Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Güle güle Çağman hoca - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Güle güle Çağman hoca 12.1.2021 - 10:38:58
El yazması ve minyatür sanatının dünya üzerindeki en önemli bilim insanlarından biri olan ve Topkapı Sarayı’nda 1997-2005 yılları arasında müze müdürü olarak görev yapan Edirneli sanat tarihçi ve müzeci Dr. Filiz Çağman vefat etti. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın müze müdürlüğü görevini devralırken eteğini öperek, “Saray Nâzırı” olarak nitelendirdiği Çağman, bir süredir yaşamına ve çalışmalarına Edirne’de devam ediyordu.Güle güle Çağman hoca

Dünyanın sayılı el yazması ve minyatür sanatı uzmanlarından olan ve 1997-2005 yılları arasında Topkapı Sarayı’nın müze müdürü olarak görev yapan Edirneli sanat tarihçi ve müzeci Dr. Filiz Çağman (81), bir süredir tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dün vefat etti. 1900’lü yılların başında Edirne’ye hekim olarak atanan ve Edirne Milletvekilliği görevinde de bulunan Dr. Bahattin Öğütmen’in kızı olan Çağman’ın vasiyeti üzerine bugün Mimar Sinan’ın torunu Hatice Hanım’ın türbesinin ve Tosyavizade Dr. Rıfat Osman’ın da kabrinin bulunduğu Hacılar Ezanı Mezarlığı’nda defnedilmesi bekleniyor.

“GÜZİDE BİLİM İNSANLARINDAN BİRİYDİ”

Çağman, bir süredir yaşamına ve çalışmalarına Edirne’de devam ediyordu. Çağman’ın Edirne’deki çalışmalarına katılan Sanat Tarihçisi Altay Bayatlı, vefatının ardından taziye mesajı paylaştı. Bayatlı, Çağman’ın Türkiye’nin en güzide bilim insanlarından biri olduğunu söylerken; “Manevi oğlu olarak ona destek çıkan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Çünkü en zor zamanımızda yanımızdaydı. Dr. Filiz Çağman, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en güzide bilim insanlarından, minyatür uzmanlarından birisiydi. Yaşı ve unvanı ne olursa olsun gerçek anlamda bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her daim kapıları açıktı. Yönlendirdiği ve desteklediği insanlar, dünyanın çeşitli yerlerinde çok başarılı bilim insanı oldular. Cumhuriyetin yetiştirdiği gerçek bir asilzâdeydi. Yanında olduğum 1,5 senede, yıllarca alamayacağım eğitimi aldım. Bana da çok desteği oldu. Türk bilim dünyasına çalışmaları ile çok büyük bir miras bıraktı” diye konuştu.

ORTAYLI ETEĞİNİ ÖPMÜŞTÜ

2005 yılında Topkapı Sarayı Müdürlüğü’nden emekli olan Dr. Filiz Çağman’dan görevi Prof. Dr. İlber Ortaylı devralmıştı. Ortaylı, Çağman’ı “Saray-ı Âmire Nâzırı” (Saray Nâzırı) olarak adlandırırken; görevini devralırken Çağman’ın temsili olarak eteğini öpmesi dikkat çekmişti.

DR. FİLİZ ÇAĞMAN KİMDİR?

1940 yılında Edirne’de doğan Dr. Filiz Çağman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Enstitüsü, Türk ve İslam Disiplini’ni 1964 yılında bitirdi. Aynı yıl Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’nde çalışmaya başlayan Çağman, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi’nde yaptığı “Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine 762 no.lu Nizami Hamse’sinin Minyatürleri” konulu teziyle doktor unvanını aldı. Çağman, 41 yıl görev yaptığı ve 1997-2005 yılları arasında müdürlüğünü üstlendiği Topkapı Sarayı’ndan 8 Şubat 2005 tarihinde emekli oldu. Yaptığı akademik çalışmalarla dünyanın sayılı resimli el yazma, hat ve kitap sanatları uzmanı olarak literatüre geçen Çağman, saray nakkaşhanesi ve ehl-i hiref teşkilatı hakkındaki geniş çalışmaları sayesinde Topkapı Sarayı ve Osmanlı sanatı alanında da uzmanlaştı. Çağman, Mart 2005 - Haziran 2010 yılları arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde danışman olarak çalıştı. Çağman, 2001 yılında İspanya’da ‘Anticuarios Reales Atarazanos’ Vakfı tarafından altın madalya ödülüne layık görülürken; 2002’de de Topkapı Sarayı Müzesi’ne ‘Tarihi ve Kültürel Miras’ alanında Vehbi Koç Ödülü’nü kazandırmıştı. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 437 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İcradan satılık depo İcradan satılık depo 28.1.2021
3+1 daire icradan satılacak 3+1 daire icradan satılacak 28.1.2021
MEB 500 Öğretmen Alacak MEB 500 Öğretmen Alacak 28.1.2021
“Esnafa yardım yetersiz” “Esnafa yardım yetersiz” 28.1.2021
Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de 28.1.2021
Ağaç parçaları köprüyü tıkadı Ağaç parçaları köprüyü tıkadı 28.1.2021
Sıvı yağda fiyat aldatmacası Sıvı yağda fiyat aldatmacası 28.1.2021
ETUS’a rekor haciz dosyası ETUS’a rekor haciz dosyası 28.1.2021
Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu 28.1.2021
Dükkana kilit, eşyalar satışta Dükkana kilit, eşyalar satışta 28.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
“Sal bizi”
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.