Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya Üniversitesi’ne Abay Köşesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Trakya Üniversitesi’ne Abay Köşesi 14.1.2021 - 11:48:06
Trakya Üniversitesinde (TÜ) Kazakistan'ın milli şairi Abay Kunanbayoğlu'nun hayatının anlatıldığı ve eserlerinin sergilendiği "Abay Köşesi" törenle açıldı.Trakya Üniversitesi’ne Abay Köşesi

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Edebiyat Fakültesindeki açılışta yaptığı konuşmada, Kazak milli edebiyatının kurucusu Kunanbayoğlu'nun, ülkesi başta olmak üzere tüm Türk dünyasına büyük bir miras ve silinmez izler bıraktığını söyledi.

                Kunanbayoğlu'nun şiirlerinde ve kara sözlerinde Türklerin ruhunun ete kemiğe büründüğünü ifade eden Kaseinov, "Abay'ın düşüncelerinin temelinde kamil insan modeli yatıyor. Bu modelin Abay tarafından dile getirilmesi asla bir tesadüf değildir. Bu topraklar, söz konusu insan modelinin savunucusu Farabi'nin, insanlığa mutlu olmanın sırlarını öğreten Yusuf Has Hacip'in fikirleriyle sulandı. İşte Abay, bu derin köklerin bir devamı." dedi.

                TÜRKSOY olarak 2020 yılında üye ülkeler başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde Abay Kunanbayoğlu'nu tanıtmak için birçok faaliyeti hayata geçirdiklerini belirten Kaseinov, şöyle devam etti: "Yıl boyunca Abay ile ilgili çeşitli kitapların yayımlanması için gayret gösterdik. Bugün bu önemli yayınlardan birini daha sizlere tanıtmaktan ve takdim etmekten onur duyuyorum. 'Abay'ı okumak' adlı bu prestij kataloğu yayımlayarak, ilgililerin dikkatine sunmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Tüm bu eserler, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin bu önemli köşesinde genç kardeşlerimizin ilgisini çekeceğine, onları bu eserleri okumaya ve anlamaya teşvik edeceğine açık yüreklilikle inanıyorum."

TÜ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU

                TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da büyük Türk milletinin var olduğundan bu yana büyük kahramanlık ve büyük fetihleriyle Orta Asya'dan başlayan yolculuğunda 3 kıtaya yayıldığını belirtti. Belirli zamanlarda zor günler geçirmiş Türk milletinin her seferinde küllerinden doğmayı bildiğini ifade eden Tabakoğlu, "Şimdi bu büyük millet son yüzyılda geçirdiği büyük zorluklardan sonra tekrar ayağa kalkıyor, birbirini tanıyor, değerlerini tanıyor, büyük birliklerin oluşturulmasında rol oynuyor. Türklerin UNESCO'su diye kabul ettiğimiz TÜRKSOY da Türk birliklerinin bir araya gelerek kendi aralarında muhabbeti, birliği, kardeşliği geliştirmek için kurduğu bir birlik. Sayın Kaseinov çok mümtaz bir şahsiyet, çok önemli bir kişilik." dedi.

                Kazakistan'ın yetiştirdiği büyük değer Abay Kunanbayoğlu'nun, Trakya Üniversitesinde açılan "Abay Köşesi"yle tanınacağını aktaran Tabakoğlu, "Büyük Türk milleti son yüzyılda geçirdiği o travmalardan sonra kendi değerlerini unuttu, biraz uzak kaldı. Eski akrabalarını bir şekilde hatırlasın, kendi değerlerinin farkına varsın, kendi gücünü hissetsin diye bu birlikteliği kuruyoruz. Bu büyük coğrafyada Türk edebiyatının, Türk sanatının gücünü anlatacağımız için mutluyum." diye konuştu. Kaseinov, Rektör Tabakoğlu'na Abay madalyası takdim etti.

KASEİNOV ADINA "SANAT SINIFI" AÇILDI

                Abay Köşesi açılışı sonrası Devlet Konservatuarı'nda oluşturulan "Prof. Düsen Kaseinov Sanat Sınıfı"nın açılışı gerçekleştirildi. Düsen Kaseinov'ın bir keman ustası olmasının yanında yetiştiği okulun 10 yıl rektörlüğünü yapmış akademisyen ve öğrenci yetiştiren bir sanatçı da olduğunu belirten Tabakoğlu, Kaseinov adını Edirne'de yaşatacaklarını belirtti. Kaseinov da isminin bir sınıfa verilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, Tabakoğlu'na "Dede Korkut Kopuzu" heykeli verdi. Program, araştırma görevlisi Gizem Alkan'ın piyano dinletisiyle sona erdi. Kaynak: aa 289 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” 20.1.2021
Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu 20.1.2021
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” “Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021
Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” 19.1.2021
Son Başbakan AK parti kongresinde Son Başbakan AK parti kongresinde 19.1.2021
Hayvanseverlerden suç duyusu Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.