Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
1 yıl sonra yeniden yükselecek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
1 yıl sonra yeniden yükselecek 22.1.2021 - 10:35:17
Edirne Valisi Ekrem Canalp, geçtiğimiz günlerde çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen İl Müftülüğü binası ile ilgili açıklama yaptı. Canalp, yaklaşık 120 yıllık sivil mimari örneği olan yapının aslına uygun olarak yeniden yapımı için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile çalışma başlattıklarını açıkladı. Tarihi binanın en az 1 yıl sonra yeniden ayağa kaldırılacağını belirten Canalp, yangının ardından 2 ayrı soruşturmanın da başlatıldığını söyledi.1 yıl sonra yeniden yükselecek

Edirne’nin Meydan Mahallesi Ercan Biçer Sokağı’nda yaklaşık 120 yıldır verdiği çeşitli hizmetler ile kent belleğinde önemli bir yer tutan sivil mimari örneği yapı, meydana gelen yangın sonucu yok olmuştu. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirneliler arasından ‘Böcek Mektebi’ olarak bilinen ve son 30 yıldır İl Müftülüğü binası olarak kullanılan tarihi yapı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Canalp, tarihi yapının yangından geriye kalan durumunu incelerken; basın mensuplarına da sivil mimari örneğinin geleceği ile ilgili açıklama yaptı. Canalp, tarihi yapıda çıkan yangın nedeniyle üzüntüsünü dile getirirken; Edirne Valiliği’nin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile çalışma başlatacağını açıkladı. Tarihi yapıda çıkan yangın sonucu 2 ayrı soruşturma başlatıldığını da belirten Canalp, yargının nedeniyle ilgili de öngörüler bulunduğunu ve nedeninin soruşturmalar sonucu ortaya çıkacağını söyledi.

“CİĞERİMİZ YANDI”

Vali Canalp, yangının gece saat 04.00’te başladığını belirtirken; “Bundan 2 gün önce gece yarısı saat 04.00’te halk arasında Böcek Mektebi olarak bilinen ve 30 yıl önce de Müftülüğe tahsis edilmiş olan, Selimiye’nin gölgesindeki tarihi sivil mimari örneği yapımızda bir yangın çıktı. Bu yangın saat 04.00 civarında başladı ve saat 04.40’ta binanın önüne geldiğim zaman bütün Edirnelilerin hissettiği bir duyguyu hissettim. Bina ile beraber içimizde aslında tarihimizin bir parçası yanıyordu. Bütün Edirnelilerin düşündüğü şey, bina ile beraber aslında ciğerimiz de yandı” ifadelerini kullandı.

“HER EDİRNELİ’NİN HATIRASI VARDI”

Edirne’nin bir tarih kenti olduğunu vurgulayan Canalp; “Tarihi dokunun her şeyiyle hissedilebildiği bir kenttir. Böcek Mektebi de aslında bizim güçlü olan tarihi dokumuzun, geçmişimizin, tarihsel mirasımızın bir parçasıdır. Öyle bir parça ki bütün Edirnelilerin bir şekilde hatırasının olduğu bir binadır. Bu bina aynı zamanda okul, ehliyet kursu olarak hizmet vermiş ve pek çok Edirnelinin de hatırasının olduğu bir binadır. Bu kadar çok geçmişin hatırasının olduğu bir bina yandığı zaman da bütün Edirne’de derin bir üzüntüye sebebiyet verdi” dedi.

“YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Canalp, sivil mimari örneği yapının aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini açıklarken; “Bizlere düşen bir görev var; bu tarihi yapıyı tekrar diriltmek, yeniden inşa etmek. Bunun için de Valiliğimiz olarak daha önce rölövesini çıkartmış olduğumuz bu binanın projelerini 1 aylık bir süre içerisinde, hazır olan rölöveler üzerinden projelendireceğiz. Koruma Kurulu’muz ile beraber ortak bir çalışma yapacağız. İnşallah 1 yıl, belki de 1 yılı aşkın bir zaman içerisinde bu tarihi binayı aslına uygun bir şekilde, var olduğu o sivil mimari örneğini aynı şekilde yaşatacak biçimde yeniden inşa edeceğiz. Tarihi dokuyu korumaya ve yaşatmaya da devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“2 AYRI SORUŞTURMA VAR”

Yangının ardından 2 ayrı soruşturma başlatıldığını söyleyen Canalp; “Yangınla ilgili şu anda hem Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’mızın yürütmüş olduğu bir soruşturma var, aynı zamanda benim de Valilik olarak başlatmış olduğum idari bir soruşturma var. Yangının gerçek sebebinin bu 2 soruşturmanın neticesinde ortaya çıkacağını söyleyebilirim. Şu anda elektrik ve elektrik sistemi üzerinden kaynaklanan bir sıkıntı olabileceğine ilişkin ön değerlendirmeler var. Ama kesin sonuçları soruşturmaların sonucunda söylemek uygun olacaktır” dedi.

“ÖZEL TEDBİRLER ALACAĞIZ”

Canalp, Edirne ve ilçelerinde çok sayıda sivil mimari örneği tarihi yapının bulunduğunu ve yapıların koruması amacıyla yapılması gerekenlere dikkat çekerken; “Tarihi eserlerle ilgili yapmamız gereken birkaç tane şey var. Buradaki tarihi yapı şu anda yandı. Ama şükürler olsun ki Edirne Valiliği olarak Çevre Vakfı’ndan pek çok tarihi yapının rölövesini çıkarmış durumdaydık. Yine aynı şekilde yanmış olan bu binanın rölövesini daha önceden çıkartmış olduğumuz içindir ki şu anda bu binanın aslına uygun şekilde yeniden inşası mümkün hale gelebilecek. Yapmamız gereken işler bunlardır. İkinci çalışma ise yangının tekrar ortaya çıkmasını engelleyecek sistemlerdir. Bunlar da tarihi dokuları zedelemeden, bunlara çok zarar vermeden, özellikle ön uyarı sistemlerini çok iyi uygulamak gerekiyor. Buradaki yangın saat 04.00’te başladı ve başladıktan çok kısa bir süre içerisinde itfaiye buraya yetişti. Ama bina yoğun şekilde ahşap olduğu için 40 dakika sonra buraya geldiğim zaman yangın binanın neredeyse yüzde 80’ini sarmış durumdaydı. Pek çok yer de yangından çökmüş durumdaydı. Tarihi yapılar özellikle de ahşap olan yapılar, yangına karşı çok hassas olan yapılardır. Dolayısıyla da bunların korunmasında çok hassas ve özel yöntemler uygulamak gerekiyor. Edirne’de bunların örnekleri de çok fazla. Hem merkezimizde çok fazla, hem de ilçelerimizde bu şekilde ahşap örnekler çok fazladır. Bütün Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de çok özel tedbirler almaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“EK HİZMET BİNASINA TAŞINDI”

Tarihi yapının kullanılamaz hale gelmesinin ardından İl Müftülüğünün ek hizmet binasında hizmet vermeye devam edeceğini söyleyen Canalp; “Müftülüğümüzün ek hizmet binası var. Hizmetler, bu ek binada devam edecek. Arşivlerimiz de diğer hizmet binasındaydı. Onlarda herhangi bir zarar yok” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 440 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Devrim yasalarını yıldönümü Devrim yasalarını yıldönümü 4.3.2021
Enez cinayeti davası sonlandı Enez cinayeti davası sonlandı 4.3.2021
“Polis, asker para istemez” “Polis, asker para istemez” 4.3.2021
“Gazetelere abone olun” “Gazetelere abone olun” 4.3.2021
Mecliste söz kadınların Mecliste söz kadınların 4.3.2021
Gürkan’dan şok iddia Gürkan’dan şok iddia 4.3.2021
Meclis’te şerh tartışması Meclis’te şerh tartışması 4.3.2021
Çok riskli iller kapatılmalı Çok riskli iller kapatılmalı 4.3.2021
Müttefik geriliminde 2. perde Müttefik geriliminde 2. perde 4.3.2021
Gökerküçük: Sit alanı olmalı Gökerküçük: Sit alanı olmalı 3.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O belge sızdırıldı mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Karpal tünel sendromuna yakalanmak
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Deja-vu?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.