Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Öğretmenden ders gibi açıklama - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Öğretmenden ders gibi açıklama 25.11.2020 - 10:43:48
Eğitim-İş Edirne Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaparak, öğretmenlerin yaşadığı sorunlara ve eğitim sisteminin problemlerine dikkat çekti. Şube Başkanı Nedim Zobar, öğretmenlerin taleplerini açıklarken; Fakir Baykurt’un, ‘Öğretmenler egemen sınıfların emir kulu ya da yönetici tabakaların çocuk avutucuları değildirler. Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir’ sözlerini hatırlattı.Öğretmenden ders gibi açıklama

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Edirne Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Eğitim-İş Şube Başkanı Nedim Zobar, yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, Öğretmenler Günü’nün, eğitim emekçileri için sadece bir kutlama değil, seslerini duyurma günü olduğu vurgulandı. Şube Başkanı Zobar, açıklamada ulusların, öğretmenine ve eğitimine verdiği değer ölçüsünde gelişeceğini belirtirken; “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü ve bizler maalesef her geçen gün eğitimin ve eğitimcinin örselendiği, itibarsızlaştırıldığı günler yaşamaktayız. Tüm dünyanın aksine biz bu ülkede öğretmenler gününde hala kavuşamadığımız temel haklarımızın peşindeyiz” ifadelerini kullandı.

ACI TABLOYA DİKKAT ÇEKTİ

Öğretmenler Günü’nde eğitim emekçileri için ortaya çıkan acı tabloya dikkat çeken Zobar; “Ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Yeni nesillerin ve dolayısıyla geleceğin mimarlığı olan öğretmenliği yapmak için üniversite sıralarında dirsek çürüten yarım milyona yakın gencimiz, atanmadığı için mesleğine kavuşamamanın hayal kırıklığı içinde yaşama tutunmaya çalışmaktadırlar. Kamuda mesleğini icra eden öğretmenlerimiz, keyfi disiplin cezaları, sürgün niteliğinde görevlendirmeler ve liyakatsiz atanan yöneticilerin mobbingine maruz kalırken, özel okullardaki meslektaşlarımızdan AVM'lerde okul tanıtımı yapmaları bile istenir hale gelmiştir. Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Kendi alanları olan eğitimde atılacak hiçbir adıma dair fikri dahi sorulmayan öğretmenler, seslerini çoğaltmak için sendikalarda örgütlense de, hükümet sadece yandaş sarı sendikayı ciddiye alan bir tutum sergilemekte ve eğitim emekçilerinin iradelerini görmezden gelmektedir” dedi.

“CEHENNEME DÖNÜŞTܔ

AK Parti hükümetinin getirdiği 4+4+4 sistemiyle eğitim sisteminin ağır tahribat yaşadığını söyleyen Zobar; “Tarikatların vakıf adı altında okullara sokulması; büfe açar gibi okul açılmasına imkân tanınması; yapboz haline getirilen sınav sistemi; çağın gereklerine değil sermayenin ihtiyaçlarına göre atılan adımlar; ikili eğitim ve taşımalı eğitim utancının hala sürdürülmesi gibi rahatlıkla uzatılabilecek bir liste nedeniyle öğretmenler, veliler ve öğrenciler için cehenneme dönmüştür. Meslek itibarı zayıflatılan, statüleri düşürülen öğretmenler, çok kolay tehdide uğrar, şiddete maruz kalır hale gelmiştir. Öğretmenlik dışında mesleği için kullandığı teçhizatı kendi cebinden karşılayan başka bir meslek kolu yoktur” sözlerine yer verdi.

ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Zobar, öğretmenlerin taleplerini de açıklarken; “Bu karanlık tablonun aydınlığa kavuşması için; öğretmenlerin sosyo-ekonomik statülerini yükseltecek önlemler alınması, eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesi, gerici, ırkçı ve bölücü kadrolaşmanın önlenmesini, eğitim yöneticiliği için nesnel ölçütlerin geçerli kılınması, iş güvencesinden yoksun sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesi, eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil, gerçekçi bir biçimde belirlenmesini, yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesi, ülkemizin koşulları göz önünde bulundurularak, yeni bir öğretmen yetiştirme sistemi geliştirilmesi, öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınması, eğitim çalışanları ve tüm kamu çalışanlarının örgütlenme haklarının önündeki bütün engellerin kaldırılıp, grevli toplu sözleşme hakkının tanınması şarttır” dedi.

“ÖĞRETMENLER BAKICI DEĞİLDİR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitimde aldığı yüz yüze eğitim kararına da tepki gösteren Zobar; “Geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararla yüz yüze eğitime başlayan okul öncesi öğretmenlerimiz bakıcı değil, öğretmendir. Bugün okuma yazma öğrenme aşamasında olan ilkokul 1. sınıflarda, geleceklerini belirleyecek sınavlara hazırlanan 8. ve 12. sınıflarda dahi eğitime ara veren bakanlığın, okul öncesi kurumları yeniden yüz yüze eğitime açması kabul edilemez. Henüz çok küçük yaş grubunda olan, gelişimsel olarak kendini koruyamayacak çocukları tehlikeye atmakla eşdeğer ve tamamen ekonomik kaygılarla alındığı açık olan, üstelik Dünya Çocuk Hakları Günü’nde duyurulan bu karardan geri dönülmelidir. Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmekle sorumludur” ifadelerine yer verdi.

FAKİR BAYKURT’UN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Zobar, konuşmasında Fakir Baykurt’un öğretmenlerle ilgili sözlerini hatırlatırken; “Fakir Baykurt’un dediği gibi, ‘Öğretmenler egemen sınıfların emir kulu ya da yönetici tabakaların çocuk avutucuları değildirler. Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.’ Ülkesi için parlak bir gelecek düşleyen herkes bilmelidir ki o güzel günler, ancak öğretmenlerin hayat telaşına düşmeden, baskı görmeden, kendilerini sadece işlerine adayarak çalışabileceği günler sayesinde gelecektir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Başöğretmen Atatürk'ün dediği gibi; ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor; öğretmenleri bir gün değil her gün gülebileceği günleri örmek için mücadelemize güç vermeye davet ediyoruz” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 488 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İcradan satılık depo İcradan satılık depo 28.1.2021
3+1 daire icradan satılacak 3+1 daire icradan satılacak 28.1.2021
MEB 500 Öğretmen Alacak MEB 500 Öğretmen Alacak 28.1.2021
“Esnafa yardım yetersiz” “Esnafa yardım yetersiz” 28.1.2021
Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de Çad Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de 28.1.2021
Ağaç parçaları köprüyü tıkadı Ağaç parçaları köprüyü tıkadı 28.1.2021
Sıvı yağda fiyat aldatmacası Sıvı yağda fiyat aldatmacası 28.1.2021
ETUS’a rekor haciz dosyası ETUS’a rekor haciz dosyası 28.1.2021
Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu Gürkan’dan silah ruhsatı başvurusu 28.1.2021
Dükkana kilit, eşyalar satışta Dükkana kilit, eşyalar satışta 28.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
“Sal bizi”
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.