Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Altun’dan tutuklama tepkisi: TTB’yi yıpratmaya yönelik - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Altun’dan tutuklama tepkisi: TTB’yi yıpratmaya yönelik 14.1.2021 - 11:08:21
TTB Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun, DTK davası kapsamında 23 Kasım’da tutuklanan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuksuz yargılanması gerektiğini söyledi. Gökalp’in serbest bırakılmasını talep eden Altun, Gökalp’in tutuklanmasının TTB’yi yıpratmaya yönelik olduğunu belirtti.Altun’dan tutuklama tepkisi: TTB’yi yıpratmaya yönelik

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Edirne Tabip Odası, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) davası kapsamında 20 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alınan ve 23 Kasım’da tutuklanan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Edirne Tabip Odası Lokali’nde düzenlenen basın açıklaması Oda Başkanı Dr. Gürcan Altun, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İmren Yeniocak ve Onur Kurulu Üyesi Dr. Cengiz Tuğlu katıldılar. Oda Başkanı Altun, açıklamada Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 55 gündür devam eden tutukluluğunun sonlandırılmasını, yargılamasının tutuksuz devam etmesi gerektiğini vurgularken; Gökalp’in serbest bırakılmasını talep etti.

“ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YOKSUN BIRAKILDI”

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in 20 Kasım 2020 tarihinde sabah saat 05.30’da evine yapılan baskınla gözaltına alındığını hatırlatan Altun; “23 Kasım’da çıkarıldığı mahkemece hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Avukatlarının itirazlarına rağmen 55 gündür tutukluluk hali devam etmektedir. Daha önce de benzer vakalarda gördüğümüz ve tanık olduğumuz gibi; bir itirafçının soyut, maddi kanıtlardan ve gerçeklikten uzak iddiaları dayanak olarak kabul edilmiş ve Dr. Şeyhmus Gökalp tutuklanmıştır. Bu itirafçı teslim olduğu 2016 tarihinde çok sayıda kişi hakkında ifade verdiği halde Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında hiçbir beyanda bulunmamıştır. Ancak her ne hikmetse itirafçı teslim olduktan üç yıl sonra birçok kişi hakkında olduğu gibi Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut ifadelerle yalan beyanda ve iftiralarda bulunmuştur. Aradan geçen iki yıla yakın sürede ifadesine dahi başvurulmayan Dr. Şeyhmus Gökalp, suç unsuru içerdiğine ilişkin hiçbir somut kanıta dayanmayan yalan beyan ve iftiralarla özgürlüğünden yoksun bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

“HUKUKSUZLUK DEVAM ETTİRİLDİ”

Altun, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından gizli tanık beyanlarının kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararlar bulunduğuna dikkat çekerken; “Buna rağmen meslektaşımızın serbest bırakılma talebi reddedilmiştir. Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), meslektaşımızın serbest bırakılmasını talep eden mektuplar göndermiş ama bu haklı çağrılar görmezden gelinerek hukuksuzluk devam ettirilmiştir” dedi.

“ÖRNEK BİR HEKİMDİR”

Dr. Şeyhmus Gökalp’in, TTB’deki çalışmalarında iyi hekimlik değerlerine sahip çıkan, sağlık hakkı ve insan hakları mücadelesi veren örnek bir hekim olduğunu söyleyen Altun; “2014-2018 yılları arasında meslek örgütümüz TTB’nin Merkez Konseyi’nde görev almış ve Eylül 2020’de yapılan 72. Büyük Kongre’de Yüksek Onur Kurulu üyesi seçilmiştir. TTB Yüksek Onur Kurulu hekimlik mesleğinin saygınlığını, mesleğe duyulan güveni, hasta ve hekim haklarını, mesleki deontolojiyi ve etik değerleri koruma yükümlülüğünü evrensel etik değerler ve ulusal yasal düzenlemeler çerçevesinde yürütmekle yükümlüdür. Yapısı, görev alanı ve çalışma ilkeleriyle TTB Yüksek Onur Kurulu, mesleki bağımsızlığın ve meslek örgütü özerkliğinin korunmasında önemli bir yer tutmaktadır” sözlerine yer verdi.

“TTB CEZALANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Altun, Gökalp’in tutuklanmasını TBB’yi yıpratmaya yönelik olduğunu değerlendirirken; “KOVID-19 pandemisi boyunca yaptığı doğru ve yerinde açıklamalarla halkın sağlığını koruma adına üzerine düşen ödevi hakkıyla yerine getiren ve bu konudaki başarısı kamuoyu tarafından da takdirle karşılanan Türk Tabipleri Birliği’ni yıpratmaya yönelik olduğunu düşündüğümüz bu tutuklamayı kabul etmiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde yaptığı vahim hataları ve sakladığı gerçek verileri bütün yalınlığıyla ortaya koyan TTB yönetiminin cezalandırılmaya çalışıldığını düşünüyoruz” dedi.

“TUTUKLULUĞU SONLANDIRILMALI”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası’nın ve taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin somut delil içermeyen iddiaların suç unsuru olarak kabul edilemeyeceğini hükme bağladığını söyleyen Altun; “Ülkemizde uzun bir süredir tutuklu yargılama yöntemi bir tür cezai yaptırıma dönüşmüştür. Dr. Şeyhmus Gökalp için de aynı durumun yaşandığını üzülerek gözlemliyoruz. Türk Ceza Hukuku’nda da tutuksuz yargılamanın esas olduğunu anımsatıyor; iyi hekimlik ve insanlık değerlerine sımsıkı bağlı olduğuna inandığımız Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 55 gündür süren haksız tutukluluğunun sonlandırılmasını, yargılamasının tutuksuz devam etmesi gerektiğini kamuoyuna duyuruyoruz. Adil yargılanma herkes için anayasal bir haktır. Meslektaşımız Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılmalıdır” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 290 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” 20.1.2021
Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu 20.1.2021
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” “Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021
Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” 19.1.2021
Son Başbakan AK parti kongresinde Son Başbakan AK parti kongresinde 19.1.2021
Hayvanseverlerden suç duyusu Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.