Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Toroğlu’na büyük tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Toroğlu’na büyük tepki 11.1.2021 - 09:48:48
Edirne’de milletvekillerinden belediye başkanlarına, siyasi parti temsilcilerinden sivil toplum örgütlerine kadar çok sayıda kişi, eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu’na Romanlara yönelik aşağılayıcı ifadeler kullanması nedeniyle tepki gösterdi. Farklı kesimleri bir araya getiren ırkçı söyleme karşı Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı’nın açıklaması ise dikkat çekti. Şallı, Toroğlu’na seslenirken; “Çingenelik nerene battı?” dedi.Toroğlu’na büyük tepki

Eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu, Sivasspor’a 2-1 yenilen Gaziantep FK’nın Rumen Teknik Direktörü Marius Sumudica’ya yönelik ırkçı ifadeler kullanmasına Edirne’den tepkiler yükseldi. Sumudica’nın maç sonrası Kulüp Başkanı Mehmet Büyükekşi ile girdiği sözleşme tartışmasını hatırlatan Toroğlu’nun; “Böyle çingenelik olur mu ya, affedersin, çingenelik bu” sözlerine Edirne’deki siyasilerden sivil toplum örgütlerine kadar birçok isim tepki gösterdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Güzel Parti Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Keskin, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi, DİSK/GENEL-İŞ Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen ve Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, sosyal medya üzerinden Toroğlu’nu ırkçı sözleri nedeniyle kınadılar.

“ROMANLAR ASLİ UNSURDUR”

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Toroğlu’nu ayrımcı ve nefret söylemi nedeniyle kınadığını belirtirken; “Roman kardeşlerimiz bu toplumun asli unsurlarıdır. Irkçılık söylemleri ile bizi ayrıştırmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANLARINDAN KINAMA

Toroğlu’nun ırkçı sözlerine Edirne’deki belediye başkanlarından da cevap gecikmedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Toroğlu’nu ırkçı, ayrımcı ve nefret söylemi nedeniyle kınarken; “Birlikte el ele geleceğe yürüdüğümüz; Türk toplumunun değerli parçası, sıcacık kültürleriyle bize renk ve neşe saçan tüm Roman vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum” dedi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise Toroğlu’nu kınarken; “Roman kardeşlerimiz ile biriz, beraberiz. Farklılıklarımızı zenginliğimiz, birlikteliğimizi geleceğimiz olarak görüyor, tüm Roman kardeşlerimize selam ve sevgilerimi gönderiyorum” sözlerine yer verdi. Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan da Toroğlu’nu şiddetle kınadığını belirtirken; “Biz Roman kardeşlerimizle hep birlikteyiz, biriz, beraberiz” dedi.

SİYASİLERDEN SERT TEPKİ

Toroğlu’na Edirne’deki siyasi parti temsilcileri de sessiz kalmadı. AK Parti’den CHP’ye, Güzel Parti’den DEVA Partisi’ne kadar birçok siyasi parti temsilcisi Toroğlu’nun ırkçı sözlerini kınadı. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Roman vatandaşlarımızı kötü gösterme, horlama gibi o dönemler artık geride kaldı” ifadelerini hatırlatırken; “Ayrımcılık ve nefret söyleminde bulunan Erman Toroğlu'nu kınıyorum. Tüm Roman kardeşlerimize selam ve sevgilerimi gönderiyorum” sözlerine yer verdi. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da Toroğlu’na tepkisini sosyal medya hesabında paylaştı.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ise Roman vatandaşlara çağrıda bulunarak; “Görünüşte entelektüel biri gibi görünüyorsun ama gerçekten görünüşte! Sen en basit bir ortamda bile insanların onuruyla, gururuyla oynayacak kadar basit birisin. Roman vatandaşlarımıza söylediklerin yenilir yutulur şeyler değil o yüzden ‘özür’ bile söylediklerinin yanında yeterli değil basit adam. Roman vatandaşlarımız ne bu kanalı, ne de bu adamı bir daha izlemesin en büyük ceza bu” dedi. Güzel Parti Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Keskin de Toroğlu’nu kınarken; “Neden bir Kürt, Laz, Ermeni değil de Çingene diyorsunuz? Ne yaptı bu halk?” ifadelerine yer verdi. DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda da Toroğlu’nun sözlerini kendisine iade ettiğini belirtirken; “Aynı mahallelerde büyüdüğümüz, aynı okullarda okuduğumuz, yıllardır beraber siyaset yaptığımız Roman kardeşlerimize yönelik çirkin sözleri kendisine iade ediyoruz” dedi. CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi ise Toroğlu’nun sözlerinin kabul edilemez olduğunu vurgularken; “Aynı mahallede büyüdüğüm, 30 yılı aşkın süredir tanıdığım Roman kardeşlerime yönelik çirkin ithamlarını kınıyor ve kendisine iade ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ŞEN VE ŞALLI’DAN TEPKİ

Toroğlu’nun ırkçı sözlerine sendika ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden de tepki geldi. DİSK/GENEL-İŞ Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Toroğlu’nun sözlerini kınarken; “Roman kardeşlerimiz ile birlikteyiz, birlikte güzeliz. DİSK olarak emeği olduğu kadar toplumu da ayrıştıran, kutuplaştıran böylesi aşağılık söylemlerin daima karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.  Roman kardeşlerimiz ile birlikteliğimizi geleceğimiz olarak görüyor ve bu ırkçı, faşist düşünceyi lanetliyorum” dedi. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı da Toroğlu’na seslenirken; “Çingenelik nerene battı? Küçümseyici ve aşağılayıcı dil kullanma alışkanlığı maalesef devam ediyor. Bu konudaki basın açıklamamızı Salı günü yapacağız. İlgili taraflara duyurulur” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 912 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İcradan satılık depo İcradan satılık depo 28.1.2021
3+1 daire icradan satılacak 3+1 daire icradan satılacak 28.1.2021
MEB 500 Öğretmen Alacak MEB 500 Öğretmen Alacak 28.1.2021
“Esnafa yardım yetersiz” “Esnafa yardım yetersiz” 28.1.2021
Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de 28.1.2021
Ağaç parçaları köprüyü tıkadı Ağaç parçaları köprüyü tıkadı 28.1.2021
Sıvı yağda fiyat aldatmacası Sıvı yağda fiyat aldatmacası 28.1.2021
ETUS’a rekor haciz dosyası ETUS’a rekor haciz dosyası 28.1.2021
Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu 28.1.2021
Dükkana kilit, eşyalar satışta Dükkana kilit, eşyalar satışta 28.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
“Sal bizi”
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.