Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saros’ta yargısız kepçeye tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Keşan
Saros’ta yargısız kepçeye tepki 27.11.2020 - 10:24:03
Saros Körfezi’ndeki Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasına BOTAŞ’ın kurmayı planladığı FSRU Limanı kazısının başlamasına tepkiler büyüyor. SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, yetkilileri göreve çağırarak, “Yetkilileri bu talanı durdurmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da bilirkişi heyet raporu ve yargı kararı beklenmeden çalışmalar başlanmasına tepki gösterdi.Saros’ta yargısız kepçeye tepki

Edirne’nin Keşan İlçesi’nde Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ’ın FSRU Limanı projesinin çalışmalarına başlanmasına tepkiler artıyor. SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, çalışmaların durdurulması için yetkilileri göreve çağırdı. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da bilirkişi heyet raporu ve yargı kararı beklenmeden çalışmalar başlanmasına tepki gösterdi. Keşan Sazlıdere ve Gökçetepe Köyleri arasında Saros Körfezinde BOTAŞ tarafından yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı projesinde AK Parti’nin gerçek yüzünü gösterdiğini ileri sürdü.

“İPTAL TALEPLİ DAVALAR VAR”

İktidarın ülke genelinde doğa tahribatlarındaki hukuk tanımaz tavrını burada da ortaya çıkardığını belirten Tanal, “2018 yılı 31 Mayıs tarihinde Edirne Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinde yapılan duyuru ile başlayan süreç halkın ve Saros Gönüllülerinin ciddi direnciyle karşılaştı. Çevre Şehircilik Bakanlığına gönderilen binlerce itiraz dilekçesi ve on binlerce imza bakanlıkça dikkate alınmadı. Şu an Edirne İdare Mahkemesine yüzlerce davacı tarafından yürütmeyi durdurma ve iptal talepli açılmış üç davanın var olduğu biliniyor. Daha on beş gün önce iki davanın bilirkişili mahkeme keşfi gerçekleştirilmişti. Altmış gün sonunda bilirkişi ve mahkeme sonucu ortaya çıkacaktı. Ancak BOTAŞ'ın mahkeme sonucundan umudu ve beklemeye tahammülü kalmamış olacak ki  hukuk tanımaz bir tavırla acil kamulaştırmanın gereklerini dahi yerine getirmeden doğa katliamına başladılar ve vatandaşların tarlalarını kazmaya başladılar” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR”

Tarla sahipleri bu hukuksuzluğun ve doğa tahribatının önlemesi için Keşan Kaymakamlığına ve Keşan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Tanal, “Fakat talan devam ediyor. Hiçbir müdahale yok. SOL Parti olarak; Yetkilileri görevlerini yapmaya ve bu talanı durdurmaya çağırıyoruz. AK Parti ve BOTAŞ'ın bu Katar sevdası nedir? Bu liman ve boru hattından basılacak doğalgaz Saros Körfezi, Ege veya Akdeniz'den çıkarılan Türk doğalgazı değildir. Avrupa pazarlarına pompalanacak Katar doğal gazıdır. Sazlıdere ve Göçetepe köylüleri ile Saros Gönüllülerinin haklı mücadelelerini destekliyoruz. Saros Körfezi Dünya harikası bir yerdir. AK Parti'yi, nerede bir güzellik varsa o güzellikleri yok etme sevdasından vazgeçmeye çağırıyoruz. AK Parti'nin bu yağma ve talan düzenini değiştireceğiz. Haramiler yenilecek, halk kazanacak” diyerek sözlerini tamamladı.

GAYTANCIOĞLU DA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yürütmeyi durdurma konusundaki yargı kararı ve bilirkişi raporu beklenmeden çalışmalara başlanmasına tepki gösterdi. Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Dünyanın kendi kendini temizleyebilen ender körfezlerinden olan Saros Körfezine hukukun ve orada yaşayan yurttaşlarımızın karşı çıkmasına rağmen AK Parti - Katar ortaklığı Saros’a saldırmaktadır. Hem de bu saldırı mahkeme kararı beklenmeden yapılmaktadır” dedi.

Gaytancıoğlu “Mahkemenin daha önce bu projeye dur demesinin ardından Bakanlık hukuku hiçe sayan bir karar almıştır. Şimdi bu karar da mahkemededir. Saros Körfezinde Sazlıdere - Gökçetepe arasına yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara boru hattı projesinde ihaleyi alan şirket mahkeme sonuçlarını beklemeden yağma ve talana başladı. Bir taraftan şantiyeyi kurmaya çalışırken aynı anda limanın yapılacağı yerde kazıya başladı. Kazı yapılan tarla sahibine hiçbir tebligat yapılmadı. Adına para yatırılmadı. Mahkeme tebligatı da yok. Tarla sahibi Mehmet Zeybek Bugün 24 Kasım Keşan Kaymakamlığı aracılığı ile Jandarmaya ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Yapılmak istenenler kanunlara ve doğaya karşı suçtur. Bu suçu işleyenler zamanı geldiğinde hesap verecektir” ifadelerini kullandı. 

 

                                                                                                             

                Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 5755 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.