Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Geçkinli’ye kömür ocağı projesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Geçkinli’ye kömür ocağı projesi 22.1.2021 - 10:22:13
Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyünde linyit ocağı ve lavvar, kurutma, paketleme tesisi projesi için ÇED süreci başlatıldı. Edirne 1/250.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanının, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli korunacak alanlar’ üzerinde kaldığı projenin tanıtım dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton tüvenan linyit kömür üretimi yapılması planlanıyor.Geçkinli’ye kömür ocağı projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyünde linyit ocağı ve lavvar, kurutma, paketleme tesisi projesinin ÇED sürecinin başlatıldığını açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesinden gerçekleştirilen duyuruda, BKİ Batı Kömür İşletmeleri AŞ’nin Edirne Valiliği’ne sunduğu proje tanıtım dosyasına yer verildi. Projeye göre; Geçkinli köyünde yer alan işletme ruhsat sahasında yerüstü linyit kömür ocağı ile ocaktan tüvenan halde çıkarılacak kömürün işlenmesi için Lavvar-Kurutma-Paketleme Tesisi kurulacak. Proje kapsamında yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton tüvenan linyit kömür üretimi yapılması planlanırken; ocaktan alınan tüvenan kömür, ruhsat sahası üzerinde kurulacak Lavvar-Kurutma-Paketleme Tesisinde işleme tabi tutulacak.

ŞEHİTLİĞE 200 METRE YAKINLIKTA OCAK

                Lavvar ünitesi kapasitesinin 350 bin ton/yıl,  kurutma ünitesi kapasitesinin 210 bin ton/yıl, paketleme ünitesi kapasitesinin ise 50 bin ton/yıl olarak planlandığı projede, ocaktan alınan tüvenan kömürün yaklaşık yüzde 40’lık kısmının ise pasa olarak ayrılacağı ve yılda yaklaşık 140 bin ton/yıl pasa malzeme oluşmasının beklendiği belirtildi. Alanının bir kısmının tarım ve mera alanı üzerinde bulunduğu projede, ocak alanının 200 metre güneyinde Balkan Şehitliği, 720 metre güneydoğusunda Geçkinli köyü, bin 650 metre kuzeyinde Geçkinli göletinin bulunması dikkat çekti. Projede Lavvar-Kurutma-Paketleme tesisi ise Geçkinli göletine bin 380 metre ve Geçkinli köyüne de 2 bin 600 metre yakınlıkta kurulacak.

11 YIL İŞLETİLECEK

                Yaklaşık 117 hektarlık yerüstü linyit ocağı işletilmesinin planlandığı projede, yılda yaklaşık 350 bin ton tüvenan kömür üretimi için maden yatağının üzerindeki veya kontağındaki örtü tabakasından yaklaşık 3 milyon ton/yıl dekapaj malzemesinin sahadan alınması öngörüldü. Ocak alanının yaklaşık 11 yıl işletileceği açıklanan projede çıkarılacak olan kömürün kalorifik değerinin ortalama 2,261 kcal/kg olduğu açıklandı. İşletme ruhsat alanının 730,51 hektar olduğu projenin sahasına ulaşım için de ocak sahasının güneydoğusundan geçen Edirne-Süloğlu yolunun kullanılacağı ifade edildi.

SU KAYNAKLARINA MÜDAHALE YOK İDDİASI

                Ocak sahası içinden mevsimlik akış gösteren Seymen Deresi ve Karabaş Deresi ile sulama kanallarının geçtiği belirtilen projede, ocak sahasının 15 metre güneyinde hayvan sulama amacıyla kullanılan bir gölet, 30 metre kuzeyinde kaptaj ve çeşme ile lavvar-kurtma-paketleme tesisinin yaklaşık 1380 metre kuzeyinde Geçkinli Göleti bulunduğu açıklandı. Proje sahası içinde ve çevresinde bulunan yüzeysel su kaynaklarına herhangi bir müdahalede bulunulmayacağı iddia edilirken; evsel katı atık vb. atıkların da dere yatağına atılarak dere yatağının akış rejiminin ve su kalitesinin bozulmasına sebep olabilecek herhangi bir faaliyette bulunulmayacağına dair ifadelere de yer verildi.

BİRİNCİ ÖNCELİKLİ KORUNACAK ALAN

                Edirne 1/250.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanının, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kaldığı açıklanırken; oroje kapsamında işletilecek linyit kömürü ocağı ve lavvar-kurutma-paketleme tesisi alanının, mera ve tarım alanları üzerinde yer alması nedeniyle 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 13. Maddesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden tarım dışı amaçla kullanım izni alınması gerekiyor. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3584 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Devrim yasalarını yıldönümü Devrim yasalarını yıldönümü 4.3.2021
Enez cinayeti davası sonlandı Enez cinayeti davası sonlandı 4.3.2021
“Polis, asker para istemez” “Polis, asker para istemez” 4.3.2021
“Gazetelere abone olun” “Gazetelere abone olun” 4.3.2021
Mecliste söz kadınların Mecliste söz kadınların 4.3.2021
Gürkan’dan şok iddia Gürkan’dan şok iddia 4.3.2021
Meclis’te şerh tartışması Meclis’te şerh tartışması 4.3.2021
Çok riskli iller kapatılmalı Çok riskli iller kapatılmalı 4.3.2021
Müttefik geriliminde 2. perde Müttefik geriliminde 2. perde 4.3.2021
Gökerküçük: Sit alanı olmalı Gökerküçük: Sit alanı olmalı 3.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O belge sızdırıldı mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Karpal tünel sendromuna yakalanmak
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Deja-vu?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.