi.

“BAKIMLARI YAŞINA GÖRE DEĞİŞİYOR”

Dönmez, yavruların 3 Ocak Pazar günü dünyaya geldiğini belirtirken; “Şu an tam 22 günlükler. Bakım şartları yaşlarına göre değişiyor. Canlar daha yavru oldukları için sadece devam sütü ile besleniyorlar. Yaş ya da kuru mama şu an için yiyemiyorlar. Bu nedenle sık sık beslenme rutinleri olmakta. Ancak bunlardan daha büyük yavrular için kuru ve yaş mama kullanımı daha uygundur” ifadelerine yer verdi.

“SORUMLULUK DUYGUMU ARTTIRDI”

Yavrulara verdiği isimleri ve özel davranışlarını da açıklayan Dönmez; “Erkek olana ‘Charlie’, dişi olana ise ‘Jessie’ isimlerini verdim. Üçüncü yavrumuzu ise İrem Kırbaş arkadaşımız sahiplendi. Yavrumuz artık hayatına ömürlük ailesi ile birlikte devam edecek. Bütün bebeklerimizin sağlık durumları şu an çok iyi. İlgimi çeken farklı davranışları, karınları doyduklarında sırt üstü yatıp patileri havaya dikilmiş bir şekilde uyumaları ve bebeklerden bir tanesinin sadece ben yürüdüğüm zaman omzumda süt içiyor olması. Gönüllü babalık deneyimi benim de sorumluluk duygumu arttırdı. İleride kendi çocuklarımın bakımı için de önemli bir deneyim oldu” dedi.

“ERKEKLER BEBEK BAKABİLİRLER”

Dönmez, Türkiye’de bebek bakımı denildiğinde ortaya çıkan cinsiyet ayrımına da dikkat çekerken; “Ne yazık ki ülkemizde bu konuda cinsiyet ayrımı yapılmakta. Erkekler de istedikleri zaman çok güzel bir şekilde bebek bakabilirler. Günümüzde bu görev sadece kadınlarınmış gibi algılanıp, bütün yük kadınların omuzlarına atılmaktadır. Genelde erkeklerin en büyük bahanesi ‘ben bakamam’ önyargısı oluyor” sözlerine yer verdi.

“GÜVENEBİLECEĞİM AİLEYE SAHİPLENDİRECEĞİM”

Yavruların büyümesinin ardından planlarını da açıklayan Dönmez, “Bebekler büyümeye başladıktan sonra onlara ömürlük yuva bulmaya çalışacağım. Kendim emek verip büyüttüğüm canları sahiplenmek isterdim fakat uzun süredir evimde bakımlarını üstlenip ebeveynliğini yaptığım canlar olduğu için bu yavruları ben sahiplenemeyeceğim. Bebeklerimizi gerçekten güvenebileceğimiz bir aile bulduğumda sahiplendireceğim” dedi.

“DÜNYA ONLARLA GÜZEL”

Dönmez, yaklaşık 5 yıldır evinde 2 kediye de ebeveynlik yaptığını belirtirken; “Evimde sokaktan sahiplendiğim iki yetişkin kedim bulunmakta. Birini 6 aylıkken sosyal medyada bir dernek aracılığı ile sahiplendim, diğerini ise daha 1 aylıkken sanayide yağa bulanmış bir vaziyette bulup tedavisini ve bakımını yapıp sahiplendim. Kedilerim ile yaklaşık 5 yıldır hayatımı paylaşıyorum. Evinizde bir canın olması, sizi ömrü boyunca sorgusuz, sualsiz, koşulsuz bir şekilde sevecek bir canlının yanınızda olması demektir ve en güzeli de gerçekten bunları hiçbir karşılık beklemeden yaparlar. Sahiplenmek isteyen insanlara şunu söylemek istiyorum; evet, bebek bakımı zor bir süreç ancak sevgi ile aşılabilecek bir süreç. Bunun deneyimini yaşadıklarında özellikle kendileri de görecekler, bu canların karşılıksız sevgisi bütün zorluklara değiyor. Son olarak söylemek istediğim bu dünya sadece insanlar için değil, tüm canlıların yaşama hakkına saygı duymak zorundayız. Sokaktaki bir canın hayatını kurtarmanın önemini kavramalıyız ve bu dünya onlarla paylaştıkça güzel” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3250 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 6 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Valilik: Mevcut tedbirlere devam Valilik: Mevcut tedbirlere devam 27.2.2021
Böyle eylem görülmedi Böyle eylem görülmedi 26.2.2021
Vaka arttı denetimler sıklaştı Vaka arttı denetimler sıklaştı 26.2.2021
Kamu işlemleri köylünün ayağında Kamu işlemleri köylünün ayağında 26.2.2021
Valilikten kısa mesajla uyarı Valilikten kısa mesajla uyarı 26.2.2021
Emekli-Sen 2 yaşında Emekli-Sen 2 yaşında 26.2.2021
“Şantiye şefliği tam zamanlı görevdir” “Şantiye şefliği tam zamanlı görevdir” 26.2.2021
Şallı: Roman Eylem Planı nerede? Şallı: Roman Eylem Planı nerede? 26.2.2021
Maratoncular canları unutmadı Maratoncular canları unutmadı 26.2.2021
İba’dan eğitimde 18 yıllık karne İba’dan eğitimde 18 yıllık karne 26.2.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
Temellerimizi Anlamaya Doğru
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.