Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Kadın üniversiteleri istemiyoruz” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Kadın üniversiteleri istemiyoruz” 27.11.2020 - 10:28:34
Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde düzenlediği yürüyüş ve basın açıklaması ile Türkiye’de pandemi ile erkek şiddetinin arttığına dikkat çekti. Kolektif üyesi Ece Uslu, açıklamada Kadın Üniversitesi uygulamasına tepki gösterdi. Uslu, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması nedeniyle üniversitelerde şiddetin devam ettiğini belirtirken; “Kadın üniversiteleri istemiyoruz” dedi.“Kadın üniversiteleri istemiyoruz”

Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Tahmis Meydanı’nda bir araya gelen kolektif üyeleri, Çilingirler Caddesi’nden Saraçlar Caddesi’ne yürüyerek, PTT Şubesi önünde basın açıklaması yaptılar. ‘Asıl Virüs Patriyarka’, ‘Kadın Üniversiteleri Değil Feminist Üniversite’, ‘Erkeklik Koronadan Daha Öldürücü’ ve ‘Feminist Mücadelemiz ile Her Yeri Mora Boyuyoruz’ yazılı dövizlerle yürüyen kolektif üyeleri, Saraçlar Caddesi’ndeki PTT Şubesi önünde basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı kolektif üyesi Ece Uslu okudu.

“ERKEK ŞİDDETİ PANDEMİYLE ARTTI”

Uslu, açıklamada kadınların sadece 25 Kasım’da değil, her gün dünyanın her yerinde ayakta olduğunu belirtirken; “Erkek devletin çizdiği sınırları tanımadan, Mirabel kardeşlerin yükselttiği mücadelenin ışığını büyütüyoruz. Sadece 25 Kasım’da değil her gün dünyanın her yerinde ayaktayız. Erkek devlet şiddeti ve saldırıları pandemiyle birlikte katlanarak arttı. Kadınları şiddet ve cinayet riskiyle en çok baş başa kaldıkları evlere, hiçbir devlet koruması olmadan, hiçbir acil önlem-eylem planı hazırlamadan kapatmaya çalıştılar. Evden çalışma uygulamasıyla ve okulların açılmamasıyla birlikte hem ücretli işi, hem ev işlerini, hem de çocuk bakımını üstlenen, 7/24 çalışmaya hazır makineler olmamızı beklediler. Bizleri üniversiteleri kapatarak bilimsel eğitim hakkımızdan ve kamusal alanda eşit, özgür şekilde var olma imkânlarımızdan alıkoymaya çalıştılar. Gerici diyanet fetvalarıyla şiddeti, homofobiyi ve transfobiyi meşrulaştırmaya çalıştılar. Kamusal alanda erkekler, bekçiler ve polislerle üzerimizde ahlakçı denetim aygıtları kurmaya çalıştılar. Önümüze ısrarla sürdükleri yasa tasarılarıyla çocuk istismarını meşrulaştırmaya ve failleri aklamaya çalıştılar” ifadelerini kullandı.

“KADINLARIN HESABINI SORUYORUZ”

Kadınların hesabını sormaya devam ettiklerini söyleyen Uslu; “İktidarın kadınları korumak bir yana, yalnızlaştırma çabasına karşı dayanışmadan ve birlikte mücadeleden vazgeçmedik. Onlar failleri korumaya, infaz yasasıyla salıvermeye, cezasız bırakmaya devam ederken bizler kadınların hesabını sormaya devam ettik, ediyoruz. Rabia Naz’a, Nadira Kadirova’ya, Gülistan Doku’ya, şüpheli kadın cinayetlerine ne oldu? İpek Er’in ölümüne neden olan tecavüzcü uzman çavuş Musa Orhan önce tutuklanıp sonra neden serbest bırakıldı? Yalnızca faillerin yargılanması için değil; aynı zamanda devletin sorumluluk alması için de bu soruları sormaktan vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Yaşamımızı, haklarımızı, bedenimizi, emeğimizi kuşatmaya çalışan erkek-devlete ve şiddetine karşı hayatlarına sahip çıkan kadınlardan güç alıyoruz. Nevin Yıldırım’ın, Hülya Halaçkay’ın sesini meydanlara taşıyoruz. Erkek adalet değil, gerçek adalet talebimizden, kadın düşmanı devlet politikalarına karşı mücadelemizden, erkek-yargı-devlet işbirliğini açığa çıkarmadaki ısrarımızdan vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANMALI”

Uslu, açıklamada İstanbul Sözleşmesi’ne de dikkat çekerken; “Bu ısrarımızla, erkek şiddetine karşı yaşamlarımızı savunan en önemli hukuki kazanımlarımızdan biri olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek isteyen siyasal iktidara geri adım attıran mücadelemize devam ediyoruz. Kazanımlarımızın, haklarımızın, yaşamlarımızın güvencesi biziz. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye nasıl izin vermediysek, gerçek anlamda uygulanmasını da mücadelemizle sağlayacağız. 6284 sayılı kanunun fiili olarak kolluk, yargı ve tüm yetkililerce uygulamama ısrarına karşı nasıl birbirimizi yalnız bırakmayıp haklarımızı savunuyorsak; her fırsatta kürtaj hakkımızın, nafaka hakkımızın tartışmaya açılmasına da öyle izin vermiyoruz. 2016’dan beri ısrarla cinsel istismarın meşrulaştırılması için yasalar çıkarılmasına nasıl izin vermediysek, bugün de erkek şiddeti ve kadın cinayeti faillerinin yargılanmadan salıverilmesine izin vermiyoruz” sözlerine yer verdi.

“KADIN ÜNİVERSİTELERİ KADIN DÜŞMANI”

Ekonomik krizin sorumlusunun kadınlar olmadığını belirten Uslu; “Birbirimizden aldığımız güçle haykırıyoruz. Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz, yükünü reddediyoruz. Ne virüs riskiyle birlikte esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerine mecbur bırakılmak ne de ev işleri ve bakım emeği yükünün altına itilmek istiyoruz. Biz üniversiteli kadınları kendi ideal kalıplarına sokmak için yeni projeleri olan Kadın Üniversitelerini reddediyoruz. Şimdi bizim olanı almak için Feminist Üniversite demenin tam vakti diyoruz. Kadın Üniversiteleri başlı başına kadın düşmanı kurumlarken iktidarını kadın düşmanlığı ile besleyen AKP’nin bu adımının da kadınları toplumdan izole etmeye, kadını ‘ikincilleştirmeye’ ve kendi kadın kadrolarını oluşturmaya yönelik bir hamlesi olduğunun farkındayız” dedi.

“DERTLERİ KADIN ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL”

Uslu, iktidarın cinsiyet eşitliği politikalarında tepki gösterirken; “Yıllardır uygulanan toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarından, yargının, polisin, devletin erkekliğinden anlıyoruz ki iktidar kanadının derdi hiçbir şekilde kadının özgürlüğü değil. Kadına yönelik şiddeti ve tacizi önlemenin yolu kadınları toplumdan soyutlamak ve farklı alanlara hapsetmek değil ataerkil toplumun dönüşümünü sağlayacak yaptırımlarla erkek egemen anlayışı yıkmaktır. Hali hazırda geçmişten bugüne gelen algılar, toplumsal yargılarla memleketin dört bir köşesinde başa çıkmaya çalışırken; hayatlarının her anında erkeklikle ölüm kalım savaşı veren kadınların, karma eğitim yerine sadece kadınlarla bir eğitim alması toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair normları besleyecektir” ifadelerine yer verdi.

ÜNİVERSİTELERDEKİ ŞİDDETİ HATIRLATTI

Üniversitelerdeki kadına yönelik şiddete dikkat çeken Uslu; “Üniversitelerde şiddeti önleyen mekanizmalar İstanbul Sözleşmesi’nin gereği yerine getirilmeyerek yıpratıldı. Ege Üniversitesi kampüsüne girip üniversiteli kadınları taciz eden erkek serbest bırakıldı. Gazi Üniversitesi’nde üniversitelilere cinsel saldırıda bulunan akademisyene dekanlık tarafından gerek görülmediği için ceza verilmedi. Trakya Üniversitesi’nde başörtülü olduğu için kamerasını açmak istemeyen üniversiteli genç kadın dersten atıldı. Üniversiteli kadınları koruyan bir önlem için gereken, toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlik ve ayrımcılık ile cinsel taciz ve saldırı kapsamına giren şiddet durumunda şiddete maruz bırakılan özneyi güçlendirecek üniversite içi soruşturma sürecinin yürüyeceği KASAUM, CİTÖK, CTS gibi kurumların kadınların ve LGBTİ+’ların müdahale edebileceği şekilde yeniden yapılandırılmasıdır” dedi.

“KADIN ÜNİVERSİTELERİ İSTEMİYORUZ”

Uslu, eşit ve özgür bir üniversite için mücadele etmeye devam edeceklerini söylerken; “25 Kasım’da alanlardan sesleniyoruz. Kadın üniversiteleri istemiyoruz. Kadın üniversiteleri değil, Feminist Üniversite istiyoruz. Feminist mücadelemizin örgütlü gücüyle hayatın her alanını mora boyamaya koyuluyoruz. Kampüslerden sokaklara feminist isyanımızı yükseltiyoruz” sözlerine yer verdi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1209 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
AFAD 3 yavru kurtardı AFAD 3 yavru kurtardı 15.1.2021
Şentop'tan aşı açıklaması Şentop'tan aşı açıklaması 15.1.2021
Kanal Edirne taşkını baypas etti Kanal Edirne taşkını baypas etti 15.1.2021
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması 15.1.2021
Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi 15.1.2021
Maaş zammına mektuplu tepki Maaş zammına mektuplu tepki 15.1.2021
Zübeyde Hanım’a helvalı anma Zübeyde Hanım’a helvalı anma 15.1.2021
Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz 15.1.2021
Kazanın ardından dram çıktı Kazanın ardından dram çıktı 15.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
“Hastanede rüşvet” iddialarına açıklama
“Hastanede rüşvet” iddialarına..
Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden, "Meriç Devlet Hastanesi..
Trakya barajlarında son durum
Edirneliye moral konseri
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.