Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi 30.11.2020 - 10:53:33
Saros Gönüllüleri Dayanışması Avukatı Bülent Kaçar, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında planlanan FSRU limanı ve boru hattı projesinde bilirkişi raporu çıkmamasına rağmen başlatılan inşaat çalışmalarının ivedilikle durdurulması talebiyle Edirne İdare Mahkemesi’ne dilekçe verildiğini açıkladı. Kaçar, 2 ayrı dilekçe ile yürütmenin durdurulmasını talep ederken; yaşanan süreci ise bir televizyon kanalında anlattı.“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasına BOTAŞ A.Ş. tarafından yapımı planlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’ne karşı Edirne İdare Mahkemesi’ne açılan yürütmenin durdurulması ve iptal davası kapsamında bölgede gerçekleştirilen bilirkişi incelemelerinin raporu çıkmamasına rağmen geçtiğimiz günlerde proje inşaatı başlatılmıştı.

Makinelerin bölgede kazı yapmaya başlaması birçok kesimden tepki çekerken; Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Geliştirme Derneği, yürütmeyi durdurma istemiyle Edirne İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Dernek avukatı Bülent Kaçar, Saros Gönüllülerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2 ayrı ÇED raporu için 2 ayrı yürütmeyi durdurma talebinde bulunduğunu açıkladı. Edirne İdare Mahkemesi Başkanlığı’na iletilen dilekçelerde, alandaki hafriyat ve inşaat faaliyetlerinin başlaması ve tahribatların ortaya çıkması nedeniyle yürütmenin durdurulmasına ivedilikle karar verilmesi talep edildi. Kaçar, ayrıca bir televizyon kanalında katıldığı programda, Saros Körfezi’nde yaşananları anlattı.

“2 ÇED RAPORU, 2 ÇED OLUMLU KARARI VAR”

Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Saros FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’nin ÇED olumlu raporu varken ikinci ÇED raporu yayımlayıp yeni bir ÇED olumlu kararı daha aldığına dikkat çekerken; “Dolayısıyla üçüncü dava da imar planı iptal davasıydı. Ancak ortada şöyle bir hukuki ve idari garabet oluştu; şu an ortada bir inşaat faaliyeti, arazilerde ve körfezimizde bir tahribat var. Ancak iki tane ÇED raporu ve iki tane de ÇED olumlu kararı var. Aynı projeye iki rapor, iki tane de ÇED olumlu kararı var. Biz de Saros Gönüllüleri olarak soruyoruz; inşaat, hafriyat ve benzeri tahrip çalışmaları hangi ÇED raporuna göre, hangi ÇED olumlu kararına göre görülmektedir? Bakanlık büyük bir skandala imza atmıştır. Çünkü ruhsat ve izinler tek bir rapora, karara dayalı verilebilir” ifadelerini kullandı.

“İZİNLER HANGİ RAPORA GÖRE VERİLDİ?”

Bölgede başlayan inşaat çalışmaları izinlerinin hangi ÇED raporuna göre verildiğini soran Kaçar; “Eğer iptal ettirdiğinize göre verdiyseniz zaten ortada çok büyük bir hukuksuzluk var. Eğer ikinci ÇED raporuna göre verdiyseniz, birinci ÇED raporu ve olumlu kararı şu an halen yürürlükteyken ikinci raporu nasıl düzenleyip buna göre veriyorsunuz? Çünkü her iki ÇED raporu, aralarında yüzlerce sayfa fark bulunan, farklı konular olan raporlardır. Dolayısıyla şu anda Saros Körfezi’nde büyük bir hukuksuzluk dozerlerle birlikte girdi. Ama biz hukuka ve bilime inanıyoruz. 9 Kasım ve 11 Kasım'da yapılan keşif ve bilirkişi incelemeleriyle haklılığımız, bu hukuksuzluk, bu vandalizmin sona ereceğine inanıyoruz” dedi.

“19 AYRI HUKUKSUZLUK KANITLANDI”

Kaçar, Edirne İdare Mahkemesi heyetinin bugün bir karar vereceğine inandığını söylerken; “Bugünlerde biz de acilen yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istiyoruz. Çünkü önceki davada Edirne İdare Mahkemesi, 10 kişilik bilirkişi heyetinin oybirliğiyle 113 sayfa olarak hukuksuzluğunu kanıtladığı bu projenin ÇED'ini oybirliğiyle yine iptal etmişti. Ortada 19 ayrı hukuksuzluğu kanıtlamış, sayfalarca İdare Mahkemesi kararı da var” sözlerine yer verdi.

“TÜRK HALKINA HİZMET YAPMIŞ OLMUYORSUNUZ”

Projenin Saros Körfezi’ne neden yapıldığına dair Saros Gönüllülerine verilen cevabın tatmin edici olmadığını söyleyen Kaçar; “ Tarihini yanlış hatırlamıyorsam 2014’te Enerji Bakanı Taner Yıldız; Türkiye'nin enerji açığının olmadığını, yüzde 40 enerji arzı fazlasının olduğunu bildirmişti. O günden bugüne tamamlanmakta ve sürmekte olan projeler gözetildiğinde zaten böyle fosil yakıta dayalı ve özellikle ithal edilen doğalgazla ne ülke ekonomisine, ne Türk halkına, ne insanlığa hizmet yapmış olmuyorsunuz. Aksine, BOTAŞ kurumunun belirttiği gibi sadece dış ülkelere verdiğiniz doğalgaz alım taahhütlerini yerine getirmek ve bu doğalgaz alımlarının da yeni pazarlara, Avrupa ülkelerine ulaşması taahhütlerine aracılık etmiş oluyorsunuz. BOTAŞ bunu açıkça söylüyor. Mahkemede resmen imzalı dilekçeleri var. Ortada tek amaç var. Arz güvenliği falan bunlar boş, afaki söylemlerdir” dedi.

“KATLİAMA DUR DENMELİ”

Kaçar, Türkiye’de birçok doğalgaz boru hattı ve depolamasının bulunduğunu belirtirken; “Böyle bir ihtiyaç yok. Türkiye'nin hiçbir yerinde yok. Türkiye yüzünü güneşe dönsün. Güneşe dönmekte çok geç kaldı. Yenilenebilir enerji, güneş, sonsuz, sınırsız bir kaynak olarak orada. Buna zaten verebilecekleri bir yanıt yok. Hukuk, bu projenin hukuksuzluğunu daha aylar öncesinden belgeleriyle tescil etti, tespit etti. Artık kadim varlıklarımızı, Saros bölgesinin doğal kıyı kuşağını, deniz varlıklarını, tarım ve orman varlıklarımızı korumalıyız ki BOTAŞ boru hattını 17 kilometre boyunca yanan orman alanlarından geçiriyor ve 7 bin ağaç kesiyor. Bunlar hep kendi söyledikleri rakamlardır. Bunlar hep vandalizmdir ve hukukun, bilimin acilen bu vandalizme, katliama dur demesini bekliyoruz. Taleplerimizi, yürütmeyi durdurma kararıyla karşılamasını bekliyoruz” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 547 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
AFAD 3 yavru kurtardı AFAD 3 yavru kurtardı 15.1.2021
Şentop'tan aşı açıklaması Şentop'tan aşı açıklaması 15.1.2021
Kanal Edirne taşkını baypas etti Kanal Edirne taşkını baypas etti 15.1.2021
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması 15.1.2021
Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi 15.1.2021
Maaş zammına mektuplu tepki Maaş zammına mektuplu tepki 15.1.2021
Zübeyde Hanım’a helvalı anma Zübeyde Hanım’a helvalı anma 15.1.2021
Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz 15.1.2021
Kazanın ardından dram çıktı Kazanın ardından dram çıktı 15.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
“Hastanede rüşvet” iddialarına açıklama
“Hastanede rüşvet” iddialarına..
Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden, "Meriç Devlet Hastanesi..
Trakya barajlarında son durum
Edirneliye moral konseri
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.