Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vejetaryen bir dilenci - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Vejetaryen bir dilenci 23.12.2020 - 10:39:42
Geçen hafta sonu bir iş ziyareti sebebiyle Bologna şehrine gittim. İtalya’da hemen her şehrin tren garı şehrin göbeğine yakın mesafededir. Tren garının önündeki caddeyi takip ettiğiniz vakit; kendinizi yüzde 90 şehrin en işlek caddesinde bulursunuz.Bologna da hemen hemen aynı diyebiliriz. Bölgenin büyük ve ekonomik açıdan en güçlü şehirlerinden birisidir. Binlerce öğrenci ve genç okumak ya da iş bulup hayatına devam etmek için bu şehre gelir. Bildiğiniz üzere bu yıl okullar pandemi sebebiyle pek randımanlı eğitim veremediler. İnternet üzerinden uzaktan eğitime başlanınca öğrenciler ailelerinin yanlarına döndüler. Evde bir şekilde tencere kaynıyor ve aileleri önlerine sıcak yemeklerini koyuyor, bu açıdan sıkıntı yok fakat iş dolayısıyla şehir değiştirmiş, ailesinden ayrı yaşamayı tercih etmiş ya da bir şekilde hayatı yalnız başına yaşamak zorunda kalmış insanlar için bu durum biraz farklı. İşte az önce bahsettiğim tren garının önündeki ana caddede onlarca sokakta yatan, dilenen insan gördüm. Bologna’ya ilk gidişim değil, buna dayanarak söyleyebilirim ki eskiden bu derece evsiz, barksız ya da dilenen insan yoktu. İçlerinde bunu iş olarak yapanlar vardır muhakkak. Fakat ben size köpeği Ares ile dilenmek zorunda kalan bir gençten bahsedeceğim. Adı Marco (Marko), virüs belasından önce özel bir şirkette maaşlı çalışanmış. Kimi kimsesi yok, hayata tek başına tutunmayı başarmış (olması gerektiği gibi.) İnsanın bir tanıdığı, akrabası ya da anası babası yanında olunca bazı işler daha kolay yürüyor, siz de biliyorsunuz. Bu sene yaşadığımız berbat durum gibi durumlarda aile desteği çok iyi geliyor insana; hem maddi hem manevi açıdan insan kendini daha farklı hissediyor. Olmayan ne yapsın?

Marco, virüs sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalmış ve köpeği Ares ile bir çadırda kalıyor. Bu sene kış şansına çok sert geçmiyor, yani en azından içinde bulunduğumuz Aralık ayına kadar bize kış olduğunu fazla hissettirmedi. Her ne kadar kar, tufan yapmasa da çadırda kalmak evde kalmaya benzemez. Ben genelde sokakta yürürken bu tarz durumlarda yardımı talep edenin gözlerine bakarım. Eğer hafiften bir utanma sıkılma durumu hissetmişsem yardım etmeyi tercih ederim. Samimiyetini, gerçekten ihtiyacı olup olmadığını size en iyi şekilde anlatan gözlerdir. Marco’yu görene kadar en az beş altı - faklı yüz gördüm o gün. Dünya çok da umurlarında değilmiş ve sanki rol yapıyorlarmış gibi geldi bana. Ares’i görünce benim Paşa geldi aklıma (3 yaşında Golden Retriever ırkı köpeğim.) Ellerinizden öper. İşin esprisi bir yana, arkadaşın mecbur kaldığı bir durum olduğunu hissederek, gördüğüm ilk dükkana girdim. Bu tarz işler anlatılmaz ama olayın içinde ince bir detay olduğu için anlatıyorum. Çünkü birazdan Marco’nun gerçektende mecbur kaldığı için orada olduğunu yaptığı hareketle daha iyi anlayacaksınız. Alışverişi yaptıktan sonra yanına uğradım; poşetin içinde Ares için et vardı. Kendisine de ısınmasına yardımcı olacağını düşündüğüm bir şişe kırmızı şarap, yemek, çikolata vs. bir şeyler koydum. Poşeti teşekkür ederek aldı ve içine baktı. Ares için eti poşetin içinden ben aldım ve önüne koydum. Bir - iki kere kokladı ama yemedi. Marco da poşetin içerisinden şarap şişesini çıkardı ve alkol kullanmadığını, et yemediğini yani vejetaryen olduğunu söyledi. Başka bir arkadaşına hediye edebileceğini ilave ederek sohbete daldık. Farka bakar mısınız? Ares mamaya alışık olduğu için önüne koyduğum eti yemedi, Marco da vejetaryen olduğu için her şeyi yemediğini söyledi. Yani bu genç adam virüsten önce bir yaşam tarzı olan, gelirine göre kendisini geçindiren birisiymiş. Evi barkı yok ama prensipleri var. İşte sizler de sokakta gördüğünüz insanların gözlerine bakın. Eğer o enerjiyi hissediyorsanız yardım edin lütfen. İyilik yap denize at demişler, yapın ve atın bir kenara. Sokakta gördüğünüz dilenen her insanın ayrı bir hikayesi var, gidip dinleyin. Belki benim gibi siz de gerçekten yardıma ihtiyacı olan birine denk gelirsiniz.

Not; Olayı paylaşmamı mazur görün (yapılan iyilik söylenmez ama olağandışı bir tesadüf olması sebebiyle bu yazıyı kaleme aldım.) Bana çok garip geldiği için sizlerle paylaşmak istedim. Düşünün vejetaryen bir dilenciye denk geliyorsunuz, ne yaparsınız?Kaynak: Cüneyt Özdemir 1238 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 9 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Yürüyen Merdivenler 20.1.2021
Bu aşılar neden araştırılmaz? 13.1.2021
Sana ne çıktı? 6.1.2021
Mutlu yıllar Türkiye'm 30.12.2020
Vejetaryen bir dilenci 23.12.2020
Gidin başka yerde oynayın! 16.12.2020
Virüs vergisi gelir mi? 9.12.2020
Ben de Maradona’ya selam verdim 2.12.2020
Gidişat kötü 25.11.2020
Bir Baba Hindi ile Yılbaşısız Yılbaşı 18.11.2020
Karantinaya dönüş ve sokağa çıkma yasağı 11.11.2020
İzmir depremi 4.11.2020
Basın görmezden gelemez! 28.10.2020
Neden koşuyoruz? 21.10.2020
Algıyı yönetenler 14.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.