Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Romanlardan kırmızı kart - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Romanlardan kırmızı kart 13.1.2021 - 09:56:53
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, canlı yayında Çingenelere yönelik ırkçı ifadeler kullanan eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu’na futbol diliyle cevap verdi. Toroğlu’nun sözlerini kınayan dernek, açıklamanın ardından maçlarda hakemlerin tehlikeli hareketlerde bulunan oyuncuları cezalandırma yöntemlerinden biri olan kırmızı kartı Toroğlu’na gösterdiler.Romanlardan kırmızı kart

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu’nun, Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica’nın Kulüp Başkanı Mehmet Büyükekşi ile girdiği sözleşme tartışmasını yorumladığı sırada kullandığı; “Böyle çingenelik olur mu ya, affedersin, çingenelik bu” sözlerine karşı açıklama yaptı.

Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen açıklamaya Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Dernek Sekreteri Gamze Kesermiş, Dernek Üyesi Gurbet Tutuşturan ve Edirne AZ- 81 Spor Kulübü Başkanı Rıza Ürütükçü katıldılar. Basın açıklamasını Dernek Sekreteri Gamze Kesermiş okurken; katılımcılar Toroğlu’na kırmızı kart göstererek tepkilerini dile getirdiler.

“BU TOPRAKLARIN PARÇASIYIZ”

Kesermiş, açıklamada Çingenelerin, Türkiye topraklarının bir parçası olduğunu belirtirken; “Bizlere ister Çingene, ister Roman denilsin; unutulmamalıdır ki bizler bu toprakların bir parçası, bin yıllık kadim dostlarıyız. Bizler, kültürel farklılığımızdan dolayı ayrıştırılmak, dışlanmak, aşağılanmak istemiyoruz. Çingene/Roman toplumsal gruplara yönelik zaman zaman siyasetçilerden, kamu görevlilerinden, gazete köşe yazarlarından, Çingenelere yönelik ayrımcı, aşağılayıcı ifadeleri görebilmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“SÖZLERİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Toroğlu’nun canlı yayında kullandığı ırkçı ifadeleri hatırlatan Kesermiş; “Bunun son örneğini geçtiğimiz Cumartesi akşamı özel bir TV kanalında, eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, canlı yayında Gaziantep FK teknik direktörü Marius Sumudica’yı eleştirirken; “Afferdersin Çingenelik bu… Ne diyeyim dinlenci mi ya dilenci diyeyim” sözleri Roman toplumunda büyük rahatsızlık yaratmıştır. Erman Toroğlu’nun sözleri ayrımcı, aşağılayıcı, küçükseyici olmanın yanında çok kırıcı olmuştur. Roman toplumuna yönelik bu tür sözleri kabul etmiyoruz. Erman Toroğlu, canlı yayın esnasında uyarılmış, kullanmış olduğu sözler için özür dilemiş ise de ısrarla dilenci yaklaşımından vazgeçmemiştir. Ne acıdır ki ülkemizde Roman açılımı, SİROMA gibi projeler gerçekleşmiş olmasına rağmen Çingene topluluklarına yönelik olumsuz söylem dillerindeki korumasızlık devam etmektedir. Edecek gibi de görünmektedir” dedi.

“TOROĞLU, ERKLERİN DİLENCİSİ”

Kesermiş, Toroğlu’nun kullandığı sözlerin Çingene toplumsal gruplarına yönelik aşağılayıcı olmasının yanı sıra çirkinlik ve çirkeflik de içerdiğini belirtirken; “Çingene toplumuna yakıştırılan dilenci tanımı yakışıksız olmuştur. Çingene toplumunda dilenci olmanın temel sorunu yoksulluğa dayalıdır. Erklerin dilencisi olan Erman Toroğlu, bulunduğu ahlaki yapının çürümüşlüğü içinde kullanmış olduğu sözlerden dolayı Çingeneler olarak kendisini ve yapılan her türlü ırkçı ayrımcılığı esefle kınıyoruz” sözlerine yer verdi.

KIRMIZI KART GÖSTERDİLER

Kesermiş’in basın açıklamasını okumasının ardından Dernek Üyesi Gurbet Tutuşturan da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tutuşturan, Edirne’nin Menzilahir Mahallesi’nde yaşayan bir Çingene olduğunu söylerken; “Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ülkemi, devletimi, milletimi, askerimi, polisimi seviyorum. Bu şahsın ismini anmak istemiyorum. O programda yanlış kelimeler kullandığı için Edirne’deki Roman vatandaşlarımız adına kendisini esefle kınıyorum” diye konuştu. Açıklamaların ardından katılımcılar, Toroğlu’na kırmızı kart gösterdiler.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 408 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” 20.1.2021
Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu 20.1.2021
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” “Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021
Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” 19.1.2021
Son Başbakan AK parti kongresinde Son Başbakan AK parti kongresinde 19.1.2021
Hayvanseverlerden suç duyusu Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.