Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” 20.1.2021 - 10:04:16
İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, kentteki sivil mimari örneklerinden biri olan İl Müftülüğü binasının yangında kullanılamaz hale gelmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrı yaptı. Kentteki sivil mimari örnekleri ve tarihi yapıların restore edilerek korunması amacıyla Bakanlık tarafından çalışma başlatılmasını talep eden Çakırlar, yanan yapısının ise orijinaline uygun olarak yeniden yapılması gerektiğini söyledi.Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne’deki sivil mimari örnekleri ile tarihi yapıların restore edilerek koruma altına alınması amacıyla çağrı yaptı. Edirne’de bir dönem Koza Mektebi, Arıcılık Enstitüsü gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği ve İl Müftülüğü tarafından kullanılan sivil mimari örneğinin dün meydana gelen yangında kullanılamaz hale gelmesinin ardından Çakırlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrı yaptı. Çakırlar, sivil mimari örneği yapının bulunduğu Meydan Mahallesi ile bölgeye yakın olan Babademirtaş Mahallesi’ndeki tarihi yapıların önemini hatırlatırken; kentte bulunan benzer yapıların da korunması gerektiğini söyledi. Restore işlemlerinin yüksek ücretli olması nedeniyle bireysel girişimlerin yetersizliğine dikkat çeken Çakırlar, restore ve koruma çalışmalarının devlet eliyle yapılması gerektiğini söyledi. Çakırlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kentteki tarihi yapıların restore edilmesi için de önerilerde bulunduğunu açıkladı.

“EN İYİ KORUNMASI GEREKEN BÖLGE”

İl Müftülüğü tarafından kullanılan ve yangında kullanılamaz hale gelen sivil mimari örneğinin bulunduğu bölgenin, kentte en iyi korunması gereken bölgelerden biri olduğunu belirten Çakırlar; “Hemen yanında Zehrimar Mezarlığı vardır. Bununla birlikte az aşağısında da özellikle Edirne tarihi açısından tasavvuf konusunda önemli isimlerden biri olan Mustafa Kabuli Efendi’nin de türbesi vardır. Bu bina aslında Tarım Bakanlığı’na bağlıydı ama uzun yıllar boş kaldı. Daha sonra müftülüğe geçti. İyi bakılır diye düşüyorduk ama gece sebebi bilinmeyen bir şekilde yangın çıkmış. Sivil mimari örneği olan bu binamız, bölgede az sayıda kalmış örneklerden bir tanesiydi. Restore de edilmiş ve çok güzel görünüyordu. Kuzey yönünde Edirne Belediyesi tarafından Kent Müzesi yapılan Hafız Ağa Konağı vardır” ifadelerini kullandı.

“İPEK BÖCEKÇİLİĞİNİN ENSTİTÜSÜYDܔ

Çakırlar, tarihi binanın Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Koza Mektebi olarak kullandığını söylerken; “İpek böcekçiliğinin enstitüsü olan bir yerdir. 1970’li yıllara kadar Edirne’de ipek böcekçiliği hatırı sayılır bir gelir kaynağıydı. Özellikle Bülbül Adası, Yıldırım Mahallesi’nin sol tarafında kalan Kazanova dediğimiz alanda hep dut bahçeleri vardı. İpek böcekçiliği için bakılan dut, meyve vermez, sadece yaprak verir. Onların yapraklarını tırtıl yer ve kozasını sarar. Zamanla farklı alanların gelişmesiyle Edirne’de ipek kozacılığı önemini kaybetti. Fakat bu coğrafyaya yakın olan Yunanistan’ın bazı bölgelerinde hâlâ devam ediyor. Sivil mimari örneğimiz de yapılış amacı bu sektörün geliştirilmesidir” dedi.

“KOZA FABRİKASI RESTORE EDİLMELİ”

Binada ipek böcekçiliğinin yanı sıra Arıcılık Enstitüsü’nün de bulunduğunu belirten Çakırlar; “Halka arıcılığın önemini anlatmak amacıyla eğitim verilmiştir. Bu tarihi bina, sanayileşmemize büyük hizmetler etmiştir. Kaleiçi’nde Koza Fabrikası binamız da var. Edirne’de bu fabrika 1970’li yıllara kadar faaliyetteydi. Fakat kendi haline bırakırsan çatısı da çöker, hasar da görür. Burasının da mutlaka restorasyonunun yapılması gerekir” sözlerine yer verdi.

“ORİJİNALİNE UYGUN YAPILMALI”

Çakırlar, günümüzde restore edilen birçok örnekte yangın sensörü kullandığını söylerken; “Restorasyondan sonra böyle bir yangın sensörü konulmamış olabilir. Fakat bu binaların yapılmasında bunları gözardı etmemek lazım. En azından bu tarihi binada yangın sensörü yoksa da restore edilen ve edilecek olan diğer binalarda tedbirler alınmalı. Bu binalar, şehirlerin hafızalarıdır. Betonarme binaların en iyisinin bile 100 yıllık ömrü var. O yüzden sivil mimari örneği binalarımıza gözbebeğimiz gibi bakmamız gerekir. Ümit ederim en kısa sürede orijinaline sadık kalınarak tekrar yapılır. Yangın fotoğraflarını görünce içim acıdı. Yangının neden çıktığı da incelemelerin ardından raporla ortaya çıkacaktır” dedi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI YAPTI

Edirne’de birçok sivil mimari örneklerinin de bulunduğunu hatırlatan Çakırlar; “Fakat bunları bireyler restore yaptıramıyor. Çünkü maliyetleri çok yüksektir. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önayak olarak bu örneklerin yıkılmalarına, yakılmalarına ön vermeyecek şekilde çalışma yapması gerekir. Örneğin; Necmi İğe Evi restore edildi ve takdir etmek gerekir. Üç Şerefeli Camii’nin yanındaki örneği de restore ettiler ve çok güzel oldu. Bunları arttırmanın yolları ancak devlet eliyle olur. Edirne’de butik otel gibi birkaç işletme açıldı. Devlet bunlara destek veriyor ama yetersiz kalıyor. Bu tarihi yapılarımızı korumamız lazım ama bunun da ancak devlet gücüyle olabileceğine inanıyorum. Çünkü bu yapıların restore edilmesinin ardından da korunması çok zordur” ifadelerine yer verdi.

“BAKAN ERSOY SÖZ VERDİ”

Çakırlar, Edirne’deki tarihi yapıların korunması amacıyla kentte kamuoyu oluşturulması gerektiğini de belirtirken; “Bireysel anlamda bu yapıları satın alarak restore etmek de çözüm olmuyor. Bir kişi bir tane bina kurtarabiliyor. Önemli olan devletin kültür politikası ile izleyerek bu kültür değerlerimize sahip çıkmasıdır. Örneğin; TBMM’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında Edirne’den birtakım örnekler verdim. Edirne’deki Bulgar Mektebi’nin yanında Topkapı Hamamı var. Bu hamama yazık oluyor. Bunların bir kısmı savaşlarda tahrip olmuş. Ama bugün artık güçlü bir devletsen sahip çıkmalısın. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na öneri verdim. Kaleiçi semtinde Tunca nehri set boyuna yakın bir alanda II. Murat döneminde yapılmış Şeyh Şücaeddin Dergâhı var. Yanındaki caminin sadece minaresi kalmış ve minareyi de Kanuni Sultan Süleyman yaptırmış. Selimiye, Üç Şerefeli, II. Bayezid camileri nasıl ki selatin camii ise o cami de öyledir. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, caminin yapımına bu sene başlanacağına dair bana söz verdi” diye konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 272 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Devrim yasalarını yıldönümü Devrim yasalarını yıldönümü 4.3.2021
Enez cinayeti davası sonlandı Enez cinayeti davası sonlandı 4.3.2021
“Polis, asker para istemez” “Polis, asker para istemez” 4.3.2021
“Gazetelere abone olun” “Gazetelere abone olun” 4.3.2021
Mecliste söz kadınların Mecliste söz kadınların 4.3.2021
Gürkan’dan şok iddia Gürkan’dan şok iddia 4.3.2021
Meclis’te şerh tartışması Meclis’te şerh tartışması 4.3.2021
Çok riskli iller kapatılmalı Çok riskli iller kapatılmalı 4.3.2021
Müttefik geriliminde 2. perde Müttefik geriliminde 2. perde 4.3.2021
Gökerküçük: Sit alanı olmalı Gökerküçük: Sit alanı olmalı 3.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O belge sızdırıldı mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Karpal tünel sendromuna yakalanmak
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Deja-vu?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.