Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Belediye kiracısına zam yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Belediye kiracısına zam yok 8.1.2021 - 10:22:27
Edirne Belediyesi yeni yılda kiracılarına zam yapmazken, işyeri kapalı olan kiracıdan Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kira alınmayacak, işyeri açık olanlara ise aynı dönem için kirada yüzde 75 indirim yaptı. Toplu taşıma, servis ve taksi plakalı araçların çalışma belgesi ücretlerinde yüzde 75 indirime gitti. Meclisin Ocak ayı toplantısında bir yıl boyunca görev yapacak 4 kişilik “Denetim Komisyonu” da belirlendi.Belediye kiracısına zam yok

Edirne Belediye Meclisi, 2021 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, pandemi nedeniyle zor durumda olan esnaf ve toplu taşımada çalışanlara yönelik dikkat çeken kararlar alındı. Mecliste, bu yıl için görev yapacak “Denetim Komisyonu” da seçildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın başkanlık ettiği toplantıda, 7'si gündem dışı toplam 19 madde görüşüldü. Gürkan'ın son günlerde gündem konusu olan kuraklık konusuna değinerek açılışını yaptığı mecliste belediye kiracılarının kiralarına 2021 yılı boyunca zam yapılmaması kararı alınırken, kentte toplu taşımacılık yapan servis, taksi, minibüs ve köy minibüslerinin 2021 yılı çalışma belge ücretlerinde yüzde 75 indirime gidildi.

SU TASARRUFU KONUSUNU YİNELEDİ

Bir süredir su tasarrufu konusunda çağrıda bulunan Gürkan, bu cümlelerini yineledi. Meclisin başında kuraklık ile ilgili yaptığı konuşmada Gürkan, Trakya'da son 91 yılın en kurak döneminin yaşandığını hatırlatarak, "2 gündür yeni su kuyusu açıyoruz. Düne kadar 10 metrede su bulduğumuz alanda Paşaçayırı'nda 95 metrede su bulabildik. Bu şunu gösteriyor, yeraltı suları da hem yüzde 85 oranında azaldı hem de gittikçe daha aşağılara indi. Bir süre sonra bunu bulmak da aşırı zorlaşacak ve pahalı hale gelecek. Bu nedenle vahşi sulamadan bir an önce vazgeçmemiz gerekiyor. Şimdi burada bu kuyuların dışında kuyulardan çıkan suyu Buçuktepe mevkiindeki ana depolarımıza basıyoruz. Buradan taşıdığımız ishale hattında bir sorunumuz vardı, çok eski hattı. Şimdi bu hattı yeniliyoruz. Bugün çalışmalar başlayacak. Çalışmalar bittiğinde Edirne'nin su ihtiyacının yüzde 50'sini bu kuyulardan karşılayabileceğiz. Barajlara mutlaka ihtiyacımız var. 2 aydır en öncelikli gündem maddemiz bu. O nedenle vatandaşlarımızı su tasarrufu konusunda bir kez daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum" ifadelerini kullandı.

“KİRACILARA ZAM YOK”

Mecliste görüşülen maddelerde ise geçtiğimiz ay kapalı olanlardan 3 ay kira alınmaması, açık olanlarda ise kira ücretlerinde yüzde 75 indirime gidilmesi kararı alınan belediye kiracılarına, 2021 yılı boyunca kiralarında zam yapılmaması kararı alındı. Gürkan konuyla ilgili, "Biliyorsunuz geçtiğimiz ay yaptığımız olağanüstü mecliste de belediye kiracılarının faaliyeti tamamen durdurulanlardan 3 ay boyunca kira alınmamasına, açık olanların da kiralama bedellerinin yüzde 75 oranında indirim kararı almıştık. Önceki toplantıda belediye kiracılarının kiralama ücretlerine 2021 boyunca artış yapılmaması önerilmişti. İdare olarak da biz de bu görüşteydik. 2021 yılı boyunca belediye kiracılarının aynı kalmasını, hiç artış yapılmamasını öneriyoruz" dedi.

YÜZDE 75 İNDİRİM

Öte yandan mecliste kentte toplu taşımacılık yapılan J plaka köy minibüsleri, M plaka toplu taşıma, S plaka servis ve T plaka taksiler de unutulmadı taksiler. Yürürlüğe giren kararla söz konusu taşımacılık yapan araçların sürücülerinden 2021 yılı yıllık çalışma izni belge ücretlerinde yüzde 75 indirime gidildi.

DENETİM KOMİSYONU BELİRLENDİ

Mecliste ayrıca, 2021 yılı boyunca görev yapacak 4 kişilik Denetim Komisyonu da belirlendi. Komisyon için CHP grubu Ali Şükrü Atamgüç ve Engin Yağcılar'ı, İYİ Parti grubu Duygu Şener'i, AK Parti grubu ise Ayhan Dinç'i önerdi. Yapılan kapalı zarf usulü oylamada 24'er oy alan Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağcılar, 23 oy alan Duygu Şener ve 21 oy alan Ayhan Dinç Edirne Belediyesi Denetim Komisyonu üyeliğine seçildi.

YARDIMLAR İÇİN YÖNETMELİK

Mecliste ayrıca Edime Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Yardım ve Hizmet Yönetmeliği ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü. Başkan Gürkan, günün şartları ve pandemi nedeniyle sosyal yardım taleplerinin artarak devam ettiğini belirterek, “Kuşkusuz ilk günden bu yana olduğu gibi halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Ancak sosyal yardımları bir disipline bağlamak, bir mevzuata bağlamak ve kişisel inisiyatiflerden kurtarmak adına bir yönetmeliğe ihtiyacımız var. Bu yönetmelik mecliste onaylandıktan sonra Sayıştay’a gidecek. Sayıştay’da onay verdikten sonra sosyal yardımlarımız da bir disipline bağlanmış olacak ” dedi. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 553 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” “Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021
Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” 19.1.2021
Son Başbakan AK parti kongresinde Son Başbakan AK parti kongresinde 19.1.2021
Hayvanseverlerden suç duyusu Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021
“6 ayda 120 milyon doz uygulanmalı” “6 ayda 120 milyon doz uygulanmalı” 19.1.2021
Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret 18.1.2021
“Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” “Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” 18.1.2021
Eğitim-İş’ten dava Eğitim-İş’ten dava 18.1.2021
Şentürk son yolculuğuna uğurlandı Şentürk son yolculuğuna uğurlandı 18.1.2021
AFAD’a Farsça mektup AFAD’a Farsça mektup 18.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.