Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Prof. Altun’dan acil uyarı! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Prof. Altun’dan acil uyarı! 27.11.2020 - 10:17:14
Edirne Tabip Odası Başkanı Gürcan Altun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını değerlendirdi. Edirne’nin yüzde 50 ile yüzde 100 artış yaşanan 15 il arasında gösterilmesinin ardından alınması gereken tedbirlere dikkat çekerken; “Edirne’de sadece sınırın kapatılması önemli değil. Burada iller arası hareketlilik de önemlidir” dedi. Altun, izolasyon süresinin bir ay olmasının önemini de vurguladı.Prof. Altun’dan acil uyarı!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Türkiye geneli korona virüsü vaka sayıları ve Edirne’nin vaka oranı yüzde 50 ile yüzde 100 artış yaşanan 15 il arasında yer alması ile ilgili açıklamalarda bulundu. GÜNDEM’in sorularını yanıtlayan Altun, Sağlık Bakanlığı’nın verilerini değerlendirdi.

Edirne’nin korona virüsü vaka sayılarının son durumunu sorduğumuz Altun, Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 verilerini internet sayfasında güncellemediğini belirtirken; “Daha önceki toplantımızda basın mensuplarına Batı Marmara verilerinin olduğu bir grafik göstermiştim. O verileri paylaştıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın internet sayfasına 25 Ekim’den sonra hiçbir veri girilmedi. Dolayısıyla elimizdeki verileri güncelleyerek basın mensupları ile daha güncel verileri paylaşmak istiyorum ama paylaşabileceğimiz bir şey yok. Bizimle yerelden de veri paylaşmıyorlar. Oysa son basın toplantımızın ardından birçok kişi ilk defa bu hastalıkla ilgili bu kadar net veri verildiğini söyledi. Veri olmadan bir şey söyleyebilme imkânımız yok. Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 internet sayfasına girdiğinizde haftalık durum raporları vardı ama artık yok. Biz, nesnel bilgiler üzerinden konuşma taraftarıyız. Çünkü çok fazla bilgi kirliliği var. Nesnel bir veri üzerinden hareket etmeliyiz. Doğrusu bu olur” ifadelerini kullandı.

“VERİLER AÇIKLANMASA AŞIDA ZORA GİRECEKTİK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de korona virüsü vaka sayısını 28 bin 351 olarak açıklamasının nedenlerini sorduğumuzda yanıt veren Altun; “Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkere aşı dağıtımında vaka sayısına göre yapılacağını açıklaması üzerine veriler açıklandı. Veriler açıklanmasaydı aşı dağıtımında ülke kotası olarak zora girecektik. Aslında açıklanan tabloda 28 bin 351 sayısına yer vermediler, sadece Sağlık Bakanı açıkladı. Biz, Edirne Tabip Odası olarak karşı bir taraf değiliz. Edirne’de Vali, İl Sağlık Müdürü ile görüşüyoruz. Türkiye’nin her tarafından Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak bu sürecin ortağıyız. Sürecin iyi yönetilebilmesi açısından bunu hep dile getiriyoruz” dedi.

“BİR AY İZOLASYON ŞART”

Vatandaşların korona virüsü salgınından korunabilmeleri için karantina sürecinin nasıl işletilmesi gerektiğini sorduğumuz Altun, Bir aylık izolasyonun önemine dikkat çekerken; “Virüsün kuluçka süresinin 14 gün kadar uzayabildiği biliniyor. Dolayısıyla bu salgın tablosunu azaltabilmek için mutlak bir izolasyonun olması gereken zaman süresi 14 gündür. Ama biz bir ay izolasyon yaparsak salgını ciddi anlamda azaltacağız. Çünkü sadece 14 gün yeterli olmayabilir. Edirne’de sadece sınırın kapatılması önemli değil. Burada iller arası hareketlilik de önemlidir. Biz soruna dikkat çekebilmek için sınırların kapatılmasını dile getirdik. Bu açıklamamızdan sonra birçok gazete ve internet haber sitesi bize ulaştı ve onlara da anlatmaya çalıştım. Çünkü bu salgın, bütün ülkeleri ilgilendiren bir salgındır. Bu salgından kurtulabilmek için el birliğiyle çaba göstermek gerekiyor. Burada da çözümlerden biri mutlak izolasyondur. Başka yolu yok” sözlerine yer verdi.

“NET VAKA SAYILARI BİLİNMELİ”

Altun, insanların korona virüsü salgınından korunabilmeleri için tehlikeyi çok iyi bilmesi gerektiğini savunurken; “Maske, mesafe, izolasyon, temizlik önemlidir ama gerçekçi vaka sayıları açıklanmadığı müddetçe daha önceki gibi grip salgınları gibi bir algı oluşturuldu. İnsanlara geçecekmiş gibi öğretiliyor. Oysa bundan kurtulabilmek açısından gerçek boyutunun ne olduğu ve net vaka sayılarının bilinmesi, ona göre hareket edilmesi gerekiyor. Hepimiz risk altında ve sıkıntıdayız. Sonuçta kendimiz ve sevdiğimiz insanlar, yurttaşlarımız için endişe ediyoruz. Aslında biz sivil toplum örgütü olarak bu sıkıntıyı insanlarla paylaşıyoruz. Ama gerçek vaka sayılarının ne olduğu bilinirse insanımız daha dikkatli olacak” dedi.

ALTUN’UN ÖNGÖRÜSÜ ÇOK DAHA ÜSTTE

Bakan Koca’nın 28 bin 351 olarak açıkladığı vaka sayısının da tartışılmaya devam ettiğini hatırlattığımız Altun, açıklanan verilerle ilgili kesin bir bilgi söyleyemeyeceğini belirtirken; “Buna ilişkin bir şey söylemem. 28 bin rakamının bile sahalardan gelen verilere göre çok daha üstte olduğunu düşünüyorum açıkçası. Ama bu bir öngörüdür, nesnel bir şey değildir” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4819 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
AFAD 3 yavru kurtardı AFAD 3 yavru kurtardı 15.1.2021
Şentop'tan aşı açıklaması Şentop'tan aşı açıklaması 15.1.2021
Kanal Edirne taşkını baypas etti Kanal Edirne taşkını baypas etti 15.1.2021
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması 15.1.2021
Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi 15.1.2021
Maaş zammına mektuplu tepki Maaş zammına mektuplu tepki 15.1.2021
Zübeyde Hanım’a helvalı anma Zübeyde Hanım’a helvalı anma 15.1.2021
Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz 15.1.2021
Kazanın ardından dram çıktı Kazanın ardından dram çıktı 15.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
“Hastanede rüşvet” iddialarına açıklama
“Hastanede rüşvet” iddialarına..
Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden, "Meriç Devlet Hastanesi..
Trakya barajlarında son durum
Edirneliye moral konseri
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.