Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saros’ta turizm atağı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saros’ta turizm atağı 11.1.2021 - 09:53:05
Edirne İl Genel Meclisi toplantısına katılan ESTAB Başkanı Süleyman Paçaman, Edirne’nin Keşan, Enez ve İpsala ilçelerinde Saros Körfezi turizminin geliştirilmesi için hayata geçirilecek projeleri sundu. Paçaman’ın sunumunda birçok proje dikkat çekerken; Saros Körfezi’nin tarihi, doğal ve turistik özelliklerinin ön plana çıkarılacağı vurgulandı.Saros’ta turizm atağı

Edirne İl Genel Meclisi’nin Ocak ayı toplantılarına katılan Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) Başkanı Süleyman Paçaman, birliğin Saros Körefezindeki projeleri ile ilgili sunum yaptı. Edirne’nin Keşan ilçesinden başlayarak Enez ilçesine kadar uzanan Saros Körfezi’nde turizmin geliştirilmesi amacıyla Keşan, Enez ve İpsala ilçelerinde planlanan projeleri tek tek açıklayan Paçaman, projelerin hayata geçmesiyle birlikte bölgede turizm faaliyetlerinin yoğunlaşacağını söyledi. Paçaman, Enez Seyir Tepesi Projesi’nin ilçedeki liman yolu güzergâhında bulunan hazine arazisinde oluşturulacağını açıklarken; “Enez limanına inmeden sol tarafta kalan bir alana seyir tepesi planlıyoruz. Burası ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Hazineden tahsisi için başvurumuzu yaptık. Bürokratik işlemler devam ediyor ve son aşamaya gelmek üzeredir. Buraya alternatif bir turizm destinasyonu yapmayı planlıyoruz. Yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Seyir dürbünleri, oturma ve etkinlik alanları, çocuk parkının yanı sıra ağaçlandırma ve yeşil alan çalışması da yapmayı planlıyoruz. Enez limanına yakın zamanda mobil gümrük yapılacak. Mobil gümrük nedeniyle sirkülasyonun artması hedefleniyor. Enez’imize değer katacak alternatif turizm destinasyonu olmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TANK BATIRACAĞIZ”

Saros Körfezi’nde oluşturulan yapay resiflere yenilerinin ekleneceğini duyuran Paçaman; “Saros Körfezi’nde daha önce yapay resif projeleri hayata geçirdik. Nusret Mayın Gemisi batırıldı, su altı tarih müzesi yapıldı, en son uçak batırıldı. Biz de bundan sonraki süreçte yapay resifleri bölgemize kazandıracağız. Yapay resifler sadece dalış turizmi değil, aynı zamanda su altı habitatını geliştirmek ve potansiyeli korumak anlamında çok ciddi projelere sahiptir. Önümüzdeki süreçte tank batığı projesini de hayata geçirmek istiyoruz. Bununla ilgili gerekli başvurularımızı yaptık ve Milli Savunma Bakanlığı ile yazışmalarımız devam ediyor. En geç bu senenin son çeyreğine kadar tank batığımızı da Saros’un derin sularına batırmış olacağız” dedi.

ATV TURLARI BAŞLAYACAK

Paçaman, bölgede ATV turu rotalarının oluşturulacağını söylerken; “Bölgemize gelen yerli ve yabancı turistler, konaklama işletmelerine geldiği zaman neler istiyorlar? Turistler geldikleri zaman bölgede neler yapabileceğini soruyormuş. Bununla ilgili çalışmalar başlattık ve Keşan Orman İşletme Şube Müdürlüğü ile beraber çalışma başlattık. ATV turları ile ilgili uygun rotalar oluşturacağız. Konaklama işletmelerimiz de bu çalışmanın içerisindedir” sözlerine yer verdi.

SAHİLLERE EMNİYET ŞAMANDIRASI GELECEK

Saros Körfezi’ndeki plajlarda emniyet şamandırası uygulamasının da hayata geçirileceğini açıklayan Paçaman; “Sazlıdere sahilinden Enez sahiline kadar kıyı şeridimiz var. Bu kıyı şeritlerinde de halk plajlarımız var. Halk plajlarımızda bu zamanda kadar emniyet şamandırası uygulamasının yapılmadığını fark ettik ve çalışmaya girdik. Keşan sahilinde 4 bin 15, Enez sahilinde de 5 bin 435 metre halk plajı olmak üzere yaklaşık 10 bin metrelik bir alan var. Her sahil yerleşkesinin ne kadar ihtiyacı varsa hepsini saptadık. Köy muhtarlarımız da bize destek oldular ve önümüzdeki Mayıs ayında yaz sezonu için hepsini yerine koyacağız” dedi.

TARİHİ ESERLERE ÖZEL TANITIM

Paçaman, Tarihimize Sahip Çıkıyoruz Projesi kapsamında bölgede bulunan tarihi eserler için bilgi tabelası hazırlanacağını belirtirken; “Bu projeye çok önem veriyoruz. İtalya Venedik Üniversitesi tarafından 2019 yılında İpek Yolu olarak da bilinen Via Egnatia Yolu ile ilgili sosyal sorumluluk projesi başlatılmış. Venedik Üniversitesi, 2019 yılında Enez’den başlayarak İstanbul’a kadar yürüyüş düzenlemiş. Ekibin başındaki profesör, Mercan Köprüsü’nü göstererek, bizim böyle güzelliklerimiz olmasına rağmen bölgede bir tane tabela olmamasına tepki gösterdi. O günden sonra bununla ilgili bir şey yapmamız gerektiğini, en kötü ihtimalle tabelalar asmamız gerektiğini düşündük. Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ile neler yapabileceğimizi görüştük. Keşan, İpsala ve Enez ilçelerimizdeki tarihi eserlerimiz restorasyon beklemektedir. Ayrıca Türk akademisyenler tarafından keşfedilmiş tarihi eserlerin envantere kayıtları ile ilgili de bir çalışma başlattık. Proje kapsamında envanterde olan veya olmayan bütün tarihi eserlerimizin tabelalandırmaları, bilgileri ve tarih sergisi planlıyoruz. 3 ilçemizde açılacak tarih sergisinde akademisyenlerimizin yıllardır biriktirdiği fotoğraflar, teknik çizimler, Saros Fotoğraf Yarışması’nın kazananlarının fotoğrafları yer alacak. Sergide akademisyenler de konferans verecek” ifadelerine yer verdi.

SAROS’A HEM KİTAP HEM BELGESEL

Saros Tarihi kitabı ile belgeselinin de hazırlık çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Paçaman; “Akademisyenlerimizin geçmiş birikimlerinin yer aldığı, gerçek hikâyelerin bulunduğu ve 3 ilçenin de tarihini kapsayan Saros Tarihi kitabı hazırlıyoruz. Bu proje kapsamında Saros Belgeseli kısa filmi hazırlıyoruz. Saros’un hem tarihi, hem de turizm değerlerini anlatan bir kısa film olacak. Pandemiden dolayı çalışmalar biraz aksadı ama ilk normalleşme süreci ile birlikte devam edecek” dedi.

DOĞA MÜZESİ KURULACAK

Paçaman, bölgede Tabiat Okulu Panoromik Doğa Müzesi Projesi’nin de hayata geçirileceğini açıklarken; “Avrupa Birliği projeleri kapsamında çalışmasını yürüttüğümüz ve çok değer verdiğimiz bir projedir. En az bir lokasyonda hedefliyoruz. İçerisinde zanaat atölyeleri, ekoloji atölyesi, tarım atölyesi, doğa sporları merkezi ve arkeoloji atölyesi olmak üzere çeşitli atölyeler barındıran ve duvarsız bir alternatif modeli olma özelliği taşıyan, dünyada birçok yerde örneği olan, bölgemize de çok ciddi değer katacak bir projedir” sözlerine yer verdi.

KUŞ GÖZLEM KULELERİ İNŞA EDİLECEK

Gala Gölü’nden Erikli Tuz Gölü’ne kadar olan bölgede kuş gözlem kulelerinin kurulacağını belirten Paçaman; “Avrupa Birliği kapsamında hazırladığımız bir projedir. Bizim kuş gözlemciliği yapılan bölgemiz Gala Gölü bölgesidir. Gala Gölü bölgesinden Erikli Tuz Gölü’ne kadar olan bölgede çok ciddi akademik çalışmalar yapılıyor. Biz de bu çalışmalara destek olma anlamında kuş gözlem kuleleri inşa etmeyi planlıyoruz. Hem Türkiye’deki akademisyenler, hem de dünyada bu turizme meraklı insanları buraya çekme anlamında bir projedir” dedi.

“ÖĞRENCİLER ÇALIŞACAK”

Paçaman, sahil yerleşkelerinde Saros tanıtım stantlarının da kurulacağını açıklarken; “Saros tanıtım stantları daha önce kuruyorduk ama şimdi bunları daha da geliştireceğiz. 2020’de pandemiden dolayı ne yazık ki bunu yapamadık. Sadece otellerde yaptık. Normalleşirsek 2021 yaz sezonunda daha etkin bir şekilde yapacağız. Erikli ve Enez sahilinde Turizm Danışma Bürolarımız var ama çalıştırılabilecek kalifiye eleman yok. Kaymakamlarımız ve Belediye Başkanlarımız ile görüştük. 2021 yaz sezonu boyunca kendimiz istihdam sağlayarak, özellikle üniversite öğrencilerinden iyi seviyede yabancı dil bilen, Saros bölgesini iyi tanıyan en az 1, vardiyalı olarak 2 kişi turizm bürolarında çalışacak. Bunun yanı sıra Sazlıdere’den Enez’e kadar olan kıyı bölgesine bank ve oturma grubu planlıyoruz. Muhtarlarımızın bize gösterdiği yerlere en az 10 tane olmak üzere dağıtımını Haziran ayına kadar gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

İPSALA’YA OLİMPİK POLİGON

Spor Turizmine Destek Projeleri kapsamında İpsala’da Trap Skeet Olimpik Atış Poligonu’nun hayata geçirileceğini söyleyen Paçaman; “Burada oyunun olduğu, dünya standartlarında bir saha olacak. İpsala Belediyemiz ile beraber projeyi ortak yürüteceğiz. Projenin mimari çalışmaları sona erdi ve şu anda İpsala Belediyemizin meclisinden alacağı kararı bekliyoruz. Öngörümüze göre; 2022 yılının ilk çeyreğinde olimpik poligonumuz hayata geçecek” dedi.

ÇOK SAYIDA PROJE AÇIKLADI

Yapay Resiflerin Korunması, Kum Temizleme Aracı, Tuz Gölü, Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru Projesi, Sahil Yerleşkelerinde Çevre Düzenlemesi, Sahillere Plaj ve Yüzer İskele Projesi, Turizm Destinasyonlarına Tematik Şehir Tabelaları Koyulması, Tematik Turizm Haritası, Agro Turizmin Geliştirilmesi için Köylere Destek, Köy Pazarlarının Kurulması, Yöresel Ürünler TIRI, Turizm Potansiyeli olan Köy ve Beldelere Destek, Sahil Yerleşkelerine Macera ve Çocuk Parkı Kazandırma, Saros Yapay Resif Projesi’nin Ulusal ve Uluslararası Tanıtımı, Windsurf Kursları ve Müsabakaları, Offroad Yarışmaları, Ulusal ve Uluslararası Fuar Etkinliklerine Katılım, Üye Belediyelere Destek, Saros Hediyelik Eşya Teması, Danişment Eğitim ve Uygulama Tesisi, Enez Mavi Bayraklı Plajlar, Saros Ulusal Fotoğraf Yarışması, Kıyı Alan Yönetim Sistemi gibi projelerin de sunumunu gerçekleştirdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 417 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İcradan satılık depo İcradan satılık depo 28.1.2021
3+1 daire icradan satılacak 3+1 daire icradan satılacak 28.1.2021
MEB 500 Öğretmen Alacak MEB 500 Öğretmen Alacak 28.1.2021
“Esnafa yardım yetersiz” “Esnafa yardım yetersiz” 28.1.2021
Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de 28.1.2021
Ağaç parçaları köprüyü tıkadı Ağaç parçaları köprüyü tıkadı 28.1.2021
Sıvı yağda fiyat aldatmacası Sıvı yağda fiyat aldatmacası 28.1.2021
ETUS’a rekor haciz dosyası ETUS’a rekor haciz dosyası 28.1.2021
Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu 28.1.2021
Dükkana kilit, eşyalar satışta Dükkana kilit, eşyalar satışta 28.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
“Sal bizi”
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.