Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
4 maddede Türkiye tarımı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
4 maddede Türkiye tarımı 12.1.2021 - 10:47:03
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de tarımsal eğitim öğretim faaliyetlerinin başlangıcının 175’inci yıldönümünü kutladı. Gaytancıoğlu, kutlama mesajında Türkiye tarımının yaşadığı problemleri 4 madde ile açıkladı. Türkiye’de destekleme bütçesinin artmadığını, tarımsal kredi borçlarının yapılandırılmadığını, gıda enflasyonunun düşmediğini ve pandeminin göz ardı edildiğini söyleyen Gaytancıoğlu; Türkiye tarımının belirgin bir şekilde çöktüğünü sözlerine ekledi.4 maddede Türkiye tarımı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de tarımsal eğitim öğretim faaliyetlerinin başlangıcının 175’inci yıldönümünü kutladı. Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı kutlama mesajında Türkiye tarımının son durumunu değerlendirdi. Gaytancıoğlu, AK Parti’nin tarımsal sorunların çözümünü ithalatta aradığını söylerken; 2020’de ortaya çıkan kuraklık ve korona virüsü salgını sonucunda dünyadaki birçok ülkenin üretim odaklı tarım politikasına geçerek ihracata kısıtlama getirdiğini açıkladı. Türkiye’de tarımsal üretimde hiçbir atılımın yapılmadığını belirten Gaytancıoğlu, Türkiye tarımının yaşadığı sorunları 4 madde ile anlattı.

“TÜRKİYE TARIMI ÇÖKTܔ

AK Parti’nin iktidara geldiği günden bugüne Türkiye tarımının belirgin bir şekilde çöktüğünü söyleyen Gaytancıoğlu; “Çiftçimiz gün geçtikçe borçlanıyor, tarımsal üretim planlanamıyor, yasalarla belirlenmesine rağmen hak ettiği desteği alamıyor, çözüm üretime yönelik politikalarda aranacakken ithalatta aranıyor. Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 ülkeden olmakla övünen Türkiye, bugün üretebileceği ürünlerin fındık ve incir haricinde neredeyse tamamını ithal ediyor. En basit örnek geçtiğimiz yıl yani 2019’da ürettiğimiz buğdayın yaklaşık yarısını 2,5 milyar dolar ödeyerek ithal ettik” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ANLAYABİLMİŞ DEĞİL”

Gaytancıoğlu, 2020 yılının kuraklık ile başlayıp pandemi ile devam ettiğini hatırlatırken; “Kuraklık ve pandemi, dünya tarımına yön veren, vermeyen birçok ülkenin tarım politikalarını yeniden gözden geçirmesine yol açtı. Birçok ülke üretim odaklı tarım politikasına geçerek üreticisinin ve üretimin önemini çok iyi anladı. Hatta dünyaya yüksek tonajlarda buğday, ayçiçeği, mısır ve arpa satan Rusya, bütün bu ürünlerde ihracat sınırlamalarına gitmiştir. Örneğin; yılda yaklaşık 30 milyon ton buğday ihracatı olan Rusya, pandemi ile birlikte buğday ihracatını 7 milyon ton ile sınırladı. Kısacası tüm dünya ülkeleri tarımsal üretimin, suyun ve gıdanın önemini anladı, nedense Türkiye hala bunu anlayabilmiş değil” dedi.

“HİÇBİR ATILIM YAPILMIYOR”

Türkiye’nin, dünya üzerinde tarım topraklarının fazlalığı bakımından önde gelen ve coğrafyasının tropikal ürünler hariç neredeyse tüm tarım ürünlerinin yetiştirilmesine elverişli olan ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Gaytancıoğlu; “Türkiye tarımsal üretimde nedense hiçbir atılım yapamıyor. AKP’li yıllarla birlikte önceki yıllarda üretici olduğu birçok ürünü artık ithal eden bir Türkiye var. AKP’nin Türkiye tarımına yön veremediği her geçen gün daha fazla ortaya çıkıyor. Türkiye tarımında uzun yıllardır çözüm bekleyen yapısal sorunlar AKP’nin bu sorunlara hiç el atmaması nedeniyle kronikleşmiş durumda” sözlerine yer verdi.

4 MADDE İLE AÇIKLADI

Gaytancıoğlu, günümüzde Türkiye tarımının yaşadığı sorunları 4 maddede açıklarken; “Destekleme bütçesi artmadı. 2019 yılı bütçe görüşmelerinde 2020 yılı tarımsal destekleme bütçesi 22 milyar TL olarak belirlenmişti. Pandemi ve kuraklığa rağmen 2021 destekleme bütçesi hiçbir değişiklik yapılmayarak yine 22 milyar TL olarak belirlendi. Hâlbuki en azından enflasyon oranında arttırılmalıydı. Birçok ülke pandemiyi dikkate alarak artan dünya gıda fiyatlarından olumsuz etkilenmemek için üreticiye ve üretime olan destekleri arttırdı. Tarımsal kredi borçları yapılandırılmadı. AKP iktidarının ilk yılı olan 2002’de toplam 1 milyar TL olan çiftçi borçları, Aralık 2020 verilerine göre 180 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Hatta bu borcun 5,5 milyar TL’lik bir bölümü haciz ve icrada. Yani borcundan dolayı çiftçimizin tarlası, traktörü, ineği, ahırı haczediliyor. Gıda enflasyonu düşmedi. Sıfır gümrük vergisi ile ithalat artık sürekli yapılır hale geldi. Gümrük vergilerini sıfırlamak hiçbir işe yaramıyor; çünkü bize ürün satan ülkeler, bizim vergileri düşürdüğümüzü görerek fiyatlarını yükseltiyorlar. Pandemi gerçeği göz ardı edildi. Bütün dünya tarımın önemini anlamış, tarım bütçelerini yeniden yükseltmişken; Türkiye maalesef bunu göremedi, hatta görmek istemedi” diye konuştu.

İLK EĞİTİM 1846’DA BAŞLAMIŞ

Türkiye’de tarımsal eğitim öğretim faaliyetlerinin başlangıcı, Osmanlı Devleti döneminde İstanbul Yeşilköy’deki Ayamama Çiftliği’nde 10 Ocak 1846 tarihinde Mektebi Zirai Şahane’nin kurulması olarak kabul ediliyor. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 399 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İcradan satılık depo İcradan satılık depo 28.1.2021
3+1 daire icradan satılacak 3+1 daire icradan satılacak 28.1.2021
MEB 500 Öğretmen Alacak MEB 500 Öğretmen Alacak 28.1.2021
“Esnafa yardım yetersiz” “Esnafa yardım yetersiz” 28.1.2021
Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de 28.1.2021
Ağaç parçaları köprüyü tıkadı Ağaç parçaları köprüyü tıkadı 28.1.2021
Sıvı yağda fiyat aldatmacası Sıvı yağda fiyat aldatmacası 28.1.2021
ETUS’a rekor haciz dosyası ETUS’a rekor haciz dosyası 28.1.2021
Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu 28.1.2021
Dükkana kilit, eşyalar satışta Dükkana kilit, eşyalar satışta 28.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
“Sal bizi”
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.